رئیس جمهور چین پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا را تبریک گفت

  • کد خبر : 292389
  • 06 آذر 1399 - 10:37
رئیس جمهور چین پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا را تبریک گفت

رئیس‌جمهور چین امروز چهارشنبه با ارسال پیامی به « جو بایدن » نامزد دموکرات انتخابات آمریکا که در آستانه ورود به کاخ سفید قرار دارد، پیروزی او را در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را تبریک گفت.

خبرگزاری دولتی «شینهوا» گزارش داد «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین در این پیام اعلام کرد: توسعه سالم و پایدار روابط چین و آمریکا نه تنها در جهت منافع دو ملت است، بلکه انتظار مشترک جامعه بین‌المللی را برآورده می‌کند. امیدوارم دو طرف از روحیه عدم مناقشه، عدم درگیری و همکاری برد-برد حمایت کنند و بر همکاری در حین مدیریت و کنترل اختلافات تمرکز کنند.

به گزارش شبکه «سی‌ان‌ان»، در تاریخ ۱۳ نوامبر یعنی ده روز بعد از انتخابات آمریکا و یک هفته بعد از نطق پیروزی بایدن، سخنگوی وزارت خارجه چین بدون بردن نام شی، از طرف پکن به نامزد دموکرات و معاونش «کاملا هریس» پیروزی در انتخابات را تبریک گفت. با این حال وی در آن زمان تاکید کرد نتیجه انتخابات آمریکا مطابق با قوانین و رویه‌های آمریکا مشخص خواهد شد.

در حالی که بسیاری از کشورها بعد از انتخابات، پیروزی جو بایدن را تبریک گفته‌اند، به دلیل عدم پذیرش شکست از سوی ترامپ و اعلام نشدن پیروزی نامزد دموکرات به صورت رسمی، برخی کشورها مانند روسیه از این کار امتناع کرده‌اند.

«ولادیمیر پوتین» اخیراً در مصاحبه‌ای با شبکه «راسیا-۱» گفت معتقد است برخی مشکلات در سیستم انتخاباتی آمریکا وجود دارد اما تغییر الگوی قدیمی برعهده واشنگتن است. وی همچنین گفت که هنوز نتیجه انتخابات آمریکا را به برنده آن تبریک نگفته زیرا باید منتظر ماند تا همه مسائل قانونی (اشاره به شکایت‌های انتخاباتی ترامپ) برطرف شود. 

بعد از انتخابات بحث‌برانگیز آمریکا، سرانجام روز دوشنبه سازمان خدمات عمومی آمریکا در نامه‌ای به تیم جو بایدن اعلام کرد به نظر می‌رسد که او در انتخابات برنده شده است. «امیل مورفی» رئیس‌ این سازمان به بایدن گفت می‌تواند روند انتقال قدرت را آغاز کند.

در پی این بیانیه، تیم انتقال قدرت جو بایدن اعلام کرد اکنون که سازمان خدمات عمومی آمریکا پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری را تأیید کرده‌، اعضای این تیم طی روزهای آتی با مقام‌های دولت فدرال دیدار خواهند کرد.

ترامپ اما دیروز سه‌شنبه با شبهه‌افکنی دوباره درباره قصدش برای خروج از قدرت در توئیتر نوشت: «به یاد داشته باشد، سازمان خدمات عمومی فوق‌العاده بوده و امیلی مورفی، وظیفه‌اش را عالی انجام داده ولی سازمان خدمات عمومی تعیین نمی‌کند چه کسی رئیس‌جمهور بعدی ایالات متحده خواهد بود.»

ترامپ ساعاتی قبل‌تر از آن هم بار دیگر انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور را فاسد خواند و اعلام کرد، هرگز نتایج برآمده از «آرای تقلبی و نرم افزار دومینیون» را تایید نخواهد کرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=292389

ثبت نظر

-