لاغری با قهوه سبز

  • کد خبر : 31856
  • 28 تیر 1400 - 11:59
لاغری با قهوه سبز

به گزارش نیوز: چاقی یکی از مهم ترین مشکلات امروز بشر است و بسیاری از افراد در جست و جو یافتن راه حل هایی برای لاغری انداخته است. محققان کشور در رابطه با لاغری با قهوه سبز ، تحقیقی را انجام داده اند که در این مطلب برای شما عزیزان قرار داده ایم.

چاقی و اضافه وزن، بیماری مزمنی است که به عنوان مشکل سلامت عمومی محسوب شده و دارای شیوع بالایی در سراسر جهان است، به طوری که طی ۳٫۵ دهه اخیر میزان شیوع آن در جهان به دو برابر افزایش یافته است. از پیامدهای چاقی می توان به افزایش خطر بروز بیماری ها از جمله بیماری های قلبی عروقی، فشارخون، دیابت نوع دو، افزایش چربی خون و سکته اشاره کرد. از این رو لزوم توجه به کاهش وزن در افراد چاق امری ضروری است.

قهوه سبز

>>>بیشتر بخوانید:

مزایا و مضرات چای سبز که از آن بی خبر بودید

اساس درمان چاقی طبق نظر متخصصان، بر کاهش کالری دریافتی و افزایش انرژی مصرفی استوار است. از این رو مداخلات تغذیه ای و فعالیت های بدنی می توانند با بهبود چاقی، موجب پیشگیری از بروز بیماری های مرتبط با آن شوند. در این راستا استفاده از غذاها و ترکیبات طبیعی مؤثر در کاهش وزن و همچنین طراحی و اجرای تمرینات استقامتی و قدرتی می تواند تاثیرات قابل توجهی بر کاهش پدیده چاقی داشته باشد.

این موضوع، دستاویز گروهی از پژوهشگران کشور برای انجام یک مطالعه تحقیقاتی قرار گرفته است. در این پژوهش که توسط محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و دانشگاه علوم پزشکی گیلان انجام شده است، اثر همزمان قهوه سبز یا همان شکل بوداده نشده قهوه و تمرینات ورزشی ترکیبی بر وضعیت بدنی زنان چاق مورد بررسی واقع شده است.

لاغری با قهوه سبز

در تحقیق فوق، ۲۶ زن دارای اضافه وزن و چاق مشارکت داشتند که طی بررسی ها، پودر قهوه سبز روزانه را در دو وعده ۱۲۵ میلی گرمی قبل از نهار و شام مصرف کردند. همچنین برای این زنان، تمرینات ترکیبی شامل شش هفته، چهار جلسه در هفته تمرینات استقامتی قدرتی پیش رونده درنظر گرفته شد. در انتها و شش هفته پس از فعالیت های فوق نیز میزان انسولین، قند خون ناشتا، شاخص مقاومت به انسولین یا اصطلاحاً شاخص HOMA و متغیرهای ترکیب بدنی مشارکت کنندگان سنجیده و تجزیه وتحلیل شد.

لاغری با قهوه سبز

نتایج این بررسی ها نشان داد که استفاده از قهوه سبز و تمرین ورزشی ترکیبی، هر دو برای بهبود ترکیب بدن، میزان انسولین و شاخص HOMA مؤثر است و درواقع، مصرف قهوه سبز به همراه تمرین ورزشی همزمان می تواند اثرات هم افزایی مناسبی بر بهبود ترکیب بدن داشته باشد.

مصرف قهوه سبز و ورزش

به گفته رامین شعبانی، محقق و دانشیار گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه آزاد واحد رشت و سایر همکارانش در این پژوهش، «مقادیر وزن، شاخص توده بدن (BMI)، دور کمر، دور لگن، نسبت دور کمر به دور لگن، درصد چربی، سطح انسولین و شاخص HOMA به طور قابل توجهی در زنانی که قهوه سبز، تمرین ترکیبی یا هر دو مورد فوق را در برنامه خود داشتند، بهبود پیدا کرد».

این محققان می گویند: «قهوه به عنوان یکی از پرمصرف ترین نوشیدنی های جهان محسوب شده و دانه های آن حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات آنتی اکسیدانی با خواص ضد چاقی هستند. قهوه سبز که شکل بوداده نشده قهوه است، متشکل از پلی ساکارید، مونوساکارید، چربی، استرول، اسید چرب، اسید فنولیک، پروتئین، اسید آمینه آزاد، ویتامین و مواد معدنی است.

لاغری با قهوه سبز

همچنین این نوع قهوه به دلیل بوداده نشدن، دارای مقادیر بسیار بالایی از پلی فنول نسبت به قهوه بوداده است که خواص بیولوژیک بسیاری برای آن ها برشمرده می شود».

این یافته ها که تأثیر مناسب شش هفته مصرف قهوه سبز به همراه تمرینات ترکیبی بر بهبود وزن، BMI، دور لگن، میزان انسولین خون و شاخص مقاومت به انسولین را در افراد چاق نشان می دهند،

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=31856