آشنایی با راه حل های رفع بدبویی دهان در سفر

  • کد خبر : 31303
  • 12 فروردین 1399 - 9:06
آشنایی با راه حل های رفع بدبویی دهان در سفر

بوی بد دهان خصوصا هنگام صبح و زمانیکه تازه از خواب بیدار شده اید، یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد با آن مواجه هستند. زمانیکه در خانه باشید، تنها هستید و قطعا مشکلی با این قضیه ندارید. می توانید پس از بیدار شدن از خواب مسواک بزنید و با تمیز کردن محیط دهان و دندان هایتان، بوی ناخوشایند را رفع کنید. اما وقتی در سفر هستید، چه می کنید؟! شما ساعت ها در هواپیما بوده اید و امکان تمیز کردن دهان و دندانتان را نیز نداشته اید. زمانیکه از خواب بیدار می شوید، احساس بدی دارید تا جایی که فکر می کنید باز کردن دهانتان باعث ناراحتی و آزار دیگر مسافران خواهد شد. نگران نباشید! در بخش راه حل های رفع بدبویی دهان در سفر ما علت اصلی بوی بد دهان را برای شما آورده ایم.

راه حل های رفع بدبویی دهان در سفرعدم رعایت بهداشت دهان و دندان

علت اصلی بوی بد دهان بی توجهی به نکات بهداشتی است. شما ساعات طولانی در هواپیما هستید و ممکن است زمانی را نیز در فرودگاه منتظر مانده باشید یا در صف ترخیص بار گیر کنید. شاید در این زمان ها امکان دسترسی به مسواک و خمیردندان یا استفاده از دهانشویه برایتان ممکن نباشد. همچنین، ممکن است در طول سفر به دلیل شلوغی هایی که دارید، رعایت بهداشت دهان و دندان را فراموش کنید. در این مواقع بهتر است از مسواک های یکبار مصرف که نیاز به آب ندارند، استفاده نمایید. اگر به چنین موردی دسترسی نداشتید، استفاده از نخ دندان و شستشو با آب نیز می تواند تا حد بسیار زیادی به بهداشت دهانتان یاری دهد.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندانعدم خوردن غذا و خالی نگه داشتن معده

کارهای زیادی که پیش از سفر دارید و شلوغی سفر باعث می شود تا فرصت غذا خوردن نداشته باشید یا آن را فراموش کنید. بدانید که گرسنگی و خالی نگه داشتن معده مهمترین علت اصلی بوی بد دهان است. پس سعی کنید تا وعده های غذایی خود را به موقع میل کرده و تا جاییکه می توانید از خالی نگه داشته معده خود جلوگیری کنید. شاید غذای هواپیما با مزاج شما سازگار نباشد یا رژیم غذایی خاصی داشته باشید و نتوانید هر غذایی را بخورید. در این مواقع بهتر است مواد غذایی خشک، فاسدنشدنی و کم حجم مانند انواع میوه خشک، شکلات یا مقداری آجیل در کیفتان قرار دهید تا در طول مسیر بتوانید از آن ها برای رفع گرسنگی استفاده کنید.

عدم خوردن غذا و خالی نگه داشتن معدهغذای نامناسب

همانطور که گرسنگی باعث بوی بد می شود، خوردن غذاهای نامناسب نیز بوی دهان را به همراه داشته و باعث آزار اطرافیان خواهد شد. از جمله رایج ترین مواد غذایی که بوی بد دهان را به دنبال دارد، می توان به سیر و پیاز اشاره کرد. براساس مطلب راه حل های رفع بدبویی دهان در سفر پیشنهاد می کنیم قبل از سفر از مصرف ماهی، سیر، پیاز و مانند آن پرهیز کنید. اگر ناخواسته این موارد را مصرف کردید، می توانید با خوردن میوه هایی چون سیب، هویج، کرفس یا گلابی تا حدی بوی بد را از بین ببرید. چای خشک نیز به دلیل وجود آنتی اکسیدان می تواند با باکتری های بدبو جنگیده و باعث از بین رفتن بوی بد دهان و دندان شود. انواع خوشبو کننده های دهان و آدامس ها نیز راه حل مناسبی برای تازگی دهان و رفع بوی بد آن هستند. توصیه می کنیم خوشبوکننده ها را در کیف خود نیز داشته تا بعد از خوردن غذای هواپیما نیز بتوانید از آنان استفاده کنید.

غذای نامناسبکم آبی بدن

از دیگر دلایل بوی بد دهان، کم آبی بدن است که سبب خشک گشتن و در نهایت بوی بد می شود. کم آبی به دلایل مختلفی مانند عدم دسترسی به آب، فعالیت زیاد در هوای گرم، قرار گرفتن در هوای خشک هواپیما و … اتفاق می افتد. گاهی نیز ممکن است عمدا از خوردن مایعات پرهیز کنید تا مجبور نباشید دائما به دنبال سرویس بهداشتی بگردید. خوردن نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و خوردن الکل نیز باعث کم شدن آب بدن و بوی بد دهان می گردد که باید از آن پرهیز شود. در چنین مواردی بهتر است همواره یک بطری آب همراه برده تا بتوانید در هنگام تشنگی و خشک شدن دهانتان از آن استفاده کنید. بطری هایی که امکان تا شدن دارند و به راحتی در کیف جا می شوند، انتخاب بهتری هستند. این بطری ها اغلب چند بار مصرف هستند، از این رو می توانید در مکان هایی که به آب سالم دسترسی دارید، دوباره آن ها را پر نمایید. اگر دهانتان دائما خشک است، می توانید آدامس بجوید یا یک آب نبات در دهان خود قرار دهید. مکیدن آب نبات یا جویدن آدامس به ترشح بزاق دهان یاری داده و باعث رطوبت دهان می شود. بزاق سلول های مرده را از روی لثه و زبان شما حل کرده و سبب خنثی شدن اسیدها می شود.

کم آبی بدنبیماری

وسایل حمل و نقل عمومی از جمله هواپیما، مخزن تولید باکتری و ابتلا به انواع بیماری ها هستند. ممکن است مسافری در هواپیما باشد که سرما خورده باشد. این مسافر با لمس دسته صندلی یا عطسه کردن می تواند ویروس را به دیگران نیز انتقال دهد. سرماخوردگی یکی از دلایل ایجاد بوی بد دهان است. زمانیکه سرما می خورید، راه بینی شما بسته شده و تنفس از طریق دهانتان انجام می شود. این کار باعث خشکی دهان و در نتیجه بوی بد آن خواهد شد. پیشنهاد می کنیم با رعایت نکات بهداشتی از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری کنید. برای پیشگیری نکات زیر را رعایت نمایید:

  • -دستانتان را قبل از خوردن غذا بشویید یا با مواد ضدعفونی کننده، تمیز کنید.
  • -زمانیکه صندلی یا هرچه که اطراف آن است را لمس می کنید، از دستکش یا دستمال بهره ببرید.
  • -غشای مخاطی بینی خود را با اسپری های مخصوص تر کنید. مرطوب نگه داشتن این غشا شما را در برابر ابتلا به بیماری ایمن نگه می دارد.

-اگر سرما خورده اید و قرار است به سفر بروید، از داروهای رفع گرفتگی بینی برای باز کردن مجرای تنفسی خود استفاده نمایید. در این صورت دیگر مجبور به تنفس از راه دهان نخواهید بود و در نتیجه، با خشکی دهان مواجه نمی شوید.

بیماری

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=31303

برچسب ها

ثبت نظر

-