احساس خطر آمریکا از افزایش همکاری راهبردی ایران، ونزوئلا و کره شمالی

  • کد خبر : 319292
  • 23 آذر 1399 - 8:56

یک نشریه ژاپنی در تحلیلی به تقویت روابط ایران، کره شمالی و ونزوئلا با وجود تحریم‌های آمریکا پرداخت و نوشت، ایران، کره شمالی و ونزوئلا در حالیکه ایالات متحده به فشار علیه آنها ادامه می‌دهد، همکاری‌های راهبردی خود را تقویت می‌کنند.

نشریه «دیپلمات» در بخشی از این گزارش که روز شنبه منتشر شد نوشت، در سال‌های اخیر، این ائتلاف درحال ظهور به دنبال ارتقاء همکاری‌های نظامی، اطلاعاتی، اقتصادی برای جلوگیری از تحریم های ایالات متحده برآمده است. با توسعه این همکاری‌ها، این کشورها می‌توانند مهارت بیشتری را در دور زدن تحریم‌ها و توسعه توانایی های نظامی که امنیت ملی ایالات متحده را تهدید می‌کنند، کسب کنند. علاوه بر این، پیامدهاd  این تحریم‌ها هزینه‌های سنگینی را بر ایالات متحده متحمل و جو ضد آمریکایی را تقویت می‌کند.

نشریه دپیلمات با اشاره به همکاری‌های ایران و کره شمالی نوشت، با وجود تحریم‌های آمریکا، کره شمالی از ایران نفت خریداری می‌کند و این دو کشور در حال افزایش همکاری‌ها در حوزه نظامی و سایبری هستند.

 در خاتمه این گزارش آمده است، ونزوئلا که تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار دارد نیز روابط دیپلماتیک خود را با ایران و کره شمالی تقویت کرده است. اگرچه تحریم‌های ایالات متحده علیه ونزوئلا و ایران به طور موثر درآمد صادراتی این دو کشور را کاهش داده، اما همکاری اقتصادی بین تهران و کاراکاس و افزایش احساسات ضد آمریکایی بیشتر شده است.

در اوایل سال جاری، ایران با استفاده از ناوگان نفتکش‌های خود  و حمل 1.53 میلیون بشکه بنزین و قطعات صنایع نفتی به مقصد ونزوئلا، فشار حداکثری دولت ترامپ را به چالش کشید. ایران اخیرا اولین سوپر مارکت خود را در «کاراکاس» پایتخت ونزوئلا افتتاح  کرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=319292

ثبت نظر

-