قطعنامه حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین در سازمان ملل تصویب شد

  • کد خبر : 282544
  • 30 آبان 1399 - 15:52
قطعنامه حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین در سازمان ملل تصویب شد

به گزارش خبرگزاری مهر، مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه حق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت و حاکمیت بر سرزمین‌شان را تصویب کرد.

بر اساس این گزارش، سازمان ملل متحد روز پنج شنبه قطعنامه حمایت از حق مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت را با اکثریت آرا مورد تصویب قرار داد.

این قطعنامه در کمیته سوم کمیسیون امور اجتماعی، انسانی و فرهنگی سازمان ملل متحد و با اکثریت قریب به اتفاق آرا به تصویب رسید.

۱۶۳ کشور به این قطعنامه رأی مثبت، ۵ کشور رأی مخالف و ۱۰ کشور رای ممتنع دادند.

رژیم صهیونیستی، آمریکا، جزایر مارشال و ایالات فدرال میکرونزی و نائورو کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای مخالف دادند.

این قطعنامه ضمن تاکید بر حق فلسطینی‌ها برای تعیین سرنوشت خود از جمله حق برخورداری از یک کشور مستقل، از تمام کشورها، آژانس‌ها و سازمان‌های تحت مجموعه سازمان ملل متحد می‌خواهد از ملت فلسطین و همکاری با آنان برای رسیدن به حق سرنوشت خود در نزدیک‌ترین زمان ممکن حمایت کنند.

این قطعنامه همچنین بر ضرورت پایان هر چه سریع‌تر اشغالگری رژیم صهیونیستی که از سال ۱۹۶۷ آغاز شده است و همچنین تحقق عملیات صلح عادلانه، همیشگی و جامع میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و طرح صلح عربی و با هدف ایجاد راهکار همیشگی برای حل نزاع بین دو طرف بر اساس راه حل تشکیل دو دولت تأکید دارد.

در همین راستا، «ریاض المالکی» وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین از رای قاطع مجمع عمومی سازمان ملل در حمایت از تصویب این قطعنامه استقبال کرد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=282544

ثبت نظر

-