ایزدی: دولت از برجام عبرت نگرفته است

  • کد خبر : 296048
  • ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴
ایزدی: دولت از برجام عبرت نگرفته است

 فؤاد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا گفت: آقای روحانی گفته است “به قبل از ژانویه ۲۰۱۷ بازگردیم”، در عمل قابل درک نیست؛ چراکه در دوره ترامپ شاهد اعمال تحریمها یی بودیم که توسط کنگره و نه رئیس‌جمهور وضع شده بود، در واقع آن تحریم‌ها از سوی ترامپ نبود.

 وی افزود: زمانی که مدام نسبت به مذاکره علاقه نشان بدهیم و هر بار طرح جدیدی در این رابطه مطرح بکنیم، طرف مقابل احساس می‌کند که تحت فشار هستیم و سیاست فشار حداکثری جواب داده است، در نتیجه احساس می‌کند کالایی که در دست اوست؛ یعنی برجام ارزش بیشتری دارد و قیمتش را بالا می‌برد.

ایزدی خاطرنشان کرد: سخنان آقای رئیس‌جمهور در راستای منافع کشور نیست و برای مذاکره نیز مفید نیست. مقامات کشور در شرایط کنونی باید نسبت به بحث مذاکره و برجام بی‌تفاوت باشند. طرف مقابل تعهدی را پذیرفته است، ایران تعهداتش را انجام داده است، اما آن‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، پس باید ابتدا آمریکا به تعهداتش عمل کند. باید دانست اگر توافق جدیدی هم حاصل شود، نتیجه‌ای نخواهد داشت. آمریکا اگر می‌خواست به‌خوبی عمل کند به تعهداتش در برجام عمل می‌کرد.

این کارشناس مسائل آمریکا بیان داشت: اما در خصوص این‌که آقای روحانی گفته است “به قبل از ژانویه ۲۰۱۷ بازگردیم”، در عمل قابل درک نیست؛ چراکه در دوره ترامپ شاهد اعمال تحریم‌هایی بودیم که توسط کنگره و نه رئیس‌جمهور وضع شده بود، در واقع آن تحریم‌ها از سوی ترامپ نبود.

وی اضافه کرد: اگر به قبل از ژانویه ۲۰۱۷ بازگردیم، به‌نفع کشور نیست و سؤال این است؛ تحریم‌های پس از ژانویه ۲۰۱۷ را چه خواهیم کرد؟ طرح‌های این‌چنینی که به‌نظر می‌رسد پخته هم نباشد، به‌نفع کشور نیست. حرفی که امروز مسئولان کشور باید بگویند، همان حرفی است که رهبر انقلاب بیان کردند.

ایزدی گفت: ما دو مسیر پیشِ‌رو داریم که یک مسیر رفع تحریم‌هاست و تاکنون به جایی نرسیده است. با وجود اینکه مذاکرات زیادی انجام شده است و وزیر کنونی امور خارجه کشورمان در دیدار با طرف‌های آمریکایی رکورد زده است. روش دیگر دور زدن و خنثی کردن تحریم‌هاست که امروز باید روش دوم را اجرا کنیم، این باید حرف تمامی مسئولان کشور باشد. برجام‌ عبرت‌هایی داشت که متأسفانه این عبرت‌ها توسط دولت، درک نشده است و انگار نه انگار که تجربه‌ برجام پیشِ‌روی ما است. دولت روحانی به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار در سال اول خود قرار دارد و تجربه مذاکره با آن کشور را ندارد، متأسفانه دولت درس‌های مذاکره با آمریکا را نگرفته است.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=296048