تلاش ایران برای ارائه اولین واکسن کرونای ایرانی در بهار ۱۴۰۰

  • کد خبر : 325918
  • 27 آذر 1399 - 14:52
تلاش ایران برای ارائه اولین واکسن کرونای ایرانی در بهار ۱۴۰۰

پنج‌شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ – ۱۳:۴۹

پیش بینی تامین واکسن کرونا در کشور تا دو ماه آینده

تهران (پانا) – رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت یک شرکت موفق به اخذ مجوز کمیته اخلاق برای تست انسانی شده که در همین راستا تست انسانی واکسن این شرکت نیز عملا تا چند روز دیگر آغاز می شود.

به گزارش وبدا، کیانوش جهانپور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعلام زمان ارائه واکسن ایرانی کرونا در کشور، گفت: هم اکنون ۹ شرکت در زمینه تولید واکسن ایرانی کرونا در حال مطالعه حیوانی، پیش بالینی هستند و از این تعداد، یک مورد موفق به اخذ مجوز کمیته اخلاق برای تست انسانی نیز شده که در همین راستا تست انسانی واکسن این شرکت نیز عملا تا چند روز دیگر آغاز می شود و به زودی دو یا سه واکسن ایرانی دیگر نیز وارد این مرحله خواهند شد.

وی با بیان اینکه ۸ شرکت دیگر نیز در حال آماده سازی واکسن ایرانی کرونا با استراتژی های مختلف هستند، خاطر نشان کرد: با توجه به فعالیت این شرکت ها می توان گفت که اولین واکسن ایرانی کرونا در بهار سال ۱۴۰۰ روی میز خواهد بود.

به گفته جهانپور، به نظر می رسد این واکسن به صورت ۲ نوبت و در فاصله ۲۱ یا ۲۸ روز تزریق خواهد شد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در مورد چگونگی خرید واکسن های کرونا از منابع خارجی نیز بیان کرد: از مدتی قبل مذاکرات مستقیم برای خرید واکسن کرونا با چندین تولید کننده احتمالی در دنیا انجام شده است، ولی اینکه از کدام یک از این شرکت ها و کشورها واردات انجام شود، منوط به تایید نهایی و استفاده از آن واکسن در کشور مبدا و کشورهای صاحب رگولاتوری معتبر و پیشرفته خواهد بود.

وی ادامه داد: بر طبق اعلام وزیر بهداشت و برنامه ریزی های انجام شده فارغ از فراز و فرودهای ناشی از تحریم، موضوع واردات ۴۲ میلیون دوز واکسن کرونا از منابع خارجی اعم از خرید مستقیم یا خرید از مسیر کوواکس (اتحادیه بین المللی واکسن) در دستور کار است و در سال آتی میلادی عملا این کار آغاز می شود.

جهانپور خاطر نشان کرد: با ورود واکسن های ایرانی در سال آینده به تبع، نیازی به ادامه واردات این واکسن نخواهیم داشت و سایر گروه‌ها می توانند از آن مقطع به بعد واکسن ایرانی کرونا استفاده کنند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=325918

ثبت نظر

-