دانش ساخت واکسن کرونا در کشور وجود دارد

  • کد خبر : 330390
  • 01 دی 1399 - 8:22
دانش ساخت واکسن کرونا در کشور وجود دارد

محمد وجگانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش نیوز، در این مدت برای رفع نیاز داخل باید نسبت به خرید واکسن از منابع مختلف جهان اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: تولید واکسن داخلی زمان بر خواهد بود و به همین دلیل تهیه واکسن از خارج کشور باید با جدیت تمام دنبال شود تا مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند.

رییس انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران در ادامه خاطرنشان کرد: توانمندی ایران در ساخت واکسن بسیار واقع بینانه است. به دور از هرگونه هیاهو و تبلیغات تاکید می کنم توان ساخت واکسن کرونا را داریم.

اوجگانی گفت: روند ساخت این محصول فناورانه بدون هیچ گونه اغراق و مبالغه در حال انجام است، به این معنی که ساخت واکسن یک مبنای علمی دارد و محققان با بهره گیری از دانش و توان علمی خود در تلاش برای دستیابی به این واکسن هستند.

وی با اشاره به اینکه ایران در آستانه تولید واکسن کرونا است، گفت: حداقل سه مرکز در آستانه شروع کارآزمایی بالینی انسانی هستند که یکی از آنها جلوتر است، آنها  فاز حیوانی و مطالعات آزمایشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند.

در بیان واقعیات علمی، افراط و تفریط نکنیم

رییس انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران اظهار داشت: در بیان واقعیات علمی مانند ساخت واکسن نباید افراط و تفریط کنیم.

وجگانی همچنین به مردم توصیه کرد که به صورت واقع بینانه و علمی روند تولید واکسن را دنبال کنند و مطمئن باشند جوانان این مرز و بوم به دانش ساخت واکسن کرونا دست یافته اند.

او  ادامه داد: ما تکنولوژی ساخت واکسن هایی مانند ویروس کشته و ریکامبیننت را در داخل کشور داریم و می توانیم آنها را تولید و به بازار عرضه کنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه ایران دانش ساخت واکسن هایی مانند ام. آر. ان.ای را در داخل کشور دارد، خاطرنشان کرد: هرچند از نظر نرم افزاری و نیروی انسانی متخصص مشکلی نداریم و کار در حد آزمایشگاهی را می توانیم انجام دهیم، اما زیرساخت لازم برای تولید انبوه آن را نداریم.

وجگانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی را از مهمترین مراکز تولید واکسن در کشور اعلام کرد و افزود: این موسسه جزو هفت مرکز جهانی تولید واکسن است که در سالیان مختلف توانست برای بیماری های متفاوت انسان و دام، واکسن تولید کند.

وی اظهار داشت: در مجموعه تحقیقاتی سرم و واکسن سازی رازی بیش از ۵۰ محصول از واکسن تا سرم و انواع فراورده های بیولوژیک تولید می شود. واکسن هایی از فلج اطفال تا سه گانه در این مجموعه ساخته می شود که افتخاری برای کشور است.

وی ادامه داد: انستیتو پاستور ایران هم توانمندی های بالایی در این زمینه دارد، در عین حال در سال های اخیر برخی دیگر از بخش های دولتی و حتی بخش خصوصی به این عرصه ورود پیدا کرده اند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=330390

ثبت نظر

-