تاریخ : سه شنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۹ 16 ربيع ثاني 1442 Tuesday, 1 December , 2020
0

اول آذر، «روز گرانی‌» در تقویم تنظیم بازار

  • کد خبر : 285866
  • ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۱
اول آذر، «روز گرانی‌» در تقویم تنظیم بازار

    نیوز:  به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ تصمیمات یکصد و سیزدهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار درحالی اول آذرماه روز گرانی در قالب بخشنامه از سوی معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد که براساس آن مجوز گرانی حداقل ۲۰ قلم کالا رسماً با امضای دولت به بازار داده شده […]

 

 

نیوز:  به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ تصمیمات یکصد و سیزدهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار درحالی اول آذرماه روز گرانی در قالب بخشنامه از سوی معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد که براساس آن مجوز گرانی حداقل ۲۰ قلم کالا رسماً با امضای دولت به بازار داده شده است.

 

روز گرانی از اول آذرماه

با تصمیم کارگروه تنظیم بازار، از اول آذرماه افزایش قیمت شیر خام، ۱۰ نوع لبنیات، کره، ۴ کالا در گروه روغن و ۴ کالا در گروه نهاده‌های دامی کلید خورد و بعد از این باید شاهد افزایش قیمت کالاهایی باشیم که حداقل در یکی دو هفته اخیر طی چند نوبت توسط تولیدکننده‌ها گران شده بودند.

مجوز گرانی‌ها به‌خصوص در بخش کالاهای اساسی درحالی از سوی دولت ابلاغ شده است که انتظار می‌رفت به‌جای رقابت برای افزایش قیمت‌ها، تدبیری برای جلوگیری از گران‌فروشی‌ها خصوصاً در این شرایط اقتصادی به‌منظور کاهش فشار بر اقشار ضعیف جامعه اتخاد شود نه آن‌که مسئولان در رقابت با بازاری‌ها برای افزایش قیمت‌ها باشند.

 

طرح مجلس جهت تأمین کالاهای اساسی هفت دهک پایین جامعه با کارت الکترونیک-  اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم - Tasnim

 

روز گرانی و قیمت کالاهای اساسی

مشاهدات میدانی از قیمت کالاهای اساسی در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که قبل از آنکه رسماً مجوز افزایش قیمت‌ها از سوی دولت داده شود،‌ قیمت برخی از کالاها از جمله شیر، روغن، کره، حبوبات و… در چند نوبت افزایش یافته بود و با مجوز اول آذرماه کارگروه تنظیم بازار این کالاها احتمالاً یک بار دیگر با افزایش قیمت همراه خواهند بود،
این درحالی است که انتظار می‌رفت حداقل در کارگروه تنظیم بازار که نمایندگان دستگاه‌های مختلف نیز در آن حضور دارند، به‌جای مجوز رسمی برای گرانی‌ها، با گران‌فروشی‌ها برخورد و ضوابط انضباطی برای برخورد با محتکران و… تعیین شود.

از آنجایی که قیمت این کالاها قبلاً به‌شکلی سرسام‌آور بالا رفته بود، مجوز گرانی‌ها از سوی کارگروه تنظیم بازار نه‌تنها کمکی برای پایان این افزایش قیمت‌ها نمی‌کند بلکه احتمالاً منجر به بروز هیجانات کاذب در بازار و تکرار اتفاقاتی نظیر آنچه درخصوص روغن رخ داد، خواهد شد.

 

توزیع کالا‌های اساسی از هفته آینده | خبرگزاری صدا و سیما

 

 

روز گرانی و دستگاه‌های مسئول تنظیم بازار

هنوز فراموش نکرده‌ایم که در نتیجه کوتاهی برخی دستگاه‌های مسئول تنظیم بازار، در هفته‌های گذشته روغن در بازار نایاب شد و روغن جامد ۴۳هزارتومانی برای فروش به مردم تا ۲۰۰ هزار تومان هم قیمت خورد؛ البته همزمان مسئولان محترم به مردم امیدواری می‌دادند که نگرانی در این خصوص نداشته باشند چراکه روغن به‌وفور در بازار موجود است و به‌زودی در تمام فروشگاه‌ها روغن جامد هم توزیع خواهد شد ولی بعد از گذشت دو هفته از این وعده، نه‌تنها مردم شاهد توزیع روغن جامد نبودند بلکه به‌عکس با خبر افزایش ۱۳درصدی قیمت از سوی دولت مواجه شدند.

حتماً دولت و کارگروه تنظیم بازار می‌توانند با نظارت دقیق در بازار به‌خصوص بازار کالاهای اساسی مانع از رشد نجومی قیمت‌ها و گران‌فروشی‌ها شوند ولی فعلاً ترجیح آقایان این است که مجوز گرانی‌ها را صادر کنند و درباره نظارت بر قیمت‌ها ظاهراً وضعیت مانند قبل خواهد بود و نباید از افزایش‌های پی‌درپی قیمت‌ها در این بازار شوکه شویم.

 

کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی , ستاد تنظیم بازار , مروری بر کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی , کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی , ستاد تنظیم بازار , مروری بر کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی , کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی , ستاد تنظیم بازار , مروری بر کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی , کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی , ستاد تنظیم بازار , مروری بر کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی , کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی , ستاد تنظیم بازار , مروری بر کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی ,

 

* دولت روغن را رسماً‌ گران کرد

به گزارش تسنیم،‌ بر اساس مصوبه اول آذرماه کارگروه تنظیم بازار قیمت انواع روغن خام وارداتی افزایش و به‌تبع آن قیمت روغن‌های خوراکی و مصرف خانوار نیز افزایش یافت. دلایل افزایش قیمت انواع روغن نباتی افزایش قیمت جهانی روغن خام و افزایش هزینه سایر ملزومات تولید از جمله بسته‌بندی اعلام شده است.

با وجود عدم حذف ارز ۴۲۰۰تومانی برای واردات روغن خام، قیمت انواع روغن نباتی با ظرف پت (بطری پلاستیکی) ۱۰ درصد و با سایر ظروف از جمله حلب ۱۳ درصد افزایش یافت.

* قیمت کره آزاد شد

همچنین بر اساس جلسه اول آذرماه کارگروه تنظیم بازار کره پاستوریزه از لیست کالاهای مشمول قیمت‌گذاری دستوری خارج شد.

در مصوبه کارگروه تنظیم بازار آمده است: با توجه به تغییر نرخ ارز اختصاصی برای واردات کره از گروه یک اولویت ارزی به گروه دو (ارز نیمایی) و اتمام موجودی کره‌های واردشده با ارز رسمی (۴۲۰۰تومانی)، از آنجایی که اقلام گروه دو مشمول قیمت‌گذاری تثبیتی نمی‌باشد مقرر شد واحدهای تولیدکننده کره نسبت به تعیین قیمت با رعایت ضوابط قیمت‌گذاری هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها اقدام نمایند.

گفتنی است این مصوبه درحالی به امضای کارگروه تنظیم بازار رسیده است که طی یکی دو ماه گذشته شاهد کمیاب شدن و بعد از آن افزایش محسوس قیمت انواع کره در بازار بودیم.

* رقابت برای گرانی شیر؛ دولت هم مجوز گرانی شیر را صادر کرد

بعد از آنکه برخی از شرکت‌های لبنی طی هفته‌های گذشته، قیمت شیر را افزایش دادند، دولت هم دست به کار شد تا مجوز افزایش قیمت لبنیات خصوصاً شیر را صادر کند، بر همین اساس نیز با تصمیم ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب پایه شیر خام افزایش یافت و از ۲۹۰۰ تومان به ۴۵۰۰ تومان رسید.

پیش از این بنی‌طبا، سخنگوی انجمن صنایع لبنی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم از توافق صورت‌گرفته میان دو تشکل لبنی، سازمان حمایت، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی و معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خبر داده و قیمت جدید شیر خام را ۴۱۵۰ تومان اعلام کرده بود.

به‌ازای هر دهم چربی بالاتر از ۳/۲ درصد ۶۰ تومان نیز به این نرخ اضافه می‌شود و در صورتی که کمتر از ۳/۲ درصد چربی باشد ۶۰ تومان کسر می‌شود. همچنین قیمت محصولات لبنی که حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است مصوب شد.

* قیمت جدید نهاده‌های دامی مصوب شد

از جمله مصوبات گرانی‌های کارگروه تنظیم بازار در اول آذرماه باید به تغییرات قیمت نهاده‌های دامی اشاره کرد؛ با تصمیم این کارگروه، قیمت هر کیلوگرم دانه سویا در مبادی ورودی ۳۱ هزار ریال و قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا در مبادی ورودی، ۳۲ هزار و ۲۰۰ ریال تعیین شد.

ستاد تنظیم بازار همچنین قیمت هر کیلوگرم ذرت و جو را در مبادی ورودی، ۱۷ هزار ریال اعلام کرد.

همچنین مقرر شد، سقف قیمت‌های جهانی خرید این نهاده‌ها در سامانه جامع تجارت به‌صورت مستمر توسط کارگروه نظارت و تخصیص ارز، بررسی و بِروز شود.

قیمت‌های تعیین‌شده در خصوص انواع روغن و نهاده‌های دامی در مبادی ورودی است و کرایه حمل مستند به اسناد و مدارک مثبته و بارنامه‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به‌تناسب در این قیمت‌ها قابل اعمال است، ضمن اینکه درباره دانه‌های روغنی، کرایه حمل متناسب با روغن خام و کنجاله استحصالی اعمال می‌شود.

 

روز گرانی و نشست ستاد تنظیم بازار

در نشست ستاد تنظیم بازار همچنین مقرر شد با توجه به ضرورت تسهیل تأمین و توزیع نهاده‌های دام و طیور، از آنجایی که در سامانه بازارگاه برای توزیع‌کنندگان نهاده‌های دام و طیور نقش و جایگاه تعریف شده است، همه هزینه‌های توزیع برای تحویل نهاده‌ها به دامداران و مرغداران توسط عوامل و واسطه‌های فروش به‌ازای هر کیلوگرم جو و ذرت ۱۵۰ ریال و برای هر کیلوگرم کنجاله ۲۵۰ ریال مصوب شد که اتحادیه‌ها و تشکل‌های مربوط نیز مشمول این مبلغ می‌شوند.

امیدواریم رویه نظارت بر قیمت‌ها حداقل در بازار کالاهای اساسی تغییر کند و دولت مانع از افزایش قیمت‌ها و گران‌فروشی‌ها در این بخش شود؛ به‌طور حتم سیاست‌های اقتصادی و سیاسی دولت در سال‌های اخیر منجر به بروز چنین شرایطی برای مردم شده است که دغدغه اصلی‌شان امرار معاش باشد و انتظار بحق مردم از دولت این است که مانع از افزایش قیمت‌ها و شوک‌های تورمی شود نه اینکه خودش سکاندار گرانی‌ها و افزایش قیمت‌ها باشد.

 

>>> خبر مرتبط:

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=285866

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.