برای بازگشت حس بویایی از دست رفته چه کنیم؟

  • کد خبر : 293687
  • 07 آذر 1399 - 8:05

 

نیوز: پزشک متخصص مغز و اعصاب گفت:افرادی که بعد از گذشت چند ماه از بیماری کووید ۱۹ خود هنوز حس بویایی شان بازنگشته است، استفاده از زینک، مکمل های ویتامین A و دسته گروه B و تمرین بویایی در فواصل چند دقیقه ای بهترین راهکار مؤثر خواهد بود.

دکتر معصومه قادری اظهار کرد:

در تمرین بویایی در فواصل چند دقیقه ای لازم است این افراد بویایی های مختلفی را چون بوی لیمو، قهوه و گل رز را که در این تمرین مؤثر خواهد بود، استفاده کنند.

 

کرونا حس بویایی را بیشتر از سرماخوردگی یا آنفلوآنزا ضعیف می‌کند |  ایندیپندنت فارسی

 

وی تصریح کرد:

در بیماری کووید ۱۹ که افراد از اختلال بویایی شکایت دارند، خوشبختانه باید بگوییم بعد از گذراندن دوران بیماری معمولاً در حس بویایی آنها بهبودی حاصل شده و در درصد کمی از موارد مشکل اختلال در حس بویایی از چند ماه تا چند سال طول می کشد.

قادری مطرح کرد:

ممکن است در برخی افراد نیز کووید ۱۹ اختلال را این گونه نشان دهد. که افراد افزایش حس بویایی داشته و این افزایش حس بوی.ایی باعث شود. بوی تعفن احساس کنند و شکایت از بوی تعفن داشته باشند. که با گذشت زمان این موارد از مشکلات بهبود یافته از کرونا نیز با گذشت زمان مرتفع خواهد شد.

 

کووید۱۹ طی چند روز حس بویایی را از بین می‌برد؟ - Announcements -  Afghanistan Coronavirus (COVID-19) - APAN Community

 

وی در بخش دیگری گفت:

در ادامه تظاهرات شایع نئولوژیک کووید ۱۹ اختلال بوی.ایی در ۳۳ درصد موارد از بیماران دیده شده. که این درصد میزان بالایی بوده. و به این شکل است. که با اختلال چشایی همراه است. و با گذشت زمان مشکل حل شده و جای نگرانی ندارد.

قادری با اشاره به برخی از بیماری ها و دلایل اختلال بوی.ایی افراد یادآور شد:

به غیر از کووید ۱۹ سیگار کشیدن، افزایش سن، ابتلا به بیماری پارکینسون و آلزایمر، کمبود ویتامین دسته و گروه های A و B، کمبود زینک در بدن و ضربه مغزی و تومور مغزی نیز می تواند. از دلایل و علل اختلالات بوی.ایی باشد.

این متخصص مغز و اعصاب دانشکده علوم پزشکی اسدآباد در پایان یادآور شد:

یکی از تظاهرات شایع در ابتلا به عفونت های ویروسی درگیری عصب زوج یکم بدن بوده. که زوج یکم بدن تنها جایی است. که عصب در ارتباط با محیط قرار دارد.

ایسنا

 

همچنین بخوانید:

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=293687

ثبت نظر

-