تحلیل رفتن لثه ها چه عواقبی دارد؟

  • کد خبر : 31472
  • 12 فروردین 1399 - 20:26
تحلیل رفتن لثه ها چه عواقبی دارد؟

هفته نامه سلامت/ در این مطلب در مورد تحلیل بافت لثه و روش های درمان آن با خانم دکتر بیتا خواجه نوری، پریودنتیست، جراح و متخصص درمان بیماری های لثه و استادیار گروه پریودنتیکس دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت وگو کنیم.

تحلیل لثه به چه معنی است؟

تحلیل لثه به معنی ایجاد عقب نشینی در بافت لثه است که در مراحل ابتدایی ایجاد، خیلی واضح نیست، اما بعد از مدتی پیشرفت توجه بیمار را جلب می کند و باعث نگرانی او می شود.

تحلیل لثه چه عواقبی دارد؟

تحلیل لثه در ناحیه قدام فک بالا، بیشتر مشکلات زیبایی، به خصوص هنگام خندیدن و تکلم ایجاد می کند. در بسیاری از بیماران، همراه با تحلیل بافت لثه امکان بروز حساسیت های دندانی خفیف یا شدید وجود دارد که در نهایت با پیشرفت بیشتر امکان لق شدن دندان افزایش می یابد و بیمار باید نگران از دست دادن دندان باشد.

چرا تحلیل لثه منجر به لقی و افتادگی دندان می شود؟

زیرا تحلیل لثه در بیشتر موارد با تحلیل استخوان زیرین اطراف ریشه همراه است و بعد از تحلیل این ۲ بافت قابلیت بازسازی خودبه خودی و مجدد را ندارند، مگر اینکه جراحی های بازسازی بافت سخت و نرم انجام گیرد.

آیا می توان به کمک دارودرمانی یا رژیم درمانی جلوی تحلیل بافت لثه یا خوردگی استخوان را گرفت؟

این مشکلات به هیچ عنوان راه حل دارویی یا تغذیه ای ندارند، مثلا دارو یا موادغذایی خاصی وجود ندارد که اگر بیمار استفاده کند، سیر تحلیل متوقف شود یا نسوج ازدست رفته بازسازی شوند.

چه عواملی در تحلیل بافت لثه افراد نقش دارند؟

مهم ترین علت تحلیل بافت لثه و استخوان فک، وجود عوامل میکروبی، به خصوص عوامل باکتریایی است که با ایجاد بیماری ای به نام پویودنتیت که در اصلاح عامیانه به آن پیوره لثه گفته می شود، همراه خواهدشد. از علل مهم دیگر تحلیل لثه که اتفاقا در دهان هایی با بهداشت دهانی عالی به کرات دیده می شود، تحلیل لثه ناشی از مسواک زدن نادرست است.اگر موهای مسواک زبر باشد و مسواک زدن فقط به روش افقی و فشار دست هنگام مسواک زدن زیاد باشد، در طول زمان شاهد بروز تحلیل های شدید با وجود سلامت لثه هستیم.

عوامل دیگری مانند قرار گرفتن دندان ها در موقعیت نامناسب در قوس فکی (مثلا دندانی که در قوس فکی چرخش دارد یا بیرون زده است)، وجود لثه ای از ابتدا از نظر ژنتیکی نازک و کم عرض، عادت به سیگار کشیدن، عادت های دهانی نادرست، وجود بیماری دیابت و… نیز از عواملی هستند که به بروز یا تشدید تحلیل لثه کمک می کنند.

راه درمان تحلیل لثه چیست؟

پرواضح است که برای اقدام به یک درمان موفق ابتدا باید عوامل ایجادکننده مشکل را شناسایی کنیم. مثلا اگر علت تحلیل، بیماری لثه است، ابتدا باید با درمان جراحی و حذف عفونت و رعایت دستورات بهداشتی، التهاب و بیماری را در ناحیه ریشه کن کنیم. مدتی بعد از ایجاد بافت لثه ای سالم در صورت نیاز و امکان درمان های بازسازی بافت آغاز خواهدشد.

اگر عامل تحلیل، مسواک زدن خشن است به بیمار توصیه می شود با روش درستی مسواک بزند (استفاده از مسواک نرم، فشار دست ملایم هنگام مسواک زدن و تاحدامکان مسواک زدن به روش عمودی نه افقی.)، اگر بیمار سیگاری است، سیگار را ترک کند، اگر دندان ها به صورت نامرتب در قوس فک قرار دارند، مشاوره اردتودنسی انجام شود و اگر بیماری دیابت تحت کنترل نیست، کنترل شود، بنابراین حذف یا کنترل تک تک این عوامل به کنترل تحلیل لثه کمک می کند.

در چه شرایطی پیوند بافت لثه توصیه می شود؟

اگر عرض و ضخامت لثه چسبنده مجاور دندان از حد کفایت کمتر است، پیشنهاد جراحی های بازسازی بافت داده می شود که در این زمینه جراحی های پیوند لثه نیز مطرح خواهدشد.

پیوند بافت لثه چطور انجام می شود؟

جراحی های پیوند لثه به ۲ شکل انجام می شوند:

جراحی فقط برای افزایش عرض و ضخامت لثه چسبنده، بدون اینکه هدف پوشش سطح ریشه عریان باشد.

جراحی برای افزایش عرض و ضخامت لثه چسبنده که همراه با آن پوشش سطح ریشه عریان هم انجام می گیرد.

شکل و اندازه ناحیه تحلیل نیز در انتخاب یکی از این روش ها تعیین کننده هستند. بهترین نوع تحلیل از نظر احتمال بالای پوشش سطح ریشه، تحلیل هایی با عرض و عمق کم هستند که در این حالت لثه باید بین دندان ها افت پیدا کرده باشد.

در جراحی های پیوند لثه بافت های مورد نیاز برای پیوند چطور تهیه می شوند؟

اتوگرافت که همان بافت لثه خود بیمار است.

آلوگرافت که بافت انسانی است. این بافت از اجساد گرفته می شود و بعد از یک دوره آماده سازی برای استفاده در دسترس قرار می گیرد.

زنوگرافت که استفاده از بافت حیواناتی مانند گاو و… است که تا حدی با بدن انسان شباهت ژنتیکی دارند.

مواد سنتتیک که در کارخانه به روش های شیمیایی ساخته می شود.

بهترین روش برای تامین بافت لثه کدام است؟

مسلم است که از بین این ۴ گروه بیشترین مشابهت ژنتیکی و سازگاری بافتی را بافت های اتوگرافت دارند و در این حالت هم بهترین ناحیه برای برداشت بافت دهنده بافت لثه سقف کام است.

از مزایای این روش سازگاری بافتی عالی، کاهش احتمال رد پیوند و کاهش هزینه بیمار است، اما یکی از معایب آن ایجاد ناحیه زخم اضافی در دهان است.معمولا پس از جراحی پیوند لثه بخیه ها بعد از ۲ هفته برداشته می شوند و در طول این مدت رژیم غذایی بیمار مایعات و غذاهای نرم خواهد بود.

در مورد کسانی که به ناچار دندان های فک پایین را می کشند تا زمان ایمپلنت چه توصیه ای دارید؟

بهترین حالت ممکن این است که همزمان با کشیدن دندان ها ایمپلنت گذاشته شود. اگر عفونت شدید بود، به طوری که امکان ایمپلنت وجود نداشت، بهتر است به محض کشیدن دندان ها پیوند بافت انجام شود.

بعد از درمان، دیگر شاهد تحلیل لثه نخواهیم بود و مشکل عود نمی کند؟

حتی در صورت انجام بیشترین جراحی و گرفتن بهترین نتایج درمان، اگر عوامل ایجادکننده تحلیل لثه حذف یا کنترل نشوند، همواره امکان بروز و پیشرفت مجدد تحلیل وجود دارد. بنابراین برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن و حفظ نتایج جراحی پیوند در طول زمان باید از بروز عواملی که باعث تحلیل بافت لثه می شوند، جلوگیری کرد. بیمار نیز حتما باید سالی ۳-۲ بار برای کنترل به جراح لثه خود مراجعه کند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=31472

برچسب ها

ثبت نظر

-