بی تحرکی، عامل بیماری و افسردگی در روزهای قرنطینه خانگی

  • کد خبر : 31997
  • 14 فروردین 1399 - 18:37
بی تحرکی، عامل بیماری و افسردگی در روزهای قرنطینه خانگی

ایسنا/ یک متخصص پزشکی ورزشی گفت: با توجه به شرایط قرنطیه ای که پیش آمده، بی تحرکی می تواند عاملی برای بروز انواع بیماری ها مانند چاقی، ضعف عضلات، تشدید علایم آرتروز، چربی خون و افزایش فاکتورهای خطر بیماری های قلبی باشد.

احمد باقری مقدم اظهار کرد: در روزهای قرنطینه خانگی کاهش تحرک می تواند بر وضعیت روحی و روانی تاثیرگذار باشد، همچنین در افت انرژی، کاهش انگیزه و افسردگی نقش بسزایی دارد.

وی، ورزش را یکی از عواملی برشمرد که می تواند از عوارض کاهش تحرک در قرنطینه پیشگیری کند و افزود: ورزش در قرنطینه اصولاً باید در منزل انجام شود و مهمترین بخش تمرینات خانگی، تمرینات هوازی هستند، به طوری که حرکات تکرار شونده در یک مدت طولانی توسط عضلات بزرگ بدن صورت می گیرد و شامل حرکات درجا، رفت وبرگشت، دوچرخه ثابت، تردمیل و طناب زدن است و شدت آن باید متوسط باشد، یعنی فرد با افزایش ضربان قلب خود بتواند راحت صحبت کند.

این متخصص پزشکی ورزشی ادامه داد: مدت زمان تمرینات هوازی حداقل باید ۳۰ دقیقه و به طور معمول ۴۵ دقیقه در روز باشد، اما این زمان برای سالمندان باید به صورت چند مرحله ای انجام شود.

باقری مقدم با اشاره به اینکه تمرینات هوازی برای کنترل وزن و پیشگیری از عوارض دیگر باید روزانه به مدت ۴۵ دقیقه انجام شود، تصریح کرد: این تمرینات برای افراد جوان به صورت یک جا و در سالمندان و بیماران در سه مرحله انجام داده شود.

به گفته این متخصص پزشکی ورزشی، با توجه به شرایط قرنطیه ای که پیش آمده بی تحرکی می تواند عاملی برای بروز انواع بیماری ها مانند چاقی، ضعف عضلات، تشدید علایم آرتروز، چربی خون و افزایش فاکتورهای خطر بیماری های قلبی باشد.

وی خاطرنشان کرد: بی تحرکی می تواند دلیلی بر خشک شدن مفاصل، محدودیت حرکات مفاصل، کوتاه شدن عضلات و کاهش دامنه حرکتی باشد، درحالی که افراد می توانند با انجام حرکات کششی از این عارضه ها جلوگیری کنند.

وی افزود: تمرینات کششی در مفاصل بزرگ مانند زانو، شانه، گردن، کمر و لگن باید انجام شود و هر حرکت باید حدود ۲۰ ثانیه در موقعیت کشش نگه داشته شود.

این متخصص پزشکی ورزشی با بیان اینکه تمرینات دیگری که باید در این روزها انجام شود تمرینات تقویتی یا قدرتی هستند که برای تقویت عضلات اصلی است، اظهار کرد: تمرینات در قسمت های کمر، گردن، شانه ها و ران است که اهمیت آن در این است که در بی تحرکی تشدید علائم کمر درد را خواهیم داشت و انجام این حرکات می تواند از این دردها جلوگیری کند.

وی ادامه داد: دراز و نشست کوتاه، درجا زدن، چهار سر و تمرینات شکم باید هر روز و به صورت متنوع انجام شود تا عوارض کمتری داشته باشد.

این متخصص پزشکی ورزشی با اشاره به اینکه الگوی تمرینات در فضای مجازی می تواند به صورت صحیح و غلط وجود داشته باشد و افراد باید از منابع معتبر این تمرینات را دریافت کنند، گفت: در افراد جوان و سالم، تنوع تمرینات می تواند مشکلی ایجاد نکند، اما در افراد سالمند و بیمار باید حتما باتوجه به محدودیت های که دارند، توسط گروه های تخصصی الگوهای تمریناتی خود را دریافت کنند تا این تمرینات باعث تشدید بیماری نشود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=31997

برچسب ها

ثبت نظر

-