هشدار پلیس فتا به شهروندان درخصوص کلاهبرداری‌های «شب یلدا»

  • کد خبر : 324201
  • 26 آذر 1399 - 12:30
هشدار پلیس فتا به شهروندان درخصوص کلاهبرداری‌های  «شب یلدا»

چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ – ۱۱:۵۷

دورهمی

تهران (پانا) – رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با هشدار به شهروندان با موضوع کلاهبرداری در خصوص شب یلدا گفت افراد سودجو اقدام به تشکیل گروه‌هایی کرده و سپس از اطلاعات به اشتراک گذاری شده در آن سوءاستفاده می کنند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس فتا، سرهنگ داوود معظمی گودرزی روز چهارشنبه در توضیح این خبر با اشاره به نزدیکی به ایام شب یلدا و توصیه به عدم برگزاری دورهمی‌های خانوادگی در این شب افزود: امسال توصیه شده که سنت شب یلدا از طریق فضای مجازی انجام شود تا از شیوع دوباره این ویروس در دورهمی‌های خانوادگی جلوگیری شود، اما لازم است که کاربران نکاتی را در خصوص استفاده از این فضا و همچنین به طورکلی در مورد شب یلدا رعایت کنند.

وی با اشاره به احتمال تشکیل گروه‌هایی برای تبریک یلدا در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی گفت: کاربران حتما توجه داشته باشند که وقتی وارد یک گروه می‌شوند نسبت به آن و اعضایش شناخت کافی داشته باشند، بعضا ممکن است افراد سودجو اقدام به تشکیل گروه‌هایی کرده و سپس از اطلاعات به اشتراک گذاری شده در آن سواستفاده کنند، همچنین قبل از به اشتراک گذاری هرنوع محتوایی ابتدا فکر کنید و از انتشار اطلاعات خصوصی خود پرهیز کنید؛ گاهی ممکن است افراد غیر به طوراتفاقی از سوی مدیرگروه به جمع اضافه شود.

رئیس پلیس فتا پایتخت در مورد پیام‌هایی که برای تبریک شب یلدا ارسال می‌شود، اظهار کرد: گاهی دیده شده که پیام‌هایی که حاوی لینک‌های ناشناس است برای کاربران ارسال شده و از آنان خواسته می‌شود با کلیک روی لینک مذکور پیام شب یلدا را مشاهده کنند که در برخی از این موارد این پیام‌ها شامل تصاویر متحرک برای تبریک است. اما ممکن است گاهی نیز سودجویان با ایجاد لینک‌های آلوده به بدافزار یا ویروس تلفن همراه یا رایانه را آلوده کنند، از این رو توصیه ما به کاربران فضای مجازی این است که از بازکردن هرنوع لینک ناشناسی خودداری کنند.

گودرزی به احتمال کلاهبرداری از شهروندان در پوشش تخفیف‌های شب یلدا، بسته اینترنت شب یلدا، قرعه‌کشی شب یلدا اشاره کرد و افزد: برخی از افراد سودجو ممکن است برخی از اقلام مرتبط با شب یلدا را با قیمتی بسیار پایین آگهی کنند. یا هرنوع جنس و کالای دیگر را تحت عنوان حراج یلدا تبلیغ کنند که در این خصوص لازم است که کاربران حتما از سایت‌های معتبر و مجاز خریداری کنند. همچنین در صورت سفارش کالا بهتر است که تسویه حساب را در محل و پس از رویت و اطمینان از اصالت کالای سفارش داده شده انجام دهند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ گفت: در مواردی دیده شد که کلاهبرداران و افراد سودجو به بهانه برنده شدن در قرعه‌کشی، فروش بسته اینترنت ویژه، تخفیف اقدام به سواستفاده از اطلاعات کارت بانکی کاربران کرده یا حتی از اطلاعات هویتی آنان سو استفاده می‌کنند که در این خصوص لازم است شهروندان هوشیار باشند.

سرهنگ گودرزی در مورد کلاهبرداری به بهانه بسته‌های اینترنت نیز توصیه کرد: هرنوع تخفیفی که باید از سوی اپراتورهای تلفن همراه یا شرکت‌های خدمات دهنده اینترنت ارائه شود، طبیعتا باید در سایت آنها یا رسانه‌های رسمی اطلاع رسانی شده باشد؛ بنابراین شهروندان در این مورد نیز حتما با هوشیاری عمل کنند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=324201

ثبت نظر

-