در دوران پاندمی کرونا چقدر باید ورزش کنیم؟

  • کد خبر : 31090
  • 11 فروردین 1399 - 16:35
در دوران پاندمی کرونا چقدر باید ورزش کنیم؟

گجت نیوز/ دوران پاندمی کرونا عادت های روزانه و شادی هایی اجتماعی ما را مختل کرده و ورزش کردن هم که بسیاری از ما در باشگاه ها و یا به صورت دسته جمعی انجام می دادیم را به نوعی متوقف کرده است؛ با این تفاسیر، توصیه دانشمندان در چنین شرایطی چیست؟

دوران پاندمی کرونا یا همان کووید ۱۹ باعث تعطیل شدن مدارس، دانشگاه ها، مسابقات ورزشی، رستوران ها، باشگاه ها و مکان های مشابهی در بسیاری از کشورهای جهان شده و تقریبا تمامی مناطق کره زمین در حال مبارزه وسیع و گسترده با این بیماری ناشناخته دستگاه تنفسی هستند. در همین رابطه، قصد داریم تا اطلاعاتی را در مورد ورزش کردن در دوران قرنطینه بیماری کرونا بررسی کنیم و توصیه های دانشمندان به علاقه مندان دنیای ورزش و کسانی که به دنبال تندرستی هستند را مرور کنیم. با گجت نیوز همراه باشید.

ورزش در دوران پاندمی کرونا

بر اساس تازه ترین آمار، تاکنون حداقل ۱۶ هزار نفر جان خود را در اثر ابتلا به بیماری کرونا از دست داده اند و در بیش از ۱۷۸ کشور جهان، ۳۸۲ هزار مورد مبتلا به کووید ۱۹ تحت درمان هستند. این ویروس مرگبار دستگاه تنفسی به راحتی از طریق ذرات بزاق و مخاط افراد آلوده به دیگران منتقل می شود؛ به دلیل این سیستم انتقال سریع از طریق هوا، باشگاه های ورزشی در اکثر کشورها تا اطلاع ثانوی تعطیل شده اند و فعالیت های دسته جمعی ورزشی هم به تعویق افتاده اند.

برای بسیاری از کسانی که علاقه شدیدی به نشاط و هیجان ورزش کردن دارند، دنیای بدون ورزش حتی از دنیای پر شده از ویروس کرونا هم غیرقابل تحمل تر است. از طرف دیگر، در کنار تاثیرات شگفت انگیز ورزش بر روی سلامتی، چنین فعالیت هایی می توانند سیستم ایمنی بدن را دچار تغییر کنند. از آنجایی که تنها ۳ ماه است که از اولین موارد ابتلا به کووید ۱۹ گذشته و به تازگی دوران پاندمی کرونا آغاز شده، نمی توان با اطمینان کامل و به دقت در مورد تاثیر ورزش روی واکنش بدن به این بیماری صحبت کرد و به همین دلیل، اطلاعاتی که در مورد بیماری مشابه آنفولانزا وجود دارد را بررسی می کنیم.

به صورت کلی، ورزش کردن بیش از اندازه برای بدن ضرر دارد و کم ورزش کردن هم فرقی با فعالیت نداشتن ندارد. به همین دلیل است که بیشتر از هر چیزی رعایت اعتدال و نگه داشتن حد وسط در ورزش بسیار مهم است. به عنوان مثال، در جریان شیوع آنفولانزا سال ۱۹۹۸ در هنگ کنگ بررسی ها نشان داد که انجام فعالیت های سبک و متوسط ورزشی که سه بار در هفته انجام می شدند، شانس مرگ افراد در اثر آنفولانزا را کاهش می دادند.

در این تحقیق، بررسی وضعیت ۲۴۶۵۶ فرد بزرگ سال چینی که به خاطر آنفولانزا جان خود را از دست دادند، مشخص کرد که انجام فعالیت های شدید ورزشی (بیش از ۵ جلسه در هفته) و یا ورزش نکردن در مرگ این افراد سهم داشته و از طرف دیگر، احتمال مرگ در کسانی که فعالیت های متوسط ورزشی داشتند، کم تر بود.

همچنین، پژوهش هایی که بر روی موش ها انجام شده، نشان داد که فعالیت های منظم ورزشی دو تا سه ماه قبل از ابتلا، صرف نظر از چاق یا لاغر بودن شدت ابتلا به ویروس را در این موجودات کم می کند؛ بنابراین می توان با استناد به داده های محدود مربوط به انسان ها و حیوانات گفت که ورزش کردن با شدت متوسط، سه بار در هفته و بین دو تا سه ماه قبل از ابتلا، مقاومت بدن به ویروس هایی مثل آنفولانزا یا کرونا را بالا می برد.

اما اگر کسی قبل از ابتلا ورزش نکرده باشد چطور؟ داده های محدود دیگری که از انجام آزمایش بر روی موش ها به دست آمده اند، نشان می دهند که انجام ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش ملایم روزانه پس از ابتلا به آنفولانزا شانس زنده ماندن این موجودات را بالا می برد. به این ترتیب حتی با عادت نداشتن به ورزش، پس از ابتلا به ویروسی مثل آنفولانزا می توان سیستم دفاعی بدن را با انجام فعالیت های ملایم و سبک قوی تر کرد.

با این تفاسیر، دوران پاندمی کرونا برنامه بسیاری از ما که علاقه شدیدی به ورزش داریم و مرتب ورزش می کنیم را به هم ریخته و کسانی که به صورت حرفه ای برخی رشته های ورزشی را دنبال می کنند، از خانه ماندن و دوری از باشگاه و امکانات ورزشی مورد علاقه خود شاکی هستند.

در رابطه با این افراد، گفته شده که انجام فعالیت های سخت بدنی و همچنین، ورزش شدید در هنگام ابتلا به بیماری مثل آنفولانزا می تواند ریسک مشکلات جدی سلامتی و حتی مرگ را بالا ببرد. بررسی بازیکنان فوتبال آمریکایی و دوندگان حرفه ای نشان داده که در طول تمرینات شدید و فعالیت های سخت، پروتئین آنتی بادی “SIgA” که نقش مهمی در فرآیند مقابله سیستم دفاعی بدن با عوامل بیماری زا دارد، کاهش می یابد.

از طرف دیگر ارتباط پروتئین SIgA با عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در برخی پژوهش ها اثبات شده است؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت ورزش کردن بیش از اندازه و استراحت ندادن به بدن، ما را در مقابل حملات ویروسی و مخصوصا عوامل بیماری زایی که دستگاه تنفسی را هدف قرار می دهند، ضعیف می کند.

اصلی ترین توصیه ها

برخی از اصلی ترین توصیه های ورزشی در دوران پاندمی کرونا شامل موارد زیر می شوند:

به میزان سه بار در هفته، فعالیت های ورزشی ملایم یا متوسط (۲۰ تا ۴۵ دقیقه در هر جلسه) انجام دهید

در دوران قرنطینه هدف اصلی را حفظ قدرت بدنی و وضعیت تناسب اندام خود قرار داده و تلاش برای افزایش قدرت و توانایی را به بعد از عادی شدن شرایط موکول کنید

در دوران پاندمی کرونا از انجام ورزش های اجتماعی که شانس ارتباط شما با افراد دیگر را بالا برده و احتمال تنفس ذرات بزاقی آلوده و تماس دست و صورت را افزایش می دهند، خودداری کنید

پس از استفاده، وسایل ورزشی خود را رفع آلودگی کنید

اگر به باشگاه می روید، محیطی را انتخاب کنید که جریان هوا در آن وجود داشته باشد و برای دوری از ذرات تنفسی آلوده، دور از افراد دیگر ورزش کنید

به کمک شبکه های اجتماعی با اعضای تیم خود و کسانی که آن ها را از طریق ورزش می شناسید، ارتباط برقرار کنید و فعلا این نوع ارتباط گیری را جایگزین ملاقات های حضوری کنید

برای تقویت سیستم دفاعی تغذیه و خواب مناسب و کافی داشته باشید

روحیه خود را حفظ کنید و خوش بین باشید که دوران قرنطینه بیماری کرونا هم خواهد گذشت

مهم ترین هشدارها

هشدارهای مهمی هم در رابطه با دوران پاندمی کرونا هستند که باید آن ها را جدی بگیریم:

بیش از اندازه و تا حد خستگی ورزش نکنید، چرا که چنین کاری مقاومت شما در مقابل ویروس ها را کاهش می دهد؛ به عنوان مثال انجام دو ماراتون باعث می شود که شانس مریض شدن فرد پس از مسابقه ۲٫۲ تا ۱۳ درصد بیشتر شود

اگر علائمی شبیه به آنفولانزا دارید، ورزش نکنید

بیشتر از ۵ بار در هفته ورزش نکنید

در مکان های شلوغ و بسته ورزش نکنید

غذا و یا نوشیدنی خود را با کسی شریک نشوید

از طرف دیگر، یک باور غلط وجود دارد که نوشیدن بیش از حد مایعات در دوران بیماری می تواند عوامل بیماری زا را از بدن بیرون کند؛ این باور درست نیست و اگر مریض هستید فراموش نکنید که مصرف بیش از حد مایعات برای بدن مضر است.

از قدیم شنیده ایم که می گویند: «اندازه نگه دار که اندازه نکوست»، بنابراین می توان گفت که در ورزش هم مثل بسیاری از مسائل موجود در زندگی، زیاده روی ممکن است به ضرر ما تمام شود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=31090

برچسب ها

ثبت نظر

-