سرعت رشد بورس کم شد

  • کد خبر : 302001
  • ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۵
سرعت رشد بورس کم شد

به گزارش اقتصادنیوز، در پایان معاملات روز سه‌شنبه، ارزش معاملات کل و خرد بورس برای دومین روز متوالی ارقام بالاتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان را حفظ کرد و در روزی که قیمت‌ها در بازار ارز و سکه صعودی بود شاخص بورس تنها ۰٫۵ درصد رشد کرد.

در شروع معاملات امروز بورس، ۱۶ درصد نمادهای بازار صف خرید و ۹ درصد بازار صف فروش داشتند. ارزش صف‌های خرید بالغ بر هزار و ۹۲۳ میلیارد تومان بود و صف‌های فروش ۶۹۸ میلیارد تومان ارزش داشت. بیشترین صف خرید به تاپیکو (شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین)، خگستر (گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو) و کگهر (معدنی و صنعتی گلگهر) تعلق داشت و تلیسه (شرکت دامداری نمونه تلیسه) و زشگزا (شیر و گوشت زاگرس) و زبینا (کشاورزی و دامپروری بینالود) بیشترین صف فروش را داشتند.

در ۱۰ دقیقه ابتدایی معاملات امروز، شاخص کل بورس ۸ هزار واحد ریزش کرد، پس از چند نوسان و تغییر جهت حرکت شاخص کل، در یک ساعت پایانی معاملات روند بورس صعودی شد و در پایان ۷ هزار واحد بالا‌تر از رقم روز دوشنبه ایستاد.

رشد اندک شاخص بورس

در پایان معاملات ‌سه‌شنبه بازار سهام، ۲۷۲ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۸۸ نماد بورسی و ۸۴ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۱۸۹ نماد کاهش قیمت داشتند که ۱۴۲ نماد بورسی و ۴۷ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۵۶ درصد بازار رشد قیمت داشتند تا شاخص کل بورس تهران تنها ۷ هزار و ۷۲۷ واحد صعود کند و در رقم یک میلیون و ۴۷۳ هزار واحد بایستاد. شاخص کل هم‌وزن ۲ هزار و ۱۰۲ واحد رشد کرد و به رقم ۴۱۹ هزار و ۸۹۵ واحد رسید. شاخص کل فرابورس نیز ۱۰۷ واحد بالا آمد به ۱۸ هزار و ۳۶۹ واحد رسید.


»»» بیشتر بخوانید؛

رکورد بیشترین تقاضا و بالاترین رشد قیمت در بورس امروز


سهم‌های پیشران بازار

امروز در بین شرکت‌هایی که بیشترین تاثیر را در شاخص کل داشتند، تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین) به تنهایی هزار و ۵۸۵ واحد شاخص کل را بالا کشید. پس از تاپیکو، فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و فولاد (فولاد مبارکه) دیگر نمادهای سبزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل داشتند.

روند شاخص بورس

تداوم رشد ارزش معاملات خرد برای چهارمین روز پیاپی

همانند روز گذشته در معاملات روز سه‌شنبه نیز ارقام ارزش معاملات کل و خرد بورس بالاتر از ۲۰ هزار میلیارد تومان بود. ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۳ هزار و ۶۴۷ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز گذشته ۲ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد بورس نیز به روند صعودی خود در هفته اخیر ادامه داد و با افزایش ۰٫۲ درصدی، به رقم ۲۰ هزار و ۷۸ میلیارد تومان رسید.

خروج ۲۰۹ میلیارد تومان پول‌ حقیقی

پس از ۴ روز متوالی که شاهد ورود پول حقیقی به بورس بودیم، در روز سه‌شنبه بورس با خروج ۲۰۹ میلیارد تومان پول‌ حقیقی همراه بود. به نظر می‌رسد با رشد قیمت سهام بسیاری از شرکت‌های بازار سهام، سهام‌دارانی که زیان آن‌ها جبران شده و سبد سهام آن‌ها سودده شده همه یا بخشی از سهام خود را به فروش رسانده‌اند.

بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای وتجارت (بانک تجارت)، وبملت (بانک ملت) و خودرو (ایران خودرو) اختصاص داشت.

امروز در سمت تقاضا، ۸۷ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۳ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۸۸ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۲ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

تداوم مازاد تقاضا در بازار

در پایان معاملات روز سه‌شنبه نسبت به روز گذشته از ارزش صف‌های خرید کاسته شد و در مقابل ارزش صف‌های فروش افزایش یافت. با این حال همچنان ارزش تقاضای بازار از عرضه‌ها بیشتر است. ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات امروز نسبت به دیروز ۳۶ درصد کاهش یافت و به هزار و ۵۷۸ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۶۹۰ میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته رشد ۰٫۳ درصدی را نشان می‌دهد.

عرضه و تقاضای بورس؛ صف خرید سنگین تاپیکو

در پایان معاملات امروز، همانند روز گذشته، بیشترین ارزش صف خرید به شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (با نماد معاملاتی تاپیکو) اختصاص داشت. پس از تاپیکو، شرکت‌های های‌وب و معدنی و صنعتی گلگهر (کگهر) بیشترین صف خرید را داشتند. نماد تلیسه (شرکت دامداری تلیسه نمونه) نیز بیشترین ارزش صف فروش بازار را به خود اختصاص داد. پس از تلیسه، زشگزا (شرکت شیر و گوشت زاگرس) و قشیر (قند شیروان) در رتبه‌های بعدی جدول بیشترین ارزش صف فروش قرار گرفتند. 

شپنا صدرنشین جدول ارزش معاملات

در معاملات روز سه‌شنبه، شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معامله بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام شپنا هزار و ۳۷۷ میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات را داشت. بانک تجارت (با نماد وتجارت) رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، بانک دی و ایران خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بانک تجارت در صدر جدول حجم معاملات

امروز بالاترین حجم معاملات بورس را بانک تجارت داشت. تعداد معاملات سهام بانک تجارت ۱ میلیارد و ۹۵۵ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۲۴۶ سهم بود. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شپنا (پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت. نمادهای وبصادر (بانک صادرات) و بکهنوج (تولید برق ماهتاب کهنوج) در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

روند شاخص بورس

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=302001