چه کسانی ممکن است دوباره کرونا بگیرند؟

  • کد خبر : 30863
  • 10 فروردین 1399 - 20:28
چه کسانی ممکن است دوباره کرونا بگیرند؟

تسنیم/ فاطمه محمدی، متخصص عفونی درباره احتمال ابتلای مجدد بهبود یافتگان کرونا اظهار کرد: افرادی که دارای بیماری زمینه ای مانند نقص ایمنی، بیماری قلبی، عروقی، دیابت، فشار خون هستند و همچنین افراد مسن، بیشتر در معرض خطر و وضعیت کشنده این بیماری قرار دارند.

وی ادامه داد: چناچه این افراد به کرونا مبتلا شوند و بهبود یابند باز هم به دلیل شرایط مذکور ممکن است دوباره به این بیماری مبتلا شوند بنابراین باید دقت لازم را داشته باشند تا در معرض ابتلا قرار نگیرند چرا که داروهایی که برای درمان بیماران مبتلا به کرونا استفاده می شود، درمان ۱۰۰ درصدی ندارد و یک درمان نسبی انجام می دهد.

این متخصص عفونی تصریح کرد: پرتکلی تهیه شده و اساتید اجماع و اعلام کرده اند چه داروهایی می تواند برای این بیماری موثر باشد بنابراین نمی توان گفت داروهایی که تجویز می شود در افراد ایمنی ایجاد می کند بلکه تا حدودی منجر بهبودی می شود.

وی خاطرنشان کرد: داروهایی که برای درمان کرونا استفاده می شود مربوط به بیماری آنفولانزا و مالاریا (هیدروکسی کلروکین) است البته داروی تامی فلو و H1N1 فعلا در بیماران سرپایی از فلوچارت خارج شده است اما اگر قرار به بستری یک بیمار باشد بسته به شرایط وی، داروهای دیگری مانند کلترا که داروی ضد ویروس ایدز است استفاده می شود چراکه این دارو عوارض زیادی دارد و باید بیماران تحت نظر باشند.

محمدی درباره گسترش بیماری و احتمال ضعیف تر شدن ویروس کرونا گفت: یک زنجیره انتقال وجود دارد و افراد ناقل حتی اگر علائم ظاهری نداشته باشند می توانند به راحتی ویروس را به دیگران منتقل کنند؛ اگر فردی بیماری زمینه ای نداشته باشد ممکن است بیماری شان در حد یک سرماخوردگی باشد

وی ادامه داد: از آنجایی که این بیماری شیوع جهانی پیدا کرده است تا زمانی که ناقل وجود دارد اپیدمی خاموش نمی شود و بیماری نیز ادامه خواهد داشت؛ اگر مردم قرنطینه را جدی نگیرند و تجمع ها به راحتی وجود داشته باشد، اپیدمی نیز خواهد بود.

این متخصص عفونی خاطرنشان کرد: در بیماران سرپایی (بیمارانی که نیاز به بستری در بیمارستان ندارند و باید در خانه بمانند) تأکید می کنیم اتاق، غذا و لوازم شخصی خود را از دیگران جدا کنند و اگر در جمع اعضای خانواده قرار گرفتند حتما فاصله یک تا یک و نیم متر را رعایت کنند و همه افراد خانواده از ماسک به ویژه ماسک های ساده استفاده کنند زیرا استفاده از ماسک های فیلتردار را توصیه نمی کنیم.

وی افزود: اگر توصیه ها جدی گرفته نشود، پیک بیماری بالاتر رفته و غیر قابل کنترل می شود؛ این در حالی است که هر چقدر هم بیمارستان صحرایی ایجاد شود، در کادر درمان و میزان دارو دچار مشکل شویم بنابراین بهتر است قرنطینه اجباری اعمال شود و همه خودشان را ملزم به رعایت موارد توصیه شده کنند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=30863

برچسب ها

ثبت نظر

-