مردم در انتظار شفافیت آرای نمایندگان مجلس

  • کد خبر : 240221
  • 06 آبان 1399 - 15:31
مردم در انتظار شفافیت آرای نمایندگان مجلس

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس جزو طرح هایی بود که جزو مطالبات مردم از مجلس یازدهم بود. زمانی که مجلس انقلابی یازدهم بر سر کار آمد ، نمایندگان خانه ملت در جهت فعالیت های انقلابی طرح شفافیت آرای نمایندگان را شروع به بررسیکردند تا مردم بدانند در طرح های مختلف نمایندگان آنها چه نظر و رای داده اند .

به گزارش افکارنیوز، این شفافیت باعث می شود مردم عملکرد نمایندگان خود را بهتر رصد کرده و بتوانند همواره از شفاف شدن افعال و نظر نماینده منخاب خود اطلاع داشته باشند.

متاسفانه در گذشته و در مجالس قبلی رای و نظر نمایندگان مجلس درباره طرح ها و لوایح به شکل مخفی بود و مردم نمی دانستند نمایندگان انها به شکل رای داده و چه نظری داشته اند اما با شفافیت این موضوع می توان امید داشت که نماینده مجلس در مقابل رای خود پاسخگو باشد.

سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس یازدهم درباره ضرورت به تصویب رسیدن طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: شفافیت نه تنها در مجلس بلکه در تمام قوا باید مد نظر باشد تا اعتماد عمومی میان مردم ایجاد شود.

وی اظهار داشت: وقتی مردم از مسائل و نظرات نمایندگان مطلع شوند، به صورت عادلانه تری اقدامات آن‌ها را قضاوت می کنند.

این نماینده خانه ملت تصریح کرد: وقتی ساعت اداری در قوای مجریه و قضائیه به پایان می رسد، مدیران و کارمندان اضافه کار دریافت می کنند این در حالی است که نمایندگان برای ادامه فعالیت خود در ساعات غیر اداری به خصوص در ایام بودجه که تا پاسی از شب ادامه دارد، مبلغی به عنوان اضافه کار دریافت نمی کنند.

موسوی لارگانی ادامه داد: همچنین نمایندگان مبلغی برای حق مأموریت دریافت نمی کنند و صرفا برای سفرهای خارجی حق مأموریت می گیرند لذا اگر تمامی این موارد برای مردم شفاف شود، منصفانه تر درباره نحوه عملکرد نمایندگان قضاوت خواهند کرد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه نمایندگان را به لحاظ پست سازمانی هم‌تراز وزرا دانست و خاطرنشان کرد: نمایندگان می توانند ۵ مشاور داشته باشند اما بسیاری از آنها از این امکان استفاده نمی کنند این در حالی است که وزرا در حوزه ریاست خود حدود ۲۰ تا ۳۰ کارمند و محافظ دارند همچنین وزرا از امکانات ویژه ای برخوردارند در حالی که قرار گرفتن یک خودروی سازمانی در اختیار نمایندگان در فضای مجازی تبدیل به یک ماجرا می شود و تمام این مسائل با شفافیت قابل حل است.

احمد دنیامالی دیگر نماینده مجلس نیز  در واکنش به طرح شفافیت آراء نمایندگان ، گفت: شفافیت در امور مسئولان بسیار مطلوب است و باید تلاش کرد عموم امور به صورت شفاف باشد.تا جایی که لازم بوده و امکان آن وجود دارد باید شفافیت را اجرا کرد تا مردم از نظر نمایندگان مطلع شوند که در این مسیر علنی شدن برخی جلسات کمیسیون ها منعی ندارد.

اینکه سرنوشت طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس به کجا رسیده چندی پیش احمد امیر آبادی فراهانی از اعضای هیات رئیسه مجلس اعلام کرد که طرح شفافیت آرا نمایندگان را از کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس پیگیری کردم و جلسه کمیته ماده ۱۴۲ تشکیل تا پس از بررسی کارشناسی به کمیسیون آئین نامه ارجاع و سپس گزارش کمیسیون به هیئت رئیسه مجلس ارسال گردد.

باید منتظر ماند و دید این طرح مهم و اساسی که از مطالبات مردمی است سرانجام چه زمانی به تصویب می رسد و مطمئنا با اقدام انقلابی مجلس یازدهم این مهم اجرایی خواهد شد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=240221