درمان های خانگی سنگ کلیه

  • کد خبر : 33196
  • 28 تیر 1400 - 11:16
درمان های خانگی سنگ کلیه

به گزارش نیوز:  در بیشتر مواقع مردم درد کلیه را با درد کمر خود اشتباه می گیرند. برخلاف درد کمر، که معمولا در ناحیه پایین کمر پدیدار می شود، درد کلیه عمیق تر و بالاتر است. کلیه های انسان در پایین تر از قفسه سینه قرار دارند و در هر سمت ستون فقرات یک کلیه وجود دارد.در این مقاله برای شما عزیزان چند روش درمان خانگی سنگ کلیه قرار داده ایم.

سنگ کلیه دردی مزمن و گاهی اوقات دردش مانند درد زایمان طبیعی است. سنگ کلیه در مجاری ادرار قرار می گیرد و موجب به وجود آمدن درد های خفیف و مزمن می شود. سنگ های کوچک را می توان با درمان های خانگی دفع کرد، اما در مورد سنگ های بزرگ باید درمان های پزشکی انجام شود. درمان های خانگی برای سنگ های با قطر کمتر از ۳ میلی متر موثر است.

عفونت ها، دارو ها و ژنتیک از عواملی هستند که در به وجود آمدن بیماری سنگ کلیه در فرد موثر است. سنگ های کلیه از جنس کلسیم و اگزالات است و اختلالات غده پاراتیروئید یا مصرف بیش از حد پروتئین سبب بالا رفتن ترشح کلسیم در ادرار می شود و احتمال ابتلا به سنگ کلیه را بالا می برد.

درمان خانگی سنگ کلیه

درمان خانگی سنگ کلیه

آب زیاد بخورید

آب بهترین انتخاب است؛ آب با تخلیه کردن کلیه ها به آن ها کمک می کند. بنابراین باید مصرف آب را به ۲٫۸-۱٫۹ در روز برسانید. باید آنقدر مایعات بنوشید که در زمان دفع ادرار، ادرارتان شفاف یا تقریبا شفاف باشد.

>>>بیشتر بخوانید:

کلیه‌ها و دلایل احساس درد در آنها

خاکشیر

درمان خانگی درد کلیه با خاکشیر: گیاه خاکشیر ادرارآور و قادر است التهاب کلیه (پیلونفریت) را برطرف کند. خاکشیر سنگ کلیه را از بین می برد و به این منظور می توان خارشتر، خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرد و صبح ناشتا خورد.

درمان خانگی درد کلیه با خاکشیر

لیمو بخورید

گاهی اوقات، یک لیمو را قاچ کنید و در آب بیندازید یا غذا هایی که با آب لیمو درست شده اند، مصرف کنید.

لیمو سرشار از سیتریک اسید است که به نظر می رسد برای شکستن سنگ هایی که کلسیمی هستند، موثر است. زمانی که سنگ ها شکسته شوند، راحت تر دفع می شوند و درد کمتری دارند. سعی کنید روزانه نصف پیمانه (۱۲۵ میلی لیتر) آبلیمو خالص بخورید.

فعالیت داشته باشید

فعالیت های جسمانی منظم می تواند به ادامه حرکت سنگ کلیه کمک کند. پس ورزش خفیف و متعادل پیشنهاد می شود.

از آنجایی که سنگ کلیه می تواند دردناک باشد، ممکن است قادر نباشید زیاد ورزش کنید. ورزش ملایم را امتحان کنید و در صورت نیاز، برای کم کردن درد استراحت کنید. نیاز است که فعال باشید، اما شما می توانید و باید زمانی که درد دارید، استراحت کنید.

سبزیجات تازه

برای دفع سنگ کلیه، غلات کامل و سبزیجات تازه بیشتری مصرف کنید. بسیاری از غذا های سرشار از فیبر، حاوی فیتیک اسید هستند که می تواند به جلوگیری و کم شدن متبلور شدن نمک های کلسیمیِ ایجاد کننده سنگ، کمک کند. این ترکیب در حبوبات، گندم و سبوس یافت می شود.

برای دفع سنگ کلیه سبزیجات تازه بیشتری مصرف کنید.

کافئین کمتر بخورید

نوشابه هایی که فسفریک اسید دارند، سیترات ادرار را کم می کنند و مشکل را سخت تر می کنند. هرچند، آن نوشابه هایی که سیترات دارند می توانند قابل قبول باشند.

تا جایی که می توانید از مصرف کافئین خودداری کنید. به عقیده برخی کارشناسان کافئین ایمن است، در حالی که سایرین پیشنهاد می کنند که طبیعت خشک کردن آب بدن توسط کافئین، مشکل زاست. از نوشیدنی های بدون کافئین استفاده کنید تا ایمن باشد.

مصرف نمک و پروتئین را کم کنید

مصرف سدیم تان را به ۳ گرم یا کمتر در روز برسانید و مصرف پروتئین گوشتتان را در تعادل نگه دارید.

نمک، کلسیم ادرار را افزایش می دهد که می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه های کلسیمی شود. همین طور بعضی از تحقیقات پیشنهاد می دهند که سدیم، نمک اوریک اسید را بالا می برد که می تواند تشکیل سنگ کلیه را تحریک کند.

پروتئین، اوریک اسید، کلسیم و اُکسالات در ادرار را افزایش می دهد، در حالی که سیترات را کاهش می دهد. پروتئین گوشت بیشتر مشکل ساز است، زیرا سولفور بیشتری دارد، بنابراین از پروتئین سبزیجات، بیشتر اسید تولید می کند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=33196