خواب ترکیه برای ایران

  • کد خبر : 222569
  • ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹
خواب ترکیه برای ایران

 

[ad_1]

 

نیوز: خواب ترکیه برای ایران اگرچه ظهر دیروز آتش بس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان برقرار شد، اما با رفتار ترکیه تداوم صلح در قفقاز جنوبی در ابهام است.

ظهر دیروز  ۱۹مهرماه و بنا بر توافقی که در مسکو به دست آمد، بین نیروهای نظامی ارمنی و باکویی آتش بس برقرار شد. طی ۲۴ساعت گذشته وزرای خارجه دو طرف جنگ با میانجیگری روسیه در مسکو بر سر میز مذاکره نشستند و بالاخره در بامداد امروز توافق کردند که در قره باغ آتش بس برقرار شود. در ساعت ۱۲ظهر امروز به وقت محلی نیز دو طرف دست از جنگ کشیدند اگرچه پیش از آن نیروهای نظامی وابسته به باکو چند منطقه در قره باغ را مورد حمله موشکی قرار دادند.

خواب ترکیه برای ایران

با این حال، ترکیه که آتش بیار معرکه قره باغ شده، اعلام کرده است که هرگونه آتش‌بسی بدون خروج نیروهای ارمنی از مناطق اشغالی شکست می‌خورد. این را ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه بیان کرد. همچنین خبرگزاری افغانستانی افق از اعلام آمادگی حزب اسلامی افغانستان برای ورود به مناقشه قره باغ به سود آنکارا و باکو خبر داده است. حزب اسلامی افغانستان تحت امر گلبدین حکمتیار است که مسلکی سلفی دارد و حتی در دهه ۱۹۹۰ نیز در قره باغ با ارامنه جنگیده است. سخنگوی حکومت آرتساخ نیز این را زودتر از افغانستانی‌ها اعلام کرده و انتقال این دست از نیروهای سلفی را به قره باغ را به علت توافق رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با حکمتیار بیان کرده بود. خلاصه این که ترکیه تا زمانی که ارامنه در قره باغ حضور دارند، از خاموش کردن آتش جنگ خودداری خواهد کرد.

پخش زنده مسابقه فوتبال ایران و ترکیه از آیو اسپرت

اما آیا ترکیه فقط به دنبال بیرون کردن ارامنه از قره باغ است؟ این‌چنین به نظر نمی‌رسد. ترکیه تروریست‌های تکفیری وفادار به خود مثل لواء سلطان مراد و لواء حمزه را از سوریه به قره باغ آورد تا نیروهای نظامی ارامنه را درهم بشکنند اما مهمترین تاثیری که در منطقه تا کنون داشتند، قتل و غارت شیعیان جمهوری آذربایجان بوده است. پیداست گروه‌های تکفیری که قتل شیعه را برتر از قتل کافر می‌دانند، به سادگی از منطقه بیرون نخواهند رفت. از سوی دیگر رژیم صهیونیستی نیز که آشکارا با باکو و در خفا با آنکارا ارتباط دارد، علاقه ندارد تا ارامنه در این نبرد پیروز شوند چرا که اگر باکو قره باغ را تصرف نکند، انتقال بیشتر و ساده‌تر انرژی از جمهوری آذربایجان به اسرائیل ممکن نخواهد بود. همچینین حزب داشناکسیون که حزب جهانی ارامنه است از دشمنان رژیم صهیونیستی است. این حزب در لبنان از متحدین حزب الله است.

خواب ترکیه برای ایران

اقلیت‌های قومی جمهوری آذربایجان | جنگ درقره باغ موجب کاهش جمعیت قومی خواهد شد

خواب ترکیه برای ایران کمی سنگین است

اما کنش سیاسی ترکیه در قفقاز را نباید محدود به این منطقه دانست. شرایطی دیگر نیز در کنش سیاسی ترکیه دخیلند. لیبی هم‌اکنون مهمترین عرصه نزاع بین ریاض و آنکارا می‌باشد اما روند جنگ داخلی این کشور رو به صلح است. قرار است که فائز السراج، نخست وزیر دولت طرابلس(دولت تحت حمایت ترکیه) در آبان ماه استعفا دهد تا راه برای برقراری صلح هموار شود. مدتی پیش، دو طرف جنگ داخلی لیبی در مراکش به توافقی برای صلح در لیبی دست یافته بودند. از سوی دیگر عربستان سعودی حامی نیروهای سلفی در سرتاسر جهان است. با توجه به رویکرد نوعثمانی ترکیه اردوغانی که به دنبال برقراری دوباره امپراطوری عثمانی است، و دشمنی عربستان با ایران در عصر قدرت بن سلمان، به نظر می‌رسد توافقی در پشت پرده صورت گرفته است که با ورود نیروهای سلفی به قره باغ، اعم از سوری یا افغانستانی؛ این نیروها به سمت شیعیان جمهوری آذربایجان و سپس مرز ایران هدایت شوند تا دست به کشتار بزنند و اینگونه برای ایران مشکل ایجاد کنند. جمهوری اسلامی ایران باید فورا اقدامات مقتضی را برای حفظ امنیت ایران و از بین بردن نقشه دشمنان انجام دهد.

خواب ترکیه برای ایران

ترکیه اردوغانی و عربستان سعودی دو دولتی هستند که فکر تجزیه ایران را در سر می‌پرورانند و باید با نقشه‌های آن‌ها مقابله کرد. دیروز تکفیری‌ها در سوریه بودند و امروز در ۵کیلومتری مرز ایران حضور دارند؛ پس مقابله با این جریان‌ها، از اوجب واجبات برای دولت ایران است.

سجاد کمالی/پژوهشگر علوم سیاسی

 

خبر مرتبط:

 

[ad_2]

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=222569