تهدید به پخش تصاویر خصوصی توسط یکی از بستگان نزدیک

  • کد خبر : 283477
  • 01 آذر 1399 - 10:46
تهدید به پخش تصاویر خصوصی توسط یکی از بستگان نزدیک

به گزارش نیوز: در قانون برای مزاحمت های مجازی ویا پخش تصاویر خصوصی مجازات تعیین شده واین کار جرم است. از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا،  سرهنگ رضا ملوکی روز شنبه در تشریح این پرونده افزود: با مراجعه یکی از شهروندان که مدعی انتشار تصاویر شخصی‌اش به همراه مطالب توهین آمیز در یکی از شبکه‌های اجتماعی بود،  رسیدگی به پرونده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی اضافه کرد: با اقدامات تخصصی، فنی ‌و مهندسی کارشناسان پلیس فتا، متهم که از بستگان نزدیک شاکیه بود مورد شناسایی و با هماهنگی مراجع قضائی به اداره پلیس منتقل شد.

سرهنگ ملوکی ادامه داد: متهم در ابتدا منکر تهدید و ایجاد مزاحمت برای شاکیه پرونده  شد که در نهایت پس از مشاهده ادله غیرقابل‌انکار جرم، لب به اعتراف گشود و انگیزه خود از انجام این عمل مجرمانه را انتقام‌جویی از همسر سابق برادرش عنوان کرد.

رئیس پلیس فتا شرق استان تهران گفت: امروزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی محلی برای تسویه حساب شخصی و انتقام‌گیری به‌وسیله تهدید و فحاشی شده است، که متاسفانه شاهد این حرکت ناپسند توسط بسیاری از اشخاص برای تخریب طرف مقابل هستیم.

مزاحمت در فضای مجازی

>>>بیشتر بخوانید:

اخاذی یک میلیاردی به بهانه انتشار تصاویر خصوصی دختر یزدی

رئیس پلیس فتا شرق استان تهران با بیان اینکه پلیس فتا با هرگونه فعالیت سوء و هنجارشکن برخورد کرده و در این خصوص هیچ‌گونه ملایمتی نخواهد داشت، از هموطنان خواست در صورت مواجهه با هرنوع مشکلی می‌توانند با مراجعه به به سایت پلیس فتا به آدرس  www.cyberpolice.ir درخواست خود را ثبت کنند.

پخش کردن عکس و تصاویر افراد در فضای مجازی شرایطی را برای افراد سود جو فراهم کرده که بتوانند از فیلم ها و تصاویر افراد هر استفاده ای بکنند.

این  جرم شامل دو جنبه اصلی است که برای اینکه عملی را جرم تلقی کنیم باید وجود داشته باشد:

۱.مورد اول اینکه طبق ماده ۱۶ جرایم رایانه‌ای شخصی که مرتکب جرم هتک حرمت و حیثیت افراد میشود، اقدام به تحریف و تغییر و انتشار عکس دیگران در فضای مجازی کند.

همچنین اگر با استفاده از فتوشاپ یا برنامه های دیگر شخص این عکس ها و فیلم ها را به صورت مستهجن و مبتذل درست کند به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

۲.مورد دوم اینکه شخصی که مرتکب هتک حرمت و حیثیت افراد می‌شود، اقدام به انتشار فیلم و عکس و صدای دیگران بدون رضایت و اجازه آنها کند، چنانچه عکس و تصاویر منتشر شده جزء دسته تصاویر مستهجن قرارگیرد حتی اگر با اجازه و رضایت شخص صاحب فیلم و عکس و یا حتی متعلق به خود شخص باشد مجرم شناخته شده وبه محازات حبس و حزای نقدی محکوم میشود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=283477

ثبت نظر

-