شایعه‌ هک سامانه ثنا تکذیب شد

  • کد خبر : 314333
  • 19 آذر 1399 - 6:21
شایعه‌ هک سامانه ثنا تکذیب شد

سه‌شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ – ۱۹:۰۱

قوه قضائیه

تهران (پانا) –  دفتر امنیت فناوری اطلاعات مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در پی پخش شایعه‌ای مبنی بر هک سامانه ثنای قوه قضاییه در فضای مجازی، این شایعه را تکذیب کرد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، دفتر امنیت فناوری اطلاعات مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با تکذیب این شایعه اعلام کرد که همه سامانه‌های قضایی فعال بوده و هیچگونه هک و نفوذی صورت نگرفته و رخداد امنیتی نیز در روزهای اخیر مشاهده نشده است.

این دفتر اعلام کرد که همه سامانه‌های قوه قضاییه امن بوده و به صورت متناوب مورد آزمون‌های امنیتی استاندارد قرار می‌گیرند.

دفتر مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ادعای منتشر شده مبنی بر نشت اطلاعات سامانه ثنا را هم بی اساس خواند و تاکید کرد این ادعا بارها در ماه‌های اخیر از سوی جریانی مشکوک طرح شده است که هر بار مورد بررسی قرار گرفته و بی اساس بودن آن اثبات شده است.

دفتر امنیت فناوری اطلاعات هدف طرح مکرر این موضوع را ضربه زدن به روند رو به رشد الکترونیکی شدن و هوشمندی قوه قضاییه دانست.

طبق قانون آیین دادرسی کیفری جدید مراجعان قوه قضاییه موظف هستند اطلاعات خود را از جمله کد پستی و شماره همراه خود با ثبت‌نام در سامانه ثنا (ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک) در اختیار دستگاه قضا قرار دهند سپس برای احراز هویت کد ثبت ‌نامی خود را به دفاتر خدمات قضایی ارائه می‌دهند و پس از احراز هویت صاحب حساب کاربری شده و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود می‌توانند به سامانه ابلاغ مراجعه کرده و ابلاغ‌های خود را مشاهده کنند که مشاهده یا عدم مشاهده توسط فرد نیز توسط سامانه ثبت می‌شود. www.sana.adliran.ir نشانی این سامانه است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=314333