مشگین شهر، شهری زیبا با 8 هزار سال عمر نشسته بر دامنه سبلان

  • کد خبر : 27788
  • 28 تیر 1400 - 13:29
مشگین شهر، شهری زیبا با 8 هزار سال عمر نشسته بر دامنه سبلان

نیوز: مِشگین‌شهر سومین شهر استان اردبیل از نظر جمعیت می باشد و از نظر وسعت شهری با پانصد کیلومتر مربع، رتبه اول شهر بزرگ استان اردیبل است. مشگین شهر، شهری است با طبیعتی سرسبز و چشم اندازی خارق العاده که جاذبه های طبیعی و تاریخی آن، نزد گردشگران بسیار محبوب می باشد. مشگین شهر یکی از خوش و آب و هواترین شهرهای استان اردبیل می باشد که در فاصله ۹۰ کیلومتری از مرکز استان اردبیل واقع شده است.

یافته های بدست آمده حاکی از آن است که قدمت مشکین شهر به شش هزار سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. مشگین شهر از آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار بوده و کوه زیبا و باشکوه سبلان در فاصله ۲۵ کیلومتری از آن قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری مشگین شهر

از جاذبه های توریستی مشگین شهر می توان به پل معلق مشگین شهر، کهنه قلعه مشگین شهر، پارک جنگلی خیاوچایی، آب معدنی اوکوز داغی، بقعه شیخ حیدر، شهر باستانی یئری، آب گرم های مشگین‌شهر، شروان دره، قلعه بربر مشگین شهر، روستای انار، دژ قهقهمه مشگین شهر، منطقه گردشگری کپز و معبد شهریوری اشاره کرد.

برای اقامت، گزینه های مختلفی وجود دارد و شما می توانید از هتل، هتل آپارتمان، سوئیت، ویلا، خانه های روستایی و اقامتگاه های بومگردی جهت اقامت استفاده کنید. معروف ترین و محبوب ترین سوغات مشگین‌شهر، عسل می باشد که به عسل سبلان نیز معروف است. مشگین شهر بخش قابل توجهی از عسل مورد نیاز کشور را تأمین می کند.

پل معلق مشکین شهر

پل معلق یکی از جاذبه های هیجان انگیز و پر هیجان مشکین شهر می باشد. این پل در ارتفاع ۸۰ متری از پارک جنگلی مشگین شهر و رودخانه خیاو چایی قرار گرفته و دارای ۳۶۵ متر طول و ۲ متر عرض می باشد. این پل از نوع کابلی بوده و طولانی ترین پل معلق خاورمیانه می باشد.

یکی از جالب ترین و مهیج ترین بخش های این پل، قسمت شیشه ای آن می باشد که در میانه پل قرار گرفته و هنگام عبور از آن می توانید زیر پای خود را تماشا کنید. در کنار پل معلق مشکین شهر می توانید به تفریح جالب زیپ لاین بپردازید.

پل معلق مشکین شهر

شیروان دره

شیروان دره یازدهمین زیست بوم حیات وحش ایران می باشد که در فاصله ۵۱ متری از جنوب شرقی مشگین‌شهر واقع شده و به خاطر نبود راه دسترسی مناسب، بکر و دست نخورده باقی مانده است. شیروان دره در حدود ۷۵ کیلومتر مربع مساحت داشته و از آب گرمی به نام شابیل در دامنه کوه سبلان آغاز شده و به دشت لاهور می رسد. این پارک طبیعی لقب دومین ژئوپارک خاورمیانه را به خود اختصاص داده است.

>>>بیشتر بخوانید:

طبس؛ از باغ گلشن تا کال جنی

شهر یئری

شهر باستانی یئری در حدود ۴۰۰ هکتار مساحت داشته و در ۳۵ کیلومتری شرق مشکین شهر واقع شده است. شهر یئری در نزدیکی رود قره سو قرار گرفته و دارای سه بخش اصلی معبد، قوشا تپه و دژ نظامی می باشد.

قدمت معبد و دژ نظامی به ۱۴۵۰ سال پیش از میلاد و قدمت قوشا تپه به هفت هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. در نزدیکی این شهر، ۴۵۰ گور و ۱۰۰ سنگ قبر کشف شده است. روی سنگ قبرها تصاویر یکسانی از انسانی بدون دهان حکاکی شده است. مورخان قدمت این سنگ ها را به حدود سه هزار سال پیش از میلاد نسبت می دهند.

شهر یئری مشگین شهر

شهر یئری

آب گرم های مشگین شهر

آب گرم های مشگین‌شهر شهرت جهانی داشته و با دارا بودن مواد معدنی بسیار، از خواص درمانی ویژه ای برخوردار است. از مهم ترین آب گرم های این شهر زیبا می توان به آبگرم قیرنجه، شابیل و قوتور سویی اشاره کرد. آب گرم قینرجه با ۸۲ درجه سانتیگراد دما، داغ ترین چشمه آب گرم ایران و قوتور سویی، اسیدی ترین آب گرم دنیا می باشد.

اردبیل؛ سرزمین چشمه‌های بهشتی

روستای انار

روستای قدیمی انار بر فراز تپه ای در دامنه کوه سبلان جای گرفته و در ۲۴ کیلومتری از شرق مشگین‌شهر واقع شده است و مراتع سرسبز و مناظر بکر و دیدنی آن، همواره نظر گردشگران را به خود جلب می کند. از جاذبه های توریستی این روستا می توان به مقبره سید جعفر، دیده بان، مصلی، تپه صلاخ خانه، تپه ال له ور، قله بربر، درخت چنار و قبرستان پیر بابا اشاره کرد.

روستای انار

برای بازدید از زیبایی ها و جاذبه های بی نظیر مشگین‌شهر می توانید از تورهای گردشگری  استفاده کنید.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=27788

ثبت نظر

-