واکنش بازارها به بیکاری در آمریکا

  • کد خبر : 306620
  • ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳

بر اساس گزارش اقتصادنیوز، سی‌ان‌بی‌سی ، استخدام ها در بخش‌های غیرکشاورزی در ماه نوامبر فقط ۲۴۵،۰۰۰ مورد افزایش یافت ، چون افزایش موارد ویروس کرونا با کاهش قابل توجه استخدام همزمان بوده، این میزان کمتر از تخمین وال استریت بوده است. زیرا آنها تصور می کردند که در این دوره از تعداد بیکاران  ۴۴۰،۰۰۰  نفر کم می شود اما آمار نشان داد فقط ۲۴۵ هزار نفر توانسته اند شغل پیدا کنند. با این وجود نرخ بیکاری در آمریکا کاهش یافت و از ۶٫۹ درصد  ماه اکتبر به ۶٫۷ درصد کاهش پیدا کرد.

اگرچه آمریکا سریعترین رشد سه ماهه  خود را پشت سر می گذارد، اما اقتصاددانان نگرانند که در سه ماه آینده اقتصاد با رشد منفی روبرو شود. دلیل شیوع کرونا در این کشور است.

در آمریکا هم اکنون موج جدیدی از موارد ویروس کرونا دیده می شود که سیستم مراقبت‌های بهداشتی این کشور را به شدت در معرض فشار قرار داده برخی می گویند تاب آوری سیستم درمانی به کمترین حد خود رسیده است.  نتایج پروژه پیگیری کووید۱۹ که توسط روزنامه نگاران در آتلانتیک نشان می دهد ، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از ۲۱۰ هزار و ۱۶۱ مورد جدیدی  در روز پنجشنبه در آمریکا به بستری منجر شده است.

دستاوردهای شغلی نوامبر در شرایط عادی قوی تلقی می شود ، اما همه گیری در مراحل اوایل بحران باعث شده میلیون‌ها آمریکایی از کار خارج شوند. آمار کل نشان دهنده کمترین رشد شغلی از زمان بهبود استخدام در ماه مه است.

بررسی ها نشان می دهد بیشترین افزایش شغل ناشی از حمل و نقل و انبارداری بوده که به لطف جهش در پیک‌ها و پیام رسان ها و همچنین انبار و ذخیره سازی بود این قسمت موجب شد ۱۴۵ هزار شغل افزایش یابد.

افزایش اشتغال در خدمات حرفه ای و تجاری ۶۰،۰۰۰ و در خدمات بهداشتی ۴۶،۰۰۰ بوده است. صنعت هتل داری که طی همه گیری یکی از بالاترین آمارها در از دست دادن شغل را متحمل شده بود ، فقط توانست ۳۱۰۰۰ شغل را جبران کند.

ساخت و ساز و تولید هر کدام ۲۷۰۰۰ شغل برای ماه اضافه کردند ، فعالیت های مالی هم ۱۵۰۰۰ شغل افزایش داشته است. استخدام های دولت برای سومین ماه متوالی کاهش یافت رقم کاهش این ماه  ۹۹،۰۰۰ مورد بود.

اما زنگ خطر در اقتصاد آمریکا در بخشخرده فروشی به صدا درآمد این بخش درآستانه کریسمس و تعطیلات سال نو میلادی و اوج تقاضا ۳۵۰۰۰ شغل را از دست داده است ، نشانه ای که به طور بالقوه با نزدیک شدن  فصل خرید، نگران کننده است و نشان از رکود سمت تقاضا در آمریکا دارد. این عارضه می توان بهبود اقتصادی را با چالش روبرو کند.

به طور کلی ، خرده فروشی نسبت به ماه فوریه ، ماه قبل از اعمال محدودیت های همه گیر ، کاهش ۵۵۰،۰۰۰ کارمند را تجربه کرده است.

بر أساس گزارش اینوستینگ،  نرخ بیکاری U6 ، که کاهش اشتغال را در کل اقتصاد اندازه گیری می کند ، از ۱۲٫۰ به ۱۲٫۱ افزایش یافت.نرخ U6، علاوه‌بر بیکاران، کارگران دارای جایگاه متزلزل را نیز دربر می‌گیرد،برخی از افراد U6 را به‌عنوان نرخ واقعی بیکاری قبول دارند زیرا اعتقاد داردند باور   شاغلین مشاغل موقتی و کاذب هم بیکار به حساب می آیند.

واکنش بازارها

براساس گزارش رویترز، شاخص‌های اصلی وال استریت در روز جمعه قوی آغاز کرد. زیرا رشد مشاغل کم‌تر از حد انتظار در نوامبر باعث شرط‌بندی بیشتر بسته محرک مالی جدید برای کمک به بالا بردن اقتصاد از بدترین رکود در دهه های گذشته شده است.

در ساعت آغازین داوجونز  با افزایش ۱۲۴ واحد یا ۰٫۴۱ درصد، اس اند پی ۵۰۰ نیز با افزایش ۲۳.۵ واحد یا ۰٫۳۳ درصد رشد کار خود را از سر گرفت. نزدک با افزایش ۲۳٫۵ واحدی معادل ۰٫۱۹درصد افزایش همراه بود.

قیمت طلا در بازار جهانی

براساس گزارش کیتکو، طلا در آخرین روز کاری هفته پس از یک روز افزایشی  با ۱۸۴۲٫۷۰ دلار در هر اونس ، یعنی افزایش ۰٫۱۳  در هر اونس معامله شد. همچنین نقره با ۰٫۸۲ درصد معاملات مثبت با ۲۴٫۲۲ دلار در هر اونس معامله شده است. در بازارهای فلزات اساسی، ارزش دلار جلسه اتحادیه اروپا تحت تاثیر قرار داد. آلومینیوم (۱٫۳۲٪) ، مس (۱٫۲۳٪) ، سرب (۰٫۷۴٪) ، روی (۰٫۵۹٪) ، نیکل (۰٫۳۰٪) و قلع (۰٫۱۵٪) افزایش داشتند. به نظر می رسد می تواند گشایشی مناسب برای سهام فلزات پایه در اروپا باشد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=306620

برچسب ها