بورل | رویکرد بایدن در قبال برجام، صحنه بین‌الملل را تغییر می‌دهد

  • کد خبر : 269011
  • 22 آبان 1399 - 14:22
بورل  |   رویکرد بایدن در قبال برجام، صحنه بین‌الملل را تغییر می‌دهد
نیوز:

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: سیاست دولت جو بایدن در قبال دو موضوع تغییرات زیست محیطی و توافق هسته ای ایران، صحنه بین المللی را دگرگون خواهد کرد.

به گزارش روزنامه ال پائیس اسپانیا، «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته در نشستی مطبوعاتی با اتحادیه رسانه های اروپایی لِنا (LENA) که به صورت ویدیو کنفرانسی برگزار شد گفت: ما معتقدیم رویکرد دولت جو بایدن فقط در قبال دو موضوع مقابله با تغییرات زیست محیطی و توافق هسته ای با ایران، کاملا صحنه بین المللی را تغییر خواهد داد.

بورل در پاسخ در باره احتمال بازگشت آمریکا به توافق برجام، گفت: مسئله ایران، امر پیچیده و حساستری بوده و ایران همیشه برای آمریکا موضوع دشواری به شمار می‌رفته است. من فکر می‌کنم دولت تازه آمریکا خواهد فهمید که حتی تغییر توافق برجام نیز برایش گران تمام می‌شود. حال باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی همچنین با یادآوری دوران ۱۲ ساله روند امضای برجام افزود: ما امیدواریم دولت بایدن این را درک کند که مسئله کنار گذاشتن یک توافق و ایجاد قراردادی تازه نیست.

این مقام اروپایی پیرامون بازگشت آمریکا به توافق پاریس و خدشه بر وجهه آمریکا به عنوان شریک مورد اعتماد اروپا گفت: مطمئنا بهتر بود آمریکا این توافق را ترک نمی‌کرد اما واشنگتن روز دوشنبه گذشته (چهارم نوامبر) اعلام کرد که ۷۲ روز دیگر باز می‌گردد. از طرفی دیدگاه برخی دولت ها متفاوت از دولت های پیشین یا جانشین های شان است به طوری که تغییر مقام اجرایی می‌تواند منجر به تجدید نظر در تعهدات آن کشور شود که اگرچه این مسئله مورد تایید ما نیست اما بخشی از قاعده بازی است.

بورل همچنین در توضیح موضع اروپا در روابط بین آمریکا و چین در دوره ریاست جمهوری بایدن گفت: رویکرد ما در قبال چین ربطی به دولت بایدن ندارد. هر دو سوی اقیانوس اطلس این مسئله را درک کرده ایم که باید روابط متقابل و همکاری بیشتری با پکن ایجاد کنیم. مشکل نحوه برخورد با آن است. ما به جای جنگ تجاری با چین، به دنبال همکاری با او هستیم. ترامپ به اشتباه این نبرد تجاری را آغاز کرد و تا کنون پیروز نشده است.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=269011

ثبت نظر

-