۱۷ ایالت آمریکا از ابطال نتایج انتخابات حمایت کردند

  • کد خبر : 315793
  • 20 آذر 1399 - 10:05
۱۷ ایالت آمریکا از ابطال نتایج انتخابات حمایت کردند

 

 

۱۷ ایالت آمریکا به دادگاه عالی اعلام کرده اند که آنها از اقدام دادستان کل ایالت تگزاس برای طرح شکایت در راستای تغییر نتیجه انتخابات و پس گرفتن پیروزی جو بایدن در کالج الکترال (مجمع گزینشگران) حمایت می کنند.

 

حمایت ۱۷ ایالت آمریکا از شکایت ترامپ علیه نتیجه انتخابات

 

به گزارش بامداد پنجشنبه شبکه سی ان بی سی، تشکیل پرونده در این موضوع یک روز پس از درخواست کن پکستون دادستان کل ایالت تگزاس برای شکایت از ایالت های جورجیا، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین که بایدن در آنها پیروز شده، صورت گرفته است.

اخیرا ایالت تگزاس با تنظیم لایحه‌ای ۱۵۴ صفحه‌ای از ۴ ایالت مذکور به دادگاه عالی آمریکا شکایت کرد. ادعای تگزاس این است که مقامات این ایالات از بحران کرونا سوء استفاده کرده و فرآیند پیش‌بینی شده در قانون اساسی آمریکا برای برگزاری انتخابات را کنار گذاشته اند که به زعم آنها این امر، موجب خدشه به سلامت انتخابات شده و شواهد گسترده‌ای از تقلب در این ایالات وجود دارد.

طبق قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهور روز ۱۴ دسامبر(۲۴ آذر) باید توسط مجمع انتخاب کنندگان (Electoral College) تعیین شود.

درخواست تگزاس از دادگاه عالی آمریکا این است که یا تعیین رئیس ‌جمهور تا زمان به نتیجه رسیدن پرونده شکایات به تعویق بیفتد، یا

اینکه با توجه به مناقشه پیش آمده بر سر آرا، هیات انتخاب‌کنندگان این ۴ ایالت توسط مجالس ایالتی‌شان تعیین شوند؛ یعنی آرای عمومی تعیین کننده این هیئت‌ها نباشد.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی آمریکا از دیوان عالی خواسته که اسم او هم به شاکیان افزوده شود اما نه به عنوان رئیس جمهوری آمریکا بلکه به عنوان یکی از نامزدهای انتخابات.

ایالت های مزبور (میسوری، آلاباما، آرکانزاس، فلوریدا، ایندیانا، کانزاس، لوئیزیانا، مونتانا، میسیسیپی، نبراسکا، داکوتای شمالی، اوکلاهوما، کارولینای جنوبی، داکوتای جنوبی، تنسی، یوتا و ویرجینیای غرب) که از این دادخواست حمایت می کنند همگی دادستان های کل جمهوریخواه را در راس امور دارند.

دیوان عالی آمریکا معمولا پرونده‌هایی را می‌پذیرد که پیشتر در دادگاه‌های فدرال و تجدیدنظر به آنها رسیدگی شده است. اما اگر اختلافی بین دو ایالت به وجود بیاید، اختلاف مورد نظر مستقیما به دیوان عالی ارجاع می شود.

روزنامه نیویورک تایمز هم گزارش داده است. که ترامپ از تد کروز سناتور جمهوریخواه خواسته. که در صورت لزوم، به نیابت از وی برای دفاع در دیوان عالی حاضر شود.

دیوان عالی از چهار ایالتی که علیه آنها شکایت شده. خواسته که تا بعد از ظهر روز پنجشنبه، توضیحات خود را به این نهاد تقدیم کند.

اوت ۲۰۲۰ یعنی چند ماه پیش از انتخابات. جان پادستا از اعضای مرکزیت حزب دموکرات که در دوره. بیل کلینتون رئیس کانیوزن کاخ سفید بود. و در دوره اوباما مشاور وی شد،

اعلام کرد که در سناریوی انتخاباتی. حزب دموکرات پیش‌بینی شده که در صورت پیروزی ترامپ. سه ایالت غربی واشنگتن، اورگان و کالیفرنیا اعلام استقلال کنند.

این سناریو مربوط به باخت بایدن طی یک فرآیند طبیعی بود. لذا کنار زده شدن. بایدن از طریق بازی جدیدی که تیم ترامپ با شکایت تگزاس از ۴ ایالت آغاز کرده. بلاتردید سناریوی تجزیه را تقویت خواهد کرد. باید منتظر ماند و به تماشای پاییز داغ آمریکا نشست.

پویشگر: خبرپو
منبع: نیوز

۹:۰۲:۱۵ | پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ | Thursday 10 / 12 December / 2020

 

همچنین بخوانید:

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=315793

ثبت نظر

-