چه عواملی باعث کاهش قیمت نفت شد؟

  • کد خبر : 33210
  • 18 فروردین 1399 - 9:47
چه عواملی باعث کاهش قیمت نفت شد؟

سازمان کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت خام ، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی اوپک روز پنج‌شنبه (۱۴ فروردین) با ۲ دلار و ۶ سنت افزایش ۱۸.۹۳ دلار فروخته شده است.

اخبار اقتصادی– این نوع نفت چهارشنبه گذشته ۱۶.۸۷ دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

*کمترین قیمت سبد نفتی اوپک از زمان معرفی این نوع نفت

کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی چهارشنبه گذشته( ۱۲ فروردین) ۲۷.۳۱ دلار در هر بشکه ثبت شده بود که به دنبال کاهش های اخیر و تلاطم در بازار نفت در روز پنج شنبه (۱۳ فروردین) ۱۰ دلار و ۴۴ سنت افت کرد و به ۱۶.۸۷ دلار در هر بشکه رسید.

این قیمت، کمترین رقم از زمان معرفی سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۰۵ به شمار می رود.  سبد نفتی اوپک در ۱۶ ژوئن ۲۰۰۵ با نفت های نفت سنگین ایران، صحرای الجزایر، گیراسول آنگولا، دجنو کنگو، زفیرو گینه و رابی لایت گابن معرفی شد.

نفت های عراق کویت، لیبی، نیجریه، عربستان، امارات، نیجریه و ونزوئلا نیز به آن اضافه شدند.

* عوامل سقوط قیمت نفت به ۱۷ دلار

سبد نفتی اوپک، سال ۲۰۲۰ را با قیمت ۶۷.۹۶ دلار در هر بشکه آغاز کرد اما پس از نشست اوپک پلاس با روسیه عدم موافقت مسکو برای کاهش بیشتر تولید، قیمت نفت دوباره کاهش پیدا کرد.

روسیه اعلام کرد که با کاهش بیشتر موافق نیست اما با تمدید این توافق مشکلی ندارد.

به این ترتیب، عربستان اعلام کرد که از ابتدای ماه آوریل این کشورها اجازه خواهند داشت هر اندازه که می خواهد، تولید نفت داشته باشند و ریاض شروع به ارائه تخفیف های سنگین برای تمامی نفت های فروشی خود در سراسر جهان کرد، به این ترتیب، توافق سه ساله اوپک با تولیدکنندگان دیگر نفت از هم پاشید.

شکاف میان اوپک و روسیه، نگرانی در مورد سقوط قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ را زنده کرده است. زمانی که عربستان و روسیه برای سهم خود در بازار با نفت شیل آمریکا به رقابت پرداختند و در هیچ توافق کاهش تولیدی حضور نداشتند.

از طرفی، این نشست در حالی برگزار شد که ویروسی به نام کووید ۱۹ در حال انتشار در جهان و تعطیلی کسب و کارهای مختلف و به چالش کشانده اقتصاد جهان بود؛ در نتیجه تقاضا برای نفت کاهش پیدا کرد.

از هم پاشیده شدن توافق، افزایش تولید عربستان، تخفیف های ریاض، شیوع کرونا، کاهش تقاضا برای نفت و فرو رفتن جهان در رکودی عجیب، شوک های زیادی به بازار نفت وارد و قیمت نفت در بازارهای جهانی بیش از ۶۰ درصد افت کرد به این ترتیب قیمت نفت اوپک به کمتر از ۱۷ دلار در هر بشکه رسید.

* جان گرفتن قیمت نفت با امید به زنده ماندن «توافق کاهش تولید»

دونالد ترامپ پنج شنبه ۱۴ فروردین مدعی شد که واسطه توافقی میان روسیه و عربستان برای کاهش تولید ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه نفت در روز شده است. این رقم، رقمی بی سابقه به شمار می رود و ۱۰ تا ۱۵ درصد عرضه جهانی نفت را شامل می شود؛ ترامپ گفته هیچ پیشنهادی برای کاهش تولید نفت آمریکا نداده است.

همچنین عربستان در همین روز خواستار نشست اضطراری اوپک پلاس شد و اعلام کرد در نظر دارد تا به توافقی عادلانه برای ثبات بازار نفت برسد.

اما منابع آگاه در اوپک می گویند «آمریکا باید از طریق نفت شیل مشارکت کند.» روسیه مدت هاست در مورد پیوستن به اوپک برای کاهش تولید ابراز ناامیدی می کند چراکه این امر تنها از تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا حمایت می کند.

این منابع می گویند هرگونه کاهش بیش از ۱۰ میلیون بشکه ای باید شامل تولیدکنندگان خارج از اوپک پلاس باشد. اوپک پلاس شامل اعضای اوپک، روسیه و تولیدکنندگان دیگری به غیر از آمریکا، کانادا، نروژ و برزیل است.

البته نروژ امروز اعلام کرد درصورتی که کشورهای دیگر به این طرح بپیوندند، کاهش تولید خود را مورد بررسی قرار خواهد داد.

همین اظهارات سبب شد تا قیمت نفت در روز پنج شنبه (۱۴ فروردین)، بیشترین افزایش روزانه در تاریخ خود را ثبت کند. نفت برنت ۴۷ درصد افزایش و نفت خام آمریکا ۲۴.۷ درصد افزایش را ثبت کردند.

به این ترتیب، در روز جمعه، آخرین روز کاری معاملات جهانی،  قیمت نفت خام برای دومین روز در بازارهای جهانی افزایش یافت؛ هم نفت برنت و هم نفت خام آمریکا، رکورد بیشترین افزایش هفتگی به علت امید به کاهش عرضه در سراسر جهان با «توافق کاهش تولید» ثبت کردند.

نفت برنت طی هفته گذشته ۳۶.۸ درصد و نفت خام آمریکا ۳۱.۸ درصد افزایش قیمت را ثبت کردند که بیشترین افزایش هفتگی در تاریخ قراردادهای نفتی به شمار می رود.

به دنبال درخواست عربستان، قرار بود، فردا  نشست اوپک  پلاس فردا به صورت ویدئویی برگزار شود اما بعدا اعلام شد که این نشست به روزهای چهارشنبه یا پنج شنبه به تعویق می افتد تا زمان بیشتری برای مذاکرات در میان تولیدکنندگان نفت برای کاهش تولید وجود داشته باشد.

اما از دیروز درگیری های لفظی میان مقامات ریاض و کاخ کرملین آغاز شده است. دیروز فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه و عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان، هر دو به پوتین انتقاد کرده و مسکو را مقصر پایان پیمان اوپک پلاس دانستند.

امروز کاخ کرملین به این اظهارات پاسخ داده و اعلام کرده است، مسکو هرگز از دیدگاه رها کردن توافق کاهش تولید اوپک پلاس حمایت نکرده است.

این درگیری ها در حالی است که انتظار می رفت بار دیگر اوپک پلاس با همراهی دیگر تولیدکنندگان نفت در جهان بتواند بازار متلاطم نفت را آرام کند.

کاهش بیش از حد قیمت نفت، چیزی نیست که تنها یک کشور یا دو کشور تولیدکننده از آن متضرر شوند، بلکه تبعات گریبان تمامی کشورهای تولیدکننده را هم خواهد گرفت، به نظر می رسد در بحبوحه شیوع ویروس کرونا که به گفته سازمان های جهانی از هم اکنون در رکودی بی سابقه فرو برده است، این کشورها باید به اتفاق نظر و راه حلی در این زمینه دست یابند.

هر بشکه نفت اوپک در هفته منتهی به ۳ آوریل ۲۰.۰۲ دلار فروخته شد.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=33210

ثبت نظر

-