آمریکا با اف-۳۵ بمب اتمی آزمایش کرد

  • کد خبر : 289317
  • ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶
آمریکا با اف-۳۵ بمب اتمی آزمایش کرد

 

 

 

 

نیوز: تهران (پانا) – ارتش آمریکا با زیرپانهادن پیمان‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یک بمب اتمی بهینه‌سازی شده را اولین‌بار با جنگنده فوق پیشرفته اف-۳۵ در صحرای نوادا آزمایش کرد.

 

اف 35 

خبرگزاری اسپوتنیک فارسی نوشت: این آزمایش در ۲۵ ماه اوت گذشته (چهارم شهریورماه) در صحرای نوادا انجام شده است؛ ارتش آمریکا در این آزمایش به محک زدن توانایی جنگنده پیشرفته اف-۳۵ به منظور حمل سلاح اتمی و پرتاب آن در سرعتی مافوق صوت، پرداخت.

 

اتمی

 

اسپوتنیک افزود: تصاویر این آزمایش که به تازگی انتشار یافته نشان می‌دهد که ارتش آمریکا بمب اتمی کوچک «بی۶۱-۱۲» مدل بهینه شده از خانواده بمب‌های اتمی بی۶۱، بمبی که با پرتاب توسط بمب افکن‌ها امکان ایجاد انفجار هسته‌ای را دارند را با این مدل از جنگنده پیشرفته در سرعتی مافوق صوت پرتاب کرده است.

خبرگزاری اسپوتنیک در ادامه گزارش داد: آمریکا در حالی در شهریور دست به این پرتاب آزمایشی زد که بنابر پیمان سال ۱۹۹۶میلادی که آزمایش هرگونه سلاح هسته‌ای در جهان را منع می‌کند؛ ارتش آمریکا با انجام این آزمایش اکنون توانایی آن را دارد که پرتاب بمب اتمی را توسط جنگنده رادار گریز خود و با حین پرواز با سرعت مافوق صوت انجام دهد.


>>> بیشتر بدانید:

آزمایش جدیدترین بمب  آمریکا بر روی یک جنگنده «اف-۱۵ ایگل»

 


اتمی

 

در بیانیه‌ای که از سوی «آزمایشگاه ملی سندیا» (Sandia National Laboratories) – یک مرکز تحقیقات نیمه سری دولت فدرال واقع در ایالت نیومکزیکو – دراین خصوص انتشار یافت، آمده است: این نخستین آزمایشی بود که برای سنجیدن و تست تمامی سیستم‌های مرتبط بین جنگنده اف-۳۵ مدل «ای» (F-۳۵A) و بمب (اتمی) بی۶۱-۱۲ به عمل آمد، در این آزمایش تمامی سیستم‌های مکانیکی، الکترونیکی و ارتباطی بین این جنگنده و این بمب برای پرتاب آزموده شد.

بیانیه آزمایشگاه ملی سندیا می‌افزاید: این آزمایش حساس‌ترین بخش از برنامه آزمایشی بین جنگنده اف-۳۵مدل ای با بمب بی۶۱-۱۲ بود که اکنون با این آزمایش این دو جنگ افزار به یکی از تسلیحات مهم در راهبرد بازدارنده هسته‌ای برای آمریکا و متحدان آن به حساب می‌آید.

 

قابلیت‌های جنگنده‌های اف-۳۵ -اتمی

 

تنها جنگنده اف-۳۵مدل ای امکان پرتاب بمب اتمی در صورت مافوق صوت را ندارد، چراکه دو جنگنده دیگر آمریکا، اف-۱۵ و اف-۱۶ نیز قابلیت حمل و پرتاب این نوع از بمب اتمی در چنین سرعتی را دارند، اما اف-۳۵ قادر است از مزیت رادارگریزی خود نیز بهره برد.

اسپوتینک افزود: برای این نوع مدل از بمب اتمی جدید و حمل آن توسط این جنگنده، چهار گزینه با قابلیت انفجاری «۰.۳» (سه دهم) کیلوتن، ۱.۵ کیلوتن، ۱۰ کیلوتن و ۵۰ کیلوتن(تی. ان. تی) برای اف-۳۵ مدل ای وجود دارد.

 

>>> خبر مرتبط:

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=289317