روحانی: ترور شهید فخری‌زاده بی‌پاسخ نمی‌ماند

  • کد خبر : 296005
  • ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
روحانی: ترور شهید فخری‌زاده بی‌پاسخ نمی‌ماند

حسن روحانی

تهران (پانا) – رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دشمنان ما در هفته‌های پراضطرابی هستند، تاکید کرد به موقع مناسب مسئولان مربوطه پاسخ اقدام جنایتکارانه ترور شهید فخری‌زاده را خواهند داد و البته در دام صهیونیست‌ها نخواهند افتاد.

حسن روحانی در نشست ستاد ملی مبارزه با کرونا، به شهادت شهید محسن فخری‌زاده اشاره کرد و گفت: مردم کشور ما و مردم جهان در جریان یک اقدام تروریستی بودند که دشمنان ایران علیه یک پژوهشگر و دانشمند ایرانی که ماه‌های اخیر وقت خود را صرف کرونا و پژوهش و ساخت کیت‌ها در این زمینه اختصاص داده بود و برای خودکفایی کشور در دارو و تجهیزات، بخش پژوهشی در وزارت دفاع که ایشان مسئول آن بود، کار زیادی را انجام دادند و این بخش توانست بخشی از نیازهای مردم را در زمینه مقابله با کرونا این بخش تولید کرده و در اختیار ما قرار دهد. این ترور وحشیانه نشان داد دشمنان ما در هفته‌های پراضطرابی هستند.

وی افزود: برای آنها مهم است که از این چند هفته حداکثر استفاده را ببرند تا هم بتوانند شرایط نامطمئنی در منطقه بوجود آورند و هم توجهات جهانی از ترور و ارعابی که این روزها در مناطق اشغالی بوجود آورده بودند، به مشکلات و مسائل دیگر معطوف شود.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: همه اتاق‌های فکر و همه دشمنان ایران به خوبی بدانند ملت ایران شجاعتر از آن هستند که این اقدام جنابتکارانه را بی‌پاسخ بگذارند و و مسئولین مربوطه به موقع مناسب پاسخ این جنایت را خواهند داد.

روحانی گفت: ملت ایران هوشمندتر و حکیم‌تر از آن هستند که در دام توطئه صهیونیست‌ها بیافتند. آنها در فکر ایجاد یک آشوب و بلوا هستند، ما دست آنها را خوانده‌ایم و آنها موفق نخواهند شد به اهداف خبیثانه خودشان دست پیدا کنند.

روحانی اظهار کرد: هم رژیم صهیونیستی و هم آنها که ضد ایران هستند، بدانند مسیر توسعه کشور و مسیر تحقیقات کشور با سرعت ادامه خواهد یافت و با از دست رفتن شهید فخری‌زاده، فخری‌زاده‌های فراوان کمر همت خواهند بست و در این صحنه وجود او که الان در جمع ما نیست جبران خواهند کرد.

رئیس‌جمهوری در ادامه سخنان خود در جلسه روز شنبه ستاد ملی مقابله باکرونا با قدردانی از مردم فهیم ایران برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در یک هفته اخیر تأکید کرد: ناچار به افزایش محدودیت‌ها بودیم اما باید در نظر داشته باشیم که ایجاد محدودیت راهکار اصلی نیست، بلکه یک علامت و هشدار بزرگ است و باید اقدامات بیشتری انجام پذیرد تا به اهداف خود برسیم.

روحانی با اشاره به اعمال برخی محدودیت‌ها از اوایل آبان در چندین شهرستان و همچنین اعمال محدودیت‌های شدیدتر از ابتدای آذرماه در ۱۵۰ شهر کشور، افزود: پس از اعمال این محدودیت‌ها علامت‌های مثبتی مشاهده کرده‌ایم و امیدواریم تا پایان هفته جاری این تحولات ادامه یابد.

رئیس‌جمهوری افزود: با همکاری مردم کاری می‌کنیم تا شهرهای قرمز به نارنجی و زرد برگردند تا روند کنترل بیماری و همچنین فعالیت‌های اقتصادی مردم ادامه یابد.

هیچ راه دومی نداریم، مردم باید سبک زندگی خود را تغییر دهند

روحانی تغییر رفتار اجتماعی مردم را راه‌حل اصلی برای مبارزه با بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: هیچ راه دومی نداریم و مردم باید سبک زندگی خود را تغییر دهند، فاصله اجتماعی را مراعات کنند در تجمعات شرکت نکنند و ترددها به حداقل ضرورت برسد تا به نقطه مطلوب دست یابیم.

رئیس‌جمهوری ارایه آموزش‌های لازم به مردم در روند مقابله با بیماری کرونا را ضروری دانست و تصریح کرد: باید آموزش‌ها به صورت دقیق و ملموس برای مردم توضیح داده شود تا علایم این بیماری را دریابند و اصل را بر این بگذارند که یک سرما خوردگی هم ممکن است، بیماری کرونا باشد.

روحانی با بیان اینکه متخصصان تأکید دارند فضای بسته یکی از عوامل مهم شیوع بیماری است، ادامه داد: یک فرد مبتلا حتی بدون علائم با حضور در یک فضای بسته در زمانی طولانی و نبود تهویه مناسب و فاصله های غیراستاندارد با سخن گفتن می‌تواند برای دیگران مشکل‌آفرینی کند، بنابراین تصمیم گرفته شد در شهرهای با شرایط قرمز اجتماعات و جلسات بالای ۱۵ نفر ممنوع شود و حتی جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز در ۲ سالن جداگانه برگزار می‌شود.

۱۴۸ هزار تخت بیمارستانی در کشور آماده شده است

رئیس‌جمهوری با اشاره به تلاش‌های وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ارایه تسهیلات به کادر درمان، آمادگی کامل کادر درمانی کشور و همچنین تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: ۱۴۸ هزار تخت بیمارستانی در کشور آماده شده است که چنین امری سابقه نداشته تا جایی که کل تخت‌های بیمارستانی در کشور ۹۰ هزار بود که تنها ۴۰ هزار از این تخت‌ها قابل استفاده بود.

روحانی همچنین به تلاش‌های این دولت برای بازسازی تخت‌های بیمارستانی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه الان به نقطه مطلوب رسیدیم و در دوره ۹ ماهه کرونا حدود ۲ هزار ۱۸۷ تخت آی‌سی‌یو در کشور اضافه شده است.

رئیس‌جمهوری درخصوص شیوه کار برای مقابله بهتر با بیماری کرونا، اظهار داشت: مردم باید در نظر داشته باشند که در صورت پایان این محدودیت‌ها هم زندگی به حالت عادی نخواهد بود و ممکن است تا ماه‌های اولیه سال آینده و رسیدن واکسن و درمان قطعی، تا شرایط مطمئن فاصله داشته باشیم.

روحانی با اشاره به افزایش تست‌های کرونا از ۲۰ هزار در ماه‌های گذشته تا ۱۲۰ هزار تست در ماه‌های آتی، انجام تست‌ها و آزمایش‌ها و همچنین غربالگری را قدم مهمی برای مبارزه با بیماری کرونا دانست و افزود: ردیابی مبتلایان و تماس‌گیرندگان از طریق سامانه‌ انجام می‌شود و امروز می توانیم با کارت شناسایی و این سامانه‌ها افراد مثبت را در عرض چند ثانیه شناسایی کنیم، البته خود مردم هم باید برای سلامت خانواده و اقوام پروتکل‌ها را به خوبی مراعات کنند.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اهمیت مراقبت از مرزها برای جلوگیری از افراد مبتلا به داخل کشور، تصریح کرد: مرزهای کشور باید کاملاً کنترل شوند و از ورود افراد مطمئن شویم تا مشکلی نداشته باشند و در صورت ضرورت برای مدتی قرنطینه شوند.

بانک مرکزی موظف است هزینه تامین واکسن را تامین کند

روحانی همچنین به تلاش‌های وزارت بهداشت برای ساخت واکسن کرونا در داخل و خرید واکسن خارجی اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی موظف شده است براساس درخواست وزارت بهداشت پول تأمین واکسن در داخل و خرید از خارج کشور را فراهم کند تا در زمان مناسب به واکسن مورد تأیید و دُز مورد نیاز برسیم.

لزوم برخورد با متخلفان تا پایان بیماری

رئیس‌جمهوری در ادامه بر ضرورت برخورد قاطع با متخلفین کرونایی تأکید کرد و گفت: باید این برخورد قاطع تا پایان بیماری ادامه یابد و طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا برای افراد فاقد کارت و شناسه ملی مصوبه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

روحانی از نیروی انتظامی، بسیج، ضابطین و اتحادیه‌ها درخواست کرد تا با جدیت بیشتر برخورد با متخلفین را ادامه دهند.

رئیس‌جمهوری همچنین خاطرنشان کرد: تلاش‌های دولت برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر از طریق ارائه تسهیلات و کمک‌های بلاعوض و همچنین کمک به گروه‌های آسیب‌پذیر برای تأمین اقلام بهداشتی ادامه می‌یابد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=296005