چه کنیم امسال در زمره زائران اربعین باشیم؟

  • کد خبر : 219523
  • 17 مهر 1399 - 11:52

به گزارش مشرق،  حجت‌الاسلام سیدحسین مومنی استاد حوزه علمیه و سخنران مذهبی طی سخنانی به مناسبت فرارسیدن ایام اربعین و شرایط خاص امسال که زائران ایرانی به دلیل شیوع ویروس کرونا از حضور در راهپیمایی اربعین محروم شده‌اند، اظهار داشت: زیارت سیدالشهدا (ع) از دور یا نزدیک هر دو در تعریف زائر یکسان است. در تعریف زیارت داریم: «حضور الزائر عند المزور و العدول عن الغیر؛ زائر را از آن روی زائر می‌گویند که وقتی به زیارت تو می‌آید، از غیر تو عدول می‌کند و رو برمی‌گرداند» اگر این عدول رخ دهد تمام آثار و برکات زیارت نصیب زائر می‌شود.

وی اضافه کرد:‌ در روایتی از پیامبر (ص) داریم که زیارت معصومین (ع) چه حی و چه میت و چه از نزدیک یا دور همه در ترتب عنوان زائر و برخوداری از آثار زیارت یکسان است. امام باقر (ع) به فردی فرمودند: هر روز به کربلا می‌روی؟ او گفت: فاصله من تا کربلا زیاد است. ایشان فرمودند: برو بالای سطح یعنی جایی که سقفی جز آسمان بالای سرت نباشد. یک نگاه به آسمان کن، یک نگاه به سمت راست و یک نگاه به سمت چپ و بگو صلی الله علیک یا اباعبدالله، صلی الله علیک و برکاته. در این صورت زائر کربلا و امام حسین (ع) محسوب می‌شوی و نام تو را در در زمره زائران منظور می‌کنند.

مومنی گفت: در روایت دیگری داریم که یونس بن ظبیان به امام صادق (ع) عرض کرد: من زمانی که یاد جد شما اباعبدالله بن الحسین (ع) می‌افتم، قلبم به تپش می‌افتد. شاید این تپش قلب در این ایام برای شما که هر سال در موکب‌ها و مسیر زیارت اربعین بودید و امسال تصاویر آن را از رسانه ملی مشاهده می‌کنید هم رخ دهد. امام در جواب او فرمودند: هر زمان قلبت با یاد جدم به تپش افتاد، دست روی قلبت بگذار و سه مرتبه بگو صلی الله علیک یا اباعبدالله (ع) و این سلام تو از دور یا نزدیک به ایشان خواهد رسید.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه امروز که دست ما از زیارت کوتاه شده و نتوانستیم در این مسیر قدم برداریم، «بُعد منزل نبود در سفر روحانی» گفت: بیایید به درگاه الهی شِکوه کنیم که ما شیعه و محب امام حسین (ع) هستیم و دوست داشتیم اربعین کربلا باشیم. این خلوت و شِکوه سوختن در فراق است و این شِکوه موثر خواهد بود.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=219523

برچسب ها

-