حضور ده‌ها شبه نظامی آلمانی در شمال سوریه

  • کد خبر : 2280
  • 21 بهمن 1398 - 15:14

به گزارش نیوز به نقل از ایسنا، در حالی که حمله‌های ارتش سوریه برای تسخیر کامل استان ادلب شدت گرفته تحقیقات دو رسانه آلمانی حاکی است ده‌ها افراط‌گرا که از آلمان به این مناطق رفته‌اند همچنان در آنجا حضور دارند و فعال هستند.

رادیو جنوب غرب آلمان SWR  گزارش داد که در تحقیق مشترکی با استودیوی قاهره کانال یک تلویزیون آلمان به این نتیجه رسیده که همچنان بیش از ۶۰ افراط‌گرا که از این کشور به سوریه رفته‌اند در استان ادلب هستند.

این دو رسانه از پروتکل چت‌هایی که میان این افراد رد و بدل شده به این نتیجه رسیده‌اند که آنها با گروه “هیئت تحریر الشام”، شاخه سابق شبکه تروریستی القاعده در سوریه همکاری می‌کنند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از این گزارش نوشته که این افراط‌گرایان در برخی شبکه‌های اجتماعی مانند کانال‌های تلگرافی به تبلیغ جنگ در سوریه می‌پردازند و خواستار ارسال کمک‌های مالی از آلمان می‌شوند.

تامین مالی تروریسم به ارز دیجیتالی؟

این افراد توصیه کرده‌اند که کمک‌های مالی از طریق ارزهای دیجیتالی نظیر بیت‌کوین به سوریه فرستاده شود. ماموران امنیتی آلمان می‌گویند این گونه مبادلات مالی را تحت نظر دارند.

اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان می‌گوید از مدت‌ها قبل فعالیت افراد آلمانی‌زبان نزدیک به القاعده در فضای مجازی که برای سفر به سوریه و حمایت مالی از “جنگ” تبلیغ می‌کنند را دنبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اداره فدرال جنایی آلمان نیز گفته که پیگیری موضوع ارزهای دیجیتالی در ارتباط با تامین مالی تروریسم را از مدت‌ها پیش در دستور کار دارد.

گفته می‌شود استفاده از ارزهای دیجیتالی، به دلیل ضریب بالای ناشناس ماندن استفاده‌کنندگان از آن، چه در زمینه پولشویی و چه در ارتباط با تامین مالی فعالیت‌های ترویستی یک مخاطره جدی ارزیابی می‌شود.

از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱، دولت مرکزی تقریبا هیچ کنترلی بر بخش‌های بزرگی از مناطق شمال و شمال غرب این کشور نداشته است. برخی از مناطق مانند قسمت بزرگی از استان ادلب بارها میان نیروهای دولتی و گروه‌های مختلف شورشی دست به دست شده است.

بالا گرفتن تنش و درگیری‌ها در شمال سوریه و نزدیک مرزهای جنوبی ترکیه تا کنون به کشته شدن صدها نفر و آوارگی صدها هزار ساکن منطقه انجامیده است.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=2280

ثبت نظر

-