راهی ساده برای درمان اچ آی وی

  • کد خبر : 31081
  • 11 فروردین 1399 - 16:07
راهی ساده برای درمان اچ آی وی

مجله ایلیاد/ افرادی که با ویروس اچ آی وی زندگی می کنند، معمولاً روزانه یک یا دو عدد قرص مصرف می کنند، ولی دانشمندان راهی پیدا کرده اند که بتوان تزریق ماهانه را جایگزین مصرف روزانه ی قرص کرد. فعلاً راهی برای درمان قطعی اچ آی وی وجود ندارد. این ویروس منجر به بیماری ایدز می شود. داروهایی که برای این ویروس استفاده می شوند، از تکثیر ویروس جلوگیری می کنند و وجود آن را در جریان خون تقریباً از بین می برند و طول مدت زندگی افراد مبتلا را افزایش می دهند. برای این امر، افراد باید روزانه یک یا دو عدد قرص مصرف کنند.

اکنون نتایج بالینی استفاده از یک آمپول نشان داده است که تزریق ماهانه ی این دارو، می تواند عملکرد قرص های روزانه را داشته باشد. نتایج این تحقیقات در مجله ی New England Journal of Medicine منتشر شده است. اگر نهادهای نظارتی این دارو را تایید کنند، می تواند زندگی ۱٫۱ میلیون آمریکایی که با ویروس اچ آی وی زندگی می کنند را راحت تر کند.

«الیزابت تولی» به عوان همکار این تحقیق از موسسه ی غیرانتفاعی دورهام، می گوید: «این کشف برای شخص بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا گم کردن روزانه ی دارو و مصرف مدام آن جلوی چشم اطرافیان از معایب جدی مصرف روزانه ی قرص است و مصرف ماهانه ی یک دارو، طبیعتاً روش بهتری است.»

تحقیقات بالینیِ مرحله ی سوم که بخش مهمی برای دریافت تاییدیه ی نهادهای نظارتی است، تحت نظر «کلو اورکین» از دانشگاه کویین مری لندن، در حال انجام است. وی ۵۶۶ شرکت کننده را در این طرح ثبت نام کرده است. این افراد به بیماری مد نظر مبتلا بوده اند، ولی روش های درمانی خاصی را دنبال نکرده اند و از آن ها خواسته شده است تا ابتدا به مدت ۲۰ هفته روش قرص روزانه را برای درمان استفاده کنند و سپس به تزریق ماهانه ی داروی جدید تغییر وضعیت داده اند. «سوزان سویندلز» از دانشگاه نبراسکا نیز ۶۱۶ نفر را با این داروی جدید تحت آزمایش قرار داده است.

نتایج این تحقیقات بالینی پس از ۴۸ هفته نشان داده است که تفاوت مهمی بین مصرف روزانه ی داروها و تزریق ماهانه ی آن ها به بیماران وجود ندارد. «مارک سیگل» از دانشگاه جورج واشینگتن، می گوید: «این کار مزایا و معایب خاص خود را دارد. بیماران در این روش امکان فراموشی روزانه ی قرص خود را ندارند، ولی ماهانه باید برای تزریق آمپول به دکتر مراجعه کنند. اگر بتوانیم مشکل مراجعه ی ماهانه ی بیماران به بیمارستان ها و مراکز درمانی را رفع کنیم، می توانیم با اطمینان بگوییم که تزریق ماهانه روش بسیار بهتری است.»

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=31081

برچسب ها