رهاسازی ۶ میلیارد مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی برای احیای دریاچه ارومیه

  • کد خبر : 274118
  • 25 آبان 1399 - 17:44
رهاسازی ۶ میلیارد مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی برای احیای دریاچه ارومیه

 

 

رهاسازی ۶ میلیارد مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی برای احیای دریاچه ارومیه

به گزارش نیوز: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: در راستای احیای دریاچه ارومیه از سال آبی ۹۴-۹۳ تاکنون بیش از ۶ میلیارد و ۱۵ میلیون مترمکعب از سدهای اقماری به سمت این دریاچه رهاسازی شده است.

به گزارش ایلنا از وزازت نیرو، “اتابک جعفری” با اعلام این خبر اظهار کرد: این میزان آب از سدهایی نظیر شهرچای ارومیه، سد بوکان، ساروق تکاب، سد مهاباد، حسنلوی نقده، سیلوه پیرانشهر، زولا و دریک سلماس و دیگرسدها وارد دریاچه ارومیه شده که تغذیه آبی بسیار مناسبی برای احیای دریاچه به‌شمار می‌رود.

رهاسازی آب از سدهای در دست بهره‌برداری استان

وی اضافه کرد: رهاسازی آب از سدهای در دست بهره‌برداری استان به سمت دریاچه ارومیه براساس سیاست‌های کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و برنامه ابلاغی از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران هر ساله و در فصول غیر زراعی، به منظور اثربخشی حداکثری جهت تامین بخشی از نیازهای زیست محیطی دریاچه ارومیه در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا دفاتر تخصصی این شرکت با تحلیل منابع آب، حجم مخازن سدها، وضعیت احتمالی بارش‌ها و برآورد ذخایر برف موجود در حوضه آبریز هر یک از سدها، نسبت به پیش بینی احجام رهاسازی از سدها اقدام و برنامه عملیاتی رهاسازی را پس از ابلاغ  از سوی شرکت مدیرت منابع آب ایران، اجرا می‌کنند.

فرآیند رهاسازی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی در خصوص فرآیند رهاسازی نیز یادآور شد: فرآیند رهاسازی تنها شامل رهاسازی از سدها نبوده و این شرکت به منظور جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز، انتقال مطمئن و همچنین جلوگیری از بروز حوادث ناگوار و انتقال ایمن، اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

بازسازی تاسیسات آبی؛ عملیاتی در راستای سرعت‌بخشی ورود آب به دریاچه ارومیه

جعفری با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در راستای احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: اصلاح دریچه‌های خروجی سد بوکان، اصلاح‌بند انحرافی نوروزلو، ساحل‌سازی زرینه رود در پایین دست سد بوکان، ساحل‌سازی پایین دست بند انحرافی نوروزلو، لایروبی کانال‌ها و زهکش‌های اصلی، بازسازی کانال‌های ساحل راست و چپ شبکه زرینه‌رود با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد از جمله اقدامات انجام شده در حوزه بازسازی تاسیسات آبی آذربایجان‌غربی به‌شمار می‌رود.

اصلاح و بازسازی دریچه‌ها و آبگیرهای رودخانه های آذربایجان‌غربی

وی، سردهنه‌سازی، اصلاح و بازسازی دریچه‌ها و آبگیرهای رودخانه‌های آذربایجان‌غربی را از دیگر اقدامات در این راستا عنوان کرد و ادامه داد: ‌در این راستا اقدامات لازم در رودخانه‌های نازلو، باراندوز و شهرچای ارومیه، گدار نقده و زرینه‌رود و سیمینه رود انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی اضافه کرد: در این بخش ۲۰ فقره اصلاح و بازسازی آب بند، ۲۱ فقره مرمت و بازسازی سردهنه، سه مورد احداث بند انحرافی و ۱۴ دهنه احداث سردهنه صورت گرفته است.

جعفری با اشاره به اینکه تکمیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آبی در حوزه‌های سطحی و زیرزمینی طی سال‌های اخیر در راستای احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با قدرت انجام شده، اظهار کرد: در این راستا ۴۶ ایستگاه هیدرومتری و هواشناسی ارتقا و توسعه یافته و ۱۰۰ دستگاه تجهیزات برای آنلاین‌سازی این ایستگاه‌های الکترونیکی خریداری و نصب شده است.

وی گفت: خرید و نصب دیتالاگر آب زیرزمینی در چاه‌های پیزومتری و آنلاین‌سازی آنها به تعداد ۲۱۱ دستگاه و حفاری ۶۲ حلقه چاه پیزومتری و اکتشافی در حوضه دریاچه ارومیه از دیگر اقدامات در این بخش محسوب می‌شود.

در مورد دریاچه ارومیه در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

انسداد ۴ هزار و ۸۰۳ حلقه چاه غیرمجاز در راستای احیای دریاچه ارومیه

وی از مسدود کردن چهار هزار و ۸۰۳ حلقه چاه غیرمجاز در راستای احیای دریاچه ارومیه خبرداد و افزود: علاوه بر آن در این مدت، ۲۷۱ دستگاه حفاری توقیف، یک هزار و ۱۵ موتورپمپ برچیده و از اضافه برداشت ۴۸۹ حلقه چاه جلوگیری شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی اضافه کرد: در راستای استفاده بهینه از منابع آبی زیرزمینی در اراضی و باغ‌های کشاورزی در استان، نیز علاوه بر برق‌رسانی به ۱۰۱ حلقه چاه، چهارهزار و ۵۰۰ دستگاه کنتور هوشمند خریداری و از این تعداد، سه هزار و ۹۷۷ دستگاه نصب شده است.

جعفری بیان کرد: از ابتدای اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه همچنین یک هزار و ۸۲۹ دستگاه تابلو کنتور روی چاه های کشاورزی استان نصب و ۷۱ اکیپ در کل استان که ۶۰ اکیپ آن در حوضه دریاچه ارومیه فعال بوده، بر اجرای دقیق طرح‌ها نظارت داشته است.


 >>>بیشتر بدانید…

منابع آب | چالش های مدیریت منابع آب بررسی شد


رهاسازی 6 میلیارد مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی برای احیای دریاچه ارومیه

لایروبی حدود ۴۱۹ کیلومتر رودخانه و نهر در حوضه دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی همچنین یکی دیگر از طرح‌های مهم احیای دریاچه ارومیه در راستای رساندن آب موجود در رودخانه‌ها و سدهای اقماری به این پهنه آبی را لایروبی رودخانه‌ها و انهار عنوان کرد و افزود: در این راستا طی سال‌های اخیر، ۴۱۹ کیلومتر رودخانه و نهر لایروبی شده است.

جعفری اظهار کرد: از این میزان، ۱۲۸ کیلومتر لایروبی رودخانه و ۲۹۱ کیلومتر لایروبی انهار بوده است.

وی با اشاره به اینکه این لایروبی در هفت رودخانه اقماری اجرایی شده، گفت: از این میزان ۲۹ کیلومتر مربوط به رودخانه روضه و باراندوز ارومیه، ۲۵ کیلومتر مربوط به لایروبی و اتصال زرینه‌رود به سیمینه رود، ۲۲ کیلومتر مربوط به لایروبی رودخانه گدار، ۱۳.۵ کیلومتر مربوط به لایروبی سیمینه‌رود، ۱۳ کیلومتر در خصوص لایروبی زولاچای سلماس، ۱۲ کیلومتر مربوط به هرکدام از رودخانه‌های مهابادچای و کانی‌رش و حدود ۲ کیلومتر مربوط به دایک‌گذاری منتهی الیه سیمینه‌رود بوده است.

اختصاص اعتبار یکهزار میلیارد تومانی برای احیای دریاچه ارومیه در سال 99

اختصاص ۸۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه

وی در خصوص اعتبارات اختصاصی و تخصیصی در حوضه احیای دریاچه ارومیه به شرکت آب منطقه‌ای در راستای اجرای طرح‌های ارجاعی اظهار کرد: در این بخش حدود هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب بوده که از این میزان، بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال شامل ۳۴.۳۶ درصد تخصیص یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی افزود: از مجموع اقلام تخصیصی به ترتیب ۴۹۰ میلیارد ریال، ۱۱۱ میلیارد ریال، ۹۳ میلیارد ریال، یک هزار و ۲۹ میلیارد ریال، ۸۶۹ میلیارد ریال و ۲۵۵ میلیارد ریال در سال‌های ۹۳، ۹۴، ۹۵، ۹۶، ۹۷ و ۹۸ تخصیص یافته است.

جعفری اظهار کرد: طی سال جاری نیز ۷۲۳ میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های حوزه شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی اختصاص یافته که هنوز تخصیصی صورت نگرفته است.

 

با اخبار نیوز همراه باشید

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=274118

ثبت نظر

-