با خواب آلودگی بهاری چه کنیم؟

  • کد خبر : 32968
  • 17 فروردین 1399 - 16:41
با خواب آلودگی بهاری چه کنیم؟

تبیان/ دمای مرکزی بدن ما در زمستان، پایین تر از تابستان است. وقتی هوای بیرون گرم تر می شود، بدن به مدت زمانی برای سازگاری پیدا کردن نیاز دارد. طی این فرایند، رگ های خونی گشاد می شوند و فشارخون پایین می آید. نتیجه اینکه شما شروع می کنید به احساس خستگی و کسالت و خواب آلودگی کردن.

متناقض به نظر می رسد: در بهار دنیای بیرون شروع به جوانه زدن و شکوفا شدن می کند اما ما از درون احساس خستگی و کسالت می کنیم!

علت خواب آلودگی بهاری چیست؟

بین دوره ی تبدیل زمستان به بهار، خیلی از افراد برای تطبیق پیدا کردن با تغییرات آب و هوایی وارد چالش می شوند. دمای مرکزی بدن ما در زمستان، پایین تر از تابستان است. وقتی هوای بیرون گرم تر می شود، بدن به مدت زمانی برای سازگاری پیدا کردن نیاز دارد. طی این فرایند، رگ های خونی گشاد می شوند و فشارخون پایین می آید. نتیجه اینکه شما شروع می کنید به احساس خستگی و کسالت و خواب آلودگی کردن. وقتی دمای بیرون نوسانات زیادی دارد، ممکن است گاهی این نوع خستگی بهاری را مکرراً احساس کنیم.

ضمناً تراکم ملاتونین (هورمون خواب) در بدن بعد از پشت سر گذاشتن یک زمستان طولانی بالاست. از طرفی دیگر، ذخایر سروتونین (هورمون فعالیت) افت کرده است.

خیلی از افراد به دلیل احساس خستگی و بی حوصلگی سراغ غذاهای فرآوری شده می روند که هم راحت اند و هم انرژی را فوراً افزایش می دهند؛ اما چنین غذاهایی باعث تشدید احساس خستگی تان می شوند و بعد از خوردن، خیلی زود به حالت قبل برخواهید گشت

چه کسانی دچار خواب آلودگی بهاری می شوند؟

افرادی هستند که نسبت به کسالت بهاری حساس ترند. تقریباً یک سوم افراد این حالت را در بهار احساس می کنند. کسانی که فشارخونشان پایین است، خانم ها، نوجوانان و افراد حساس به تغییرات آب و هوا، به ویژه مستعد تجربه ی خواب آلودگی بهاری اند.

برای رفع خواب آلودگی بهاری چه باید کرد؟

شما می توانید از فعل و انفعالات بدنتان به روش های زیر حمایت کنید:

ورزش کنید

فعالیت بدنی برای فشارخونتان خوب است. در فصل بهار، شما باید از هر فرصتی برای ورزش کردن استفاده کنید. تا محل کارتان با دوچرخه بروید یا پیاده روی کنید. این روزها که در قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی به سر می بریم نیز می توانید فعالیت های مناسب با این شرایط را در خانه انجام دهید.

آگاهانه غذا بخورید

یک رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه ها و سبزی های ویتامین دار می تواند مواد مغذی لازم برای مغزتان را فراهم کند تا مغز بتواند بهترین عملکرد خود را داشته باشد. همچنین آناناس، سیب، موز و انگور حاوی سروتونین هستند که برای سرحال کردنتان بسیار مفید است.

دوش آب سرد بگیرید

حتی اگر از آب سرد بدتان می آید، گرفتن دوش آب سرد یا تناوب میان آب گرم و سرد باعث افزایش جریان خون در بدنتان می شود. خیلی خوب است عادت کنید در پایان با آب سرد آبکشی کنید.

از نور خورشید بهره بگیرید

پرده ها را کنار بزنید و پنجره ها را باز کنید. وقت گذراندن در فضای باز بیرون از خانه (البته در این روزهای کرونایی جاهای خلوت را انتخاب کنید) نیز به افزایش سطح سروتونین کمک کرده و شما را هوشیارتر می کند. هر چه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، بهتر است زیرا تراکم ملاتونین تان به همان اندازه کاهش می یابد.

از هوای تازه استفاده کنید

هوای تازه مغزتان را بیدار می کند و خستگی تان را برطرف می نماید. این هم دلیلی دیگر برای باز کردن پنجره ها!

چرت بزنید

اگر امکانش هست بعد از ناهار یک چرت مرغوب بزنید. چرت شما باید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه باشد و نه بیشتر، تا جلوی تولید ملاتونین ِ بیشتر گرفته شود و دوباره احساس خواب آلودگی نکنید.

چه موارد تغذیه ای را باید رعایت کنید تا کمتر دچار خواب آلودگی بهاری شوید؟

یک قانون کلی: تا می توانید میوه ها و سبزی های بومی مصرف کنید و غذاهایی بخورید که سرشار از فیبر گیاهی اند. از سویی دیگر، از خوردن غذاهای چرب و تماماً تصفیه شده خودداری کنید.

خیلی از افراد به دلیل احساس خستگی و بی حوصلگی سراغ غذاهای فرآوری شده می روند که هم راحت اند و هم انرژی را فوراً افزایش می دهند؛ اما چنین غذاهایی باعث تشدید احساس خستگی تان می شوند و بعد از خوردن، خیلی زود به حالت قبل برخواهید گشت.

غذاهای چرب که پُر از اسیدهای چرب اشباع هستند، نیاز به مدت زمان بیشتری برای هضم شدن دارند و در نتیجه احساس خستگی تان را افزایش می دهند. بنابراین شما باید مصرف غذاهای زیاد سرخ شده را کنار گذاشته و بیشتر غذاهای پخته شده یا بخارپز مصرف کنید.

منوی غذایی شما بهتر است شامل موارد زیر باشد

. غذاهایی که شاخص گلیسمی پایین تری دارند. یعنی غذاهایی که وقتی آن ها را می خورید، قند تدریجاً در خونتان آزاد می شود و احساس سیری و انرژی تان طولانی تر خواهد بود.

. غذاهای سرشار از فیبرهای گیاهی مانند عدس، نخود آبگوشتی، لوبیا، برنج قهوه ای و نخود سبز.

. غذاهای سرشار از اسیدهای چرب ضروری مانند آووکادو، بذر کتان و دانه کنجد.

. فراموش نکنید که پروتئین های باکیفیت بیشتر مصرف کنید، مانند کینوآ که بی نهایت غنی از منیزیم است.

. میوه و سبزی زیاد مصرف کنید زیرا خصوصاً در این فصل تنوع بیشتری پیدا می کنند. سبزیجاتی مانند بروکلی و کلم برگ و نخود سبز زیاد توصیه شده اند.

. اگر سبزیجات برگ دار می خورید، آن را با ویتامین C مصرف کنید تا جذب آهن از سبزیجات بیشتر شود. این راه طبیعی برای رفع کم خونی است.

. اگر عادت دارید زیاد فست فود و غذاهای ناسالم مصرف کنید حالا وقتش است که این عادت را کنار بگذارید و انواع سالم تری را انتخاب نمایید. مثلاً خودتان همبرگر درست کرده و آن را گریل کنید. مایونز را نیز خودتان با ماست و خردل درست کنید.

. غذاهای سالم و مقوی نه تنها احساس سیری بیشتر و طولانی تری به شما می دهند بلکه انرژی خوبی نیز به شما می دهند و علائم خستگی و خواب آلودگی بهاری را نیز از شما دور می کنند.

. خیلی مهم و مؤثر است که به جای وعده های بزرگ، وعده های کوچک تر و مکررتر بخورید تا سطح قند خونتان را ثابت نگه دارید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=32968

برچسب ها

ثبت نظر

-