۱۴ روز تا تست انسانیِ واکسن کرونایِ ایرانی

  • کد خبر : 295093
  • 08 آذر 1399 - 7:43
۱۴ روز تا تست انسانیِ واکسن کرونایِ ایرانی

 

نیوز: معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسن ایرانی کرونا تا ۲ هفته آینده وارد فاز انسانی می‌شود.

ایرج حریرچی ظهر پنجشنبه در حاشیه جلسه ستاد مقابله و پیشگیری از کرونای زنجان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با اقدامات صورت گرفته در درون‌دادها و برون‌دادها به نتایج خوبی دست یافته‌ایم،افزود:

در درون‌دادها تغییرات قابل توجهی به لحاظ تردد مردم و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و درمانی مشاهده می‌کنیم.

 

ایران اواخر زمستان امسال به نمونه ای از واکسن کرونا می رسد - نیوز

 

وی تصریح کرد:

ترددها در حدود ۳۵ درصد در سطح کشور کاهش پیدا کرده و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و درمانی در مراکز خصوصی در حدود ۸۹ درصد و در مراکز دولتی به حدود ۹۴ درصد رسیده است.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: برای اینکه اثرات این اقدام در کاهش موارد ابتلاء، سرپایی و بستری را مشاهده کنیم، نیاز به زمان داریم.

حریرچی با اشاره به اینکه در مورد دو دسته شهرستانی که طی آبان‌ماه امسال مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ در آن‌ها تعطیل شده بود، امروز شاهد این هستیم که تا دو روز گذشته ۶۹ شهرستان از وضعیت قرمز خارج شده است، اظهار کرد:

امیدواریم در آینده نزدیک تعداد شهرستان‌های بیشتری از وضعیت قرمز خارج شوند.

معاون وزیر بهداشت در این خصوص یادآور شد:

این نشان‌دهنده آن است. که اگر همکاری مردم صورت گیرد. و دستگاه‌های دولتی نیز اقدامات لازم را در شهرستان‌ها انجام دهند. می‌توان از وضعیت قرمز خارج شد. و معیشت مردم را به حالت عادی برگرداند.

خبرِ خوشِ باورنکردنی؛ ایران برای همه مردم واکسن کرونا می‌خرد و رایگان توزیع  می‌کند! - همشهری آنلاین

حریرچی در خصوص ساخت مراحل واکسن ایرانی کرونا با اشاره به اینکه واکسن‌هایی تا به امروز در این زمینه اقدام به ساخت آن می‌کنیم، با نظارت سازمان جهانی بهداشت بوده است، بیان کرد:

در همین راستا اخیراً چهار مورد از این واکسن‌ها را به سازمان جهانی بهداشتی ارائه کرده‌ایم. به طوری که از پیشرفت‌های ایران در این حوزه ابراز شگفتی کرده‌اند.

علاوه بر این با چند کشور نیز اقدامات اولیه را برای تولید واکسن مشترک انجام داده‌ایم. که به محض نهایی شدن. آن را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه، سلامت مردم را مهم‌ترین اولویت در شرایط کنونی دانست و با بیان اینکه بهترین راه برای کنترل کرونا همکاری مردم است، عنوان کرد:

امروز نیاز مبرم به کاهش دورهمی‌های خانوادگی داریم. به همین خاطر محدودیت‌های کرونایی نیز بسته به نوع رفتار مردم، کاهش یا افزایش پیدا خواهد کرد.

حریرچی اضافه کرد: اقدامات برای تولید واکسن ایرانی کرونا در حال انجام بوده. و تا دو هفته آینده وارد فاز انسانی شده. و سپس شاهد ورود آن به بازار خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که در خصوص بهبود عملکرد کادر درمانی چه اقداماتی از سوی وزارت بهداشت صورت گرفته است، خاطرنشان کرد:

اقدامات لازم در این زمینه انجام شده است. که افزایش حقوق نسبت به سال گذشته یکی از این موارد بوده. و در خصوص افزایش نیرو نیز کارهای خوبی صورت گرفته. اما هنوز به مرحله رضایت‌بخش نرسیده‌ایم.

مهر

 

همچنین بخوانید:

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=295093

ثبت نظر

-