آذربایجان شمار قربانیان جنگ اخیر را منتشر کرد

  • کد خبر : 210449
  • 10 مهر 1399 - 15:10
آذربایجان شمار قربانیان جنگ اخیر را منتشر کرد
به گزارش افکارنیوز،

 جمهوری اذربایجان امروز پنجشنبه اعلام کرد درگیری‌هایی که منطقه قره باغ از روز یکشنبه شاهد آن بوده، تا کنون به کشته شدن ۱۶ غیرنظامی و زخمی شدن ۵۵ نفر دیگر از سوی آذربایجان منجر شده است. دفتر دادستانی کل آذربایجان در گزارشی امروز اعلام کرد: یگان‌های نظامی ارمنستان به شلیک توپخانه سنگین خود به سوی مناطق پرجمعیت مسکونی (در آذربایجان) ادامه می‌دهند.

او در ادامه افزود: زیرساخت‌های غیرنظامی، ساختمان‌های مسکونی، بیمارستانها، مراکز پزشکی، مدارس، مهدکودک ها، ساختمان ها‌ی دولتی و مناطق کشاورزی هدف گرفته شده است.

در گزارش دادستانی آذربایجان همچنین آمده است: بمباران هایی که نیرو‌های ارمنی به اجرا در می‌آورند، به ۱۶۳ ساختمان مسکونی و ۳۶ تأسیسات شهروندی آسیب وارد کرد.

دفتر دادستان کل آذربایجان همچنین اعلام کرد یک غیرنظامی آذربایجانی صبح امروز پنجشنبه در نتیجه بمبارانی که ایستگاه قطار را در «تارتار» واقع در مرز‌های جمهوری آذربایجان هدف گرفته بود، جان خود را از دست داد.

درگیری‌های نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان از روز یکشنبه، ۲۷ سپتامبر آغاز شد. جمهوری آذربایجان گفته است نیرو‌های مسلح ارمنستان به سوی مناطق مسکونی در خط تماس در جمهوری قره باغ شلیک کرده اند و سبب شده اند تا چندین نفر از غیر نظامیان جان خود را از دست بدهند. این در حالی است که ارمنستان و مقامات جمهوری قره باغ، جمهوری آذربایجان را متهم می‌کنند که حملات هوایی و موشکی به این منطقه انجام داده است.

گفتنی است وخامت روابط میان آذربایجان و ارمنستان به پایان دوران شوروی سابق باز می‌گردد؛ زمانی که «کشتار سومقاییت» (که در آن ساکنان ارمنی شهرک ساحلی سومقاییت در جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان یکی از جمهوری‌های تشکیل‌دهنده اتحاد جماهیر شوروی آن زمان، در اواخر فوریه ۱۹۸۸ هدف گرفته شدند) به وقوع پیوست. پس از آن بحرانی در حدود منطقه کوهستانی قره باغ در فوریه سال ۱۹۸۸ شکل گرفت که در نتیجه آن مقامات اقلیم خودمختار قره باغ (که بیشتر ساکنان آن را جمعیت ارمنی تشکیل می‌داد) تصمیم گرفتند تا از قیمومیت جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان خارج شوند. مقامات قره باغ همچنین در سال ۱۹۹۱ با نام «جمهوری قره باغ کوهستانی» اعلام استقلال کردند. این مسأله سبب آن شد جمهوری آذربایجان کنترل خود را بر این منطقه از دست دهد.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=210449