سازمان بازرسی پیگیر پرداخت بیمه بیکاری کرونا/ پیش‌بینی ثبت‌نام ۲۰۰ هزار نفر تا پایان سال

  • کد خبر : 246215
  • 10 آبان 1399 - 9:40
سازمان بازرسی پیگیر پرداخت بیمه بیکاری کرونا/ پیش‌بینی ثبت‌نام ۲۰۰ هزار نفر تا پایان سال

علی یوسف‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم گفت: سازمان بازرسی کل کشور طبق وظیفه قانونی دایر بر نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین، مشکلات ناشی از کرونا را از ابتدا در دستور رسیدگی و از اسفند ۱۳۹۸ تاکنون آخرین آمار ثبت‌نام، مشمولین، دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری و مشکلات بیکاران و همچنین محدودیت‌های سازمان تأمین اجتماعی در پرداخت را مورد بررسی قرار داده است.

وی افزود: در این راستا دو فقره نامه هشداری در اجرای بند (ج) ماده ۱۱ قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، خطاب به رئیس سازمان تأمین اجتماعی و در همان راستا مکاتبه دیگری به معاون اول رئیس‌جمهور ارسال شده است که با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب در جلسه ستاد ملی کرونا و دستور ریاست سازمان، این پیگیری‌ها به صورت ویژه تحت رسیدگی هستند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

یوسف‌نژاد ادامه داد: حسب بند (۵) دستورالعمل اجرایی مصوب ستاد ملی مبارزه با کرونا از اسفند ماه ۱۳۸۸ تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۹، سامانه‌ای مجزا برای شناسایی افراد بیکار شده ناشی از بیماری کرونا ایجاد و طبق آخرین آمار اعلامی، بالغ بر یک میلیون و ۱۴۶ هزار و ۵۱۹ هزار نفر – ماه، در سامانه ثبت‌نام و پس از تأیید اطلاعات در شعب تأمین اجتماعی نسبت به پرداخت بیمه بیکاری کرونا (طبق مصوبه خاص) اقدام شد. از این تعداد برای یک میلیون و ۵۲ هزار و ۸۵۹ نفر – ماه، به مبلغ یک هزار و ۴۳۵ میلیارد تومان واریز شده و ۹۳ هزار و ۶۶۰ نفر – ماه، تاکنون از دریافت بیمه بیکاری محروم مانده‌اند.

سرپرست بازرسی امور کار و رفاه اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: از ابتدای خرداد ۱۳۹۹ تا ۳۰ مهرماه امسال تعداد ۱۹۲ هزار نفر درخواست دریافت بیمه بیکاری داده‌اند که از این تعداد ۶۲ هزار و ۱۷۴ مشمول شناخته شدند و بر همین اساس برای آنها برقراری جدید انجام شده است. همچنین از بهمن ماه ۱۳۹۸ تا مهرماه ۹۹ مبلغ ۳ هزار و ۹۴۶  میلیارد تومان به مقرری‌بگیران پرداخت شده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

وی در ادامه با بیان اینکه طبق برآوردها تا پایان سال جاری ۲۰۰ هزار نفر مشمول بیمه بیکاری (عام) ثبت‌نام و تأیید خواهد شد، گفت: باید آمار دقیق افراد غیرمشمول بیمه بیکاری استخراج و بالتبع منابع لازم برای پرداخت نیز شناسایی و تأمین شود.

یوسف‌نژاد در پایان سخنان خود تصریح کرد: با توجه به عدم توفیق در تخصیص ۸۵ درصد بیمه بیکاری از خرداد  ۱۳۹۹ تا آبان ۱۳۹۹ با هزینه ماهیانه بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان اضافه و از آنجا که سازمان تأمین اجتماعی نمی‌تواند این روند پرداخت را ادامه دهد، لازم است موضوع در ستاد ملی مبارزه با کرونا طرح و برای تأمین منابع تصمیم‌گیری شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=246215