چند نکته مهم تغذیه ای در زمان شیوع کرونا

  • کد خبر : 31074
  • 11 فروردین 1399 - 15:38
چند نکته مهم تغذیه ای در زمان شیوع کرونا

ایسنا/ یک متخصص تغذیه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با بیان اینکه عوامل متعددی بر سیستم ایمنی بدن در مقابل انواع بیماری ها از جمله کرونا تاثیرگذار است، گفت: داشتن روحیه قوی و شاد، خواب کافی و منظم و تغذیه مناسب از مهمترین عوامل موثر بر ارتقا سطح سیستم ایمنی افراد است.

دکتر منصور رضایی با بیان اینکه تغذیه ارتباط نزدیکی به سیستم ایمنی بدن و چگونگی واکنش آن در مقابل ویروس ها دارد، عنوان کرد: در بحث تغذیه مواردی وجود دارد که اگر رعایت شود سیستم ایمنی به میزان قابل توجهی ارتقا پیدا می کند.

وی با تاکید بر اینکه دریافت انرژی کافی فاکتوری اساسی در حوزه تغذیه بشمار می رود، گفت: دریافت منابع پروتئینی خصوصا در افراد مبتلا به ویروس کرونا ضروری است، افراد لازم است برای ارتقا سیستم ایمنی بدن خود از انواع مغزها، حبوبات و گوشت کاملا پخته که منابع غنی پروتئین است، استفاده کنند.

این متخصص تغذیه پرهیز از مصرف گوشت های فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و انواع کباب ها را توصیه کرد و توضیح داد: کباب انواع گوشت به دلیل نیم پز بودن احتمال انتقال آلودگی را افزایش می دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه تخم مرغ یکی از مفیدترین مواد غذایی است، گفت: مصرف این ماده غذایی باعث ارتقا سیستم ایمنی می شود و مهمترین نکته ای که باید درباره این منبع غذایی غنی از پروتئین رعایت شود، پخته شدن کامل آن است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که این روزها باورهای غلطی درباره مصرف لبنیات در کشور شایع شده، توضیح داد: هیچ گروه از مواد غذایی جایگزین گروه های دیگر نمی شود، بنابراین باید برای ارتقای سیستم ایمنی بدن حتما لبنیات نیز در سبد غذایی اضافه شود. در این راستا مصرف شیر با مکمل هایی نظیر عسل، خرما و یا موز توصیه می شود.

دکتر رضایی در ادامه یادآور شد: به طور کلی پروتئین ها و مایعات باید به صورت روزانه مصرف شود و افراد تا جای ممکن باید از مصرف غذاهای رستورانی پرهیز کنند.

وی با تاکید بر رعایت تنوع غذایی و مصرف مواد غذایی تازه، خاطرنشان کرد: استفاده از تمام گروه های مواد غذایی اعم از میوه، سبزی، غلات، حبوبات، گوشت و لبنیات ضروری است. در مورد میوه جات و سبزی ها حتما این نکته مورد توجه قرار گیرد که این گروه غنی از ویتامین ها باید کاملا قابل شستشو و ضدعفونی کردن باشند که در این لیست مرکبات و موز از اهمیت بالایی برخوردار است.

دکتر رضایی پرهیز از مصرف میوه جات و سبزیجات خام را نیز تا پایان ریشه کنی ویروس کرونا مورد تاکید قرار داد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=31074

برچسب ها

ثبت نظر

-