۷ واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟

  • کد خبر : 294250
  • 07 آذر 1399 - 15:42
۷ واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟

 

7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟ کرونا در دنیا

7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟«تابناک با تو» – نیوز: تاکنون ۷ واکسن تولیدی عمده در کشورهای ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، روسیه و چین ساخته شده و به مراحل پایانی و عرضه انبوه به بازار جهانی نزدیک شده اند.

بحران جهانی کرونا موجب شده دهها پروژه تولید واکسن در سرتاسر دنیا در دست اقدام باشد که از این میان چند پروژه به مراحل پایانی خود رسیده و منتظر تایید نهایی و تولید انبوه است.

کشورهای دنیا در تدارک و تکاپوی خرید واکسن کرونا از معدود شرکت‌های صاحب‌نامی هستند که آزمایش‌های بالینی فاز ۳ خود را هم با موفقیت به پایان رسانده و در صدد تولید انبوه واکسن هستند.

چند شرکت داروسازی از میان دهها شرکت داروسازی که در مراحل مختلف تولید واکسن کرونا هستند، به دلیل تولید نهایی واکسن بیش از دیگران مورد توجه‌اند.

۷ واکسن عمده تولیدی شرکت‌های داروسازی دنیا و قیمت آنها:

واکسن فایزر

شرکت دارویی “فایزر” آمریکا واکسن تولیدی خود برای کرونا را با نام “BNT162b1” روانه بازار جهانی خواهد کرد. این واکسن ساخت مشترک دو شرکت داروسازی فایزر آمریکا و شرکت بیوتکنولوژی “بایو تک” آلمان است.

7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟ کرونا در دنیا

بر اساس اعلام شرکت‌های فایزر و بایوتک، آنها فاز سوم آزمایش‌های بالینی خود را در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۰ با موفقیت به پایان رساندند و واکسن تولیدی آنها ۹۵ درصد ایمنی ایجاد می‌کند.

شرکت فایزر پس از پایان موفق آزمایش بالینی خود به روی انسان‌ها در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ (۵ روز پیش) به سازمان غذاو داروی آمریکا درخواست رسمی داد تا اجازه استفاده اضطراری از این واکسن برای واکسیناسیون را بدهد. این درخواست هم‌اینک در سازمان غذا و داروی آمریکا در دست بررسی است و گمانه زنی‌ها حاکی است احتمالا واکسن فایزر- بایوتک از اواخر سال جاری میلادی در ایالات متحده آمریکا برای واکسیناسیون شهروندان مورد استفاده قرار گیرد.

قیمت واکسن فایزر- بایوتک ممکن است با توجه به مناطق مختلف دنیا متفاوت باشد.

اتحادیه اروپا با قراردادی به ارزش ۴٫۶۵ میلیارد یورو برای خرید ۳۰۰ میلیون دوز از این واکسن اقدام کرده است.

با احتساب این قرارداد قیمت هر دوز واکسن فایزر- کرونا حدود ۱۵٫۵ یورو می‌شود. قیمت این واکسن در ۲ دوز در ایالات متحده نیز تقریبا ۳۹ دلار است.

واکسن مودرنا

این واکسن نیز توسط شرکت داروسازی “مودرنا” با همکاری انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا توسعه یافته و تولید شده است.

نام علمی واکسن تولیدی مودرنا “mRNA-1273” است.

7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟ کرونا در دنیا

این شرکت در تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۲۰ اعلام کرد که اولین اطلاعات به دست آمده از مطالعات بالینی این واکسن نشان داد که این واکسن در ۹۵٫۴ درصد موارد برای افرادی که واکسینه می‌شوند، موثر بوده و ایمنی ایجاد خواهد کرد.

مودرنا گران‌ترین واکسن کرونا را ساخته است. “استفان باکسل” مدیر عامل مودرنا اعلام کرده که قیمت هر دوز واکسن کرونا تولیدی این شرکت رقمی بین ۲۵ تا ۳۷ دلار خواهد بود.

واکسن آکسفورد

با همکاری موسسه “جنر” دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد توسعه یافته است. حق تولید و پخش این واکسن از سوی شرکت دارویی انگلیسی- سوئدی “آسترا زنکا” خریداری شده است.

7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟ کرونا در دنیا

دانشگاه آکسفورد در بیانیه‌ای اعلام کرده که در حال انجام فاز سوم آزمایش‌های بالینی این واکسن است. طبق داده‌های به دست آمده تزریق دوز نخست این واکسن در انسان‌ها ایمنی ۷۰ درصدی و در صورت تزریق دوز دوم به آنها ایمنی ۹۰ درصدی در برابر ایتلا به بیماری “کووید۱۹” می‌دهد.

این واکسن یکی از ارزان‌ترین واکسن‌های تولیدی کرونا در جهان محسوب می‌شود. چون شرکت انگلیسی – سوئدی “آسترا زنکا” متعهد شده. سودی بابت تولید و توزیع این واکسن نگیرد. و قیمت هر دوز واکسن را ۲٫۵ دلار برای فروش تعیین کرده است.

واکسن “اسپوتنیک وی” روسیه

این واکسن رازآلود روسیه با وجودی که اطلاعات زیادی از روند تحقیقات و میزان کارآیی و موثری در آزمایش‌های بالینی نداده. اما یکی از واکسن‌های بالقوه‌ای است. که می‌تواند بخشی از بازار جهانی را در اختیار بگیرد.

واکسن “اسپوتنیک وی” روسیه نخستین واکسن تولیدی برای کرونا در سطح جهان است. و روسیه نخستین کشوری بود که اعلام کرد. واکسن را تولید کرده. و آن را بر اساس اولویت به شهروندانش تزریق می‌کند. حتی دختر “ولادیمیر پوتین” رییس فدراسیون روسیه نیز این واکسن را ترزیق کرده. اما تاکنون پوتین این واکسن را تزریق نکرده است.

 

7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟ کرونا در دنیا

روس‌ها می گویند میزان موثری این واکسن فراتر از ۹۵ درصد است.

طبق گفته مقامات بهداشتی روسیه سطح ایمنی ۹۵ درصدی بر اساس نتایج اولیه آزمایش‌ها از داوطلبان ۴۲ روز پس از تزریق نخستین دوز این واکسن است.

مقامات روسی با کشورهای آرژانتین، برزیل، مکزیک و هند برای فروش واکسن اسپوتنیک وی به توافقاتی دست یافته‌اند.

قیمت هر دوز واکسن کرونا اسپوتنیک وی برای فروش در بازارهای جهانی از فوریه سال ۲۰۲۱ به بعد (از اول اسفند ۱۳۹۹) کمتر از ۱۰ دلار اعلام شده است. مقامات روسیه گفته‌اند. این واکسن برای شهروندان روسی رایگان تزریق خواهد شد.

واکسن جانسِن

فاز سوم آزمایش‌های بالینی واکسن شرکت آمریکایی جانسن که زیر مجموعه از شرکت مادر چند ملیتی “جانسون اند جانسون” است، در ۲۳ سپتامبر سال جاری میلادی (اوایل مهر ۱۳۹۹) آغاز شده است.

در فاز سوم آزمایش‌های بالینی این واکسن، ۶۰ هزار داوطلب در ایالات متحده آمریکا، آفریقای جنوبی، آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، مکزیک، پرو، فیلیپین و اوکراین این واکسن را دریافت خواهند کرد.

این شرکت همچنین از ۱۶ نوامبر امسال آزمایش واکسن را در دو نوبت در انگلستان آغاز کرد. انتظار می‌رود. در سال ۲۰۲۱ قیمت هر دوز واکسن تولیدی جانسن با حدود ۱۰ دلار به بازار جهانی عرضه شود.

واکسن نواواکس

فاز سوم آزمایش‌های بالینی واکسن تولیدی شرکت دارویی “نواواکس” آمریکا در ۲۴ سپتامبر امسال (اوایل مهر ۱۳۹۹) در بریتانیا آغاز شده است.

7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟ کرونا در دنیا

در فاز سوم آزمایش بالینی قرار است ۱۵ هزار داوطلب بین ۱۸ تا ۸۴ سال دوزی از واکسن تولیدی این شرکت را دریافت کنند. این مرحله از آزمایش بالینی شرکت نواواکس با همکاری کارگروه ویژه واکسن دولت بریتانیا انجام شده است.

قرار است فاز سوم آزمایش‌های بالینی این واکسن پس از اتمام در بریتانیا در داخل ایالات متحده آمریکا ادامه یابد. و انتظار می‌رود اولین نتایج این آزمایش‌ها در سال ۲۰۲۱ اعلام شود.

دولت ایالات متحده آمریکا متعهد شده است. در صورت تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا شرکت نواواکس در ابتدای سال آینده ، ۱٫۶ میلیارد دلار به این شرکت فعال در ایالت مریلند پرداخت کند.

واکسن چینی

واکسن چینی” کرونا واک” که توسط شرکت دارویی چینی ” سینوواک” ساخته شده. از جمله واکسن‌های کروناست که آزمایش‌های فاز سوم بالینی خود را آغاز کرده است.

فاز سوم آزمایش‌ بالینی این واکسن از ۱۱ آگوست امسال (مرداد ۱۳۹۹) در اندونزی و از ۲۱ جولای امسال در برزیل آغاز شد.

7 واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟ کرونا در دنیا

از تاریخ ۱۷ سپتامبر ترکیه نیز به فاز سوم آزمایش بالینی این واکسن پیوست. تاکنون قیمت مشخصی برای این واکسن چینی اعلام نشده است. اما دولت چین پیشتر وعده داده واکسن تولیدی خود را با قیمتی مناسب و ارزان در اختیار کشورهای دنیا قرار خواهد داد.

منبع: عصر ایران

 

همچنین بخوانید:

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=294250

ثبت نظر

-