بیم و امید صابر ابر در روزگار کرونایی + تصویر

  • کد خبر : 31771
  • 13 فروردین 1399 - 22:55
بیم و امید صابر ابر در روزگار کرونایی + تصویر

ایسنا/ کرونا که گسترش پیدا کرد، همه فعالیت های جمعی تعطیل شد ولی آنها اجازه نداند این مهمان مرموز ناخوانده، مدرسه شان را سوت و کور کند. قیل و قال مدرسه را بردند به فضای مجازی و حالا بچه های مدرسه هنری «اینجا میان شهر» روزهای پر تب و تابی را می گذرانند.

در روزهای تعطیلی تئاتر، سینما، کنسرت های موسیقی و گالری های هنری، صابر ابر و همراهانش در مدرسه «اینجا میان شهر» اتفاقا سرشان از همیشه شلوغ تر است. آنها برای عید نوروز برنامه های متخلفی تدارک دیده بودند که جهان ناگهان با ویروس هولناک کرونا رو به رو شد ولی این هنرمندان جوان به جای انفعال و نومیدی، راه تازه ای برای انجام فعالیت هایشان پیدا کردند. آنان از تکنولوژی به عنوان ره آورد دوره جدید بهره گرفتند و مدرسه هنری خود را به فضای مجازی بردند.

صابر ابر در گپ و گفتی با ایسنا از برنامه های این موسسه هنری در تعطیلات کرونایی نوروز می گوید. او البته تاکید دارد که به نمایندگی از دیگر موسسان «اینجا میان شهر» سخن می گوید چراکه اجرای همه این برنامه ها مدیون همراهی جمعی همه اعضای این مدرسه است.

این بازیگر و کارگردان تئاتر البته بر نقش مهم اینترنت به عنوان مهمترین ابزار برای سرگرم کردن مردم در خانه تاکید دارد.

ابر درباره ی ایده برگزاری برنامه های آنلاین این موسسه می گوید: بلافاصله بعد از شیوع ویروس کرونا، یکسری کارگاه آنلاین تک جلسه ای طراحی و همزمان ضبط برنامه تمرین خوانی با فارغ التحصیلان بازیگری مان را هم آغاز کردیم. برای همین منظور نمایشنامه هایی را انتخاب کردیم که موضوع شان با شرایط این روزها هماهنگی دارد و حالا حدود ۱۰ جلسه از آن باقی مانده است. در کنار اینها چند پادکست هم تولید کرده ایم. ضمن اینکه در حال تمرین از راه دور و از طریق ویدیو کال هستیم.»

آنان از استادانشان کمک گرفتند و با همراهی هنرمندانی مانند احمد پوری (نویسنده و مترجم)، شیوا مسعودی (کارگردان و پژوهشگر تئاتر و استاد دانشگاه)، سید محمد مساوات (کارگردان و مدرس تئاتر)، دکتر علی زادبابایی (روان درمانگر و روانشناس بالینی)، جابر رمضانی (کارگردان و مدرس تئاتر)، کارگاه هایی با موضوعات داستان نویسی، خلاقیت، رابطه تئاتر با زندگی، اختلال اضطراب بیماری، خلق اثر هنری و … برگزار کردند.

صابر ابر از ضبط چند پادکست با موضوعات گوناگون نیز خبر می دهد.

به گفته او، به تازگی اولین پادکست با عنوان «بی شماره» برای قدردانی از کادر درمانی و پزشکی بیمارستان ها آماده شده است و هنرمندانی مانند احترام برومند، لیلی رشیدی، کریستف رضاعی، کارن همایون فر، مجید سالاری، لی لی گلستان، رامین ده دشتیان، امیر بال افشان، ثریا کیانی، رضا کولغانی و … در کنار خود او در تهیه آن مشارکت داشته اند. به جز این، چند پادکست دیگر هم در راه است.

آن گونه که بازیگر نمایش های «کالیگولا» و «زبان تمشک های وحشی» می گوید پخش جلسات تمرین میان مربیان و هنرجویان به شکل ویدیوهای کوتاه از دیگر برنامه های این مدرسه است تا مخاطبان هم در این جلسات سهیم شوند.

این بازیگر و مدرس تئاتر از تمرین خوانی نمایشنامه های «ده هزار سیگار»، «مرگ در می زند» نوشته وودی آلن، «فیلادلفیا»، نوشته دیوید آیوز و … به عنوان دیگر برنامه این مدرسه یاد می کند که با حضور جمعی از هنرجویان این موسسه در حال انجام است.

صابر ابر توضیح می دهد که این برنامه ها همچنان برای در خانه ماندن هم وطنان مان ادامه دارد و بازخوردهای آن را باورنکردنی می داند: «خیلی از علاقه مندان بخصوص در دیگر شهرها از این برنامه ها استقبال می کنند. آنها عموما فرصت حضور در این دوره ها را نداشتند و این شرایط موجب شد تا در این برنامه های آموزشی سهیم شوند. بخصوص که این دوره ها رایگان برگزار می شود و هزینه ای برای آنان ندارد.»

او همان اندازه که شوق برگزاری این برنامه ها را دارد، از وضعیت اینترنت اما دل نگران است: «همه چیز وابسته به اینترنت و سرعت آن است و بدون آن اصلا نمی توان مردم را در خانه نگه داشت. امیدوارم تمهیدات لازم به کار گرفته شود تا بتوان چنین برنامه هایی آماده کرد و این روزهای سخت برای مردم آسان تر سپری شود.»

این روزها اگر از خیابان نوفل لوشاتو گذر کنید، پارچه ای بزرگ می بینید با مصرعی از حافظ «نوبهار است و در آن کوش که خوشدل باشی». اینجا مدرسه «اینجا میان شهر» است که در روزگار کرونایی هم می کوشد دل خوش کُنکی برای مردم خانه نشین ایجاد کند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=31771

برچسب ها

ثبت نظر

-