۸ مارس روز جهانی زنان؛ فرصتی برای آگاهی بخشی

  • کد خبر : 19980
  • 18 اسفند 1398 - 11:07
۸ مارس روز جهانی زنان؛ فرصتی برای آگاهی بخشی

۱۸ اسفند یا ۸ مارس را روز جهانی زنان نام گذاری کرده اند. این روز که آن را بسیاری از مردم جهان جشن می گیرند و یا به انجام کارهای فرهنگی مانند آگاهی دادن درباره انواع مختلف خشونت، توانمندی زنان و… می پردازند. فعالیت هایی که در این روز انجام می شود براساس شرایط و زندگی زنان هر کشور فرق می کند. ولی مشخصا این روز یک روز مهم سیاسی برای اکثر زنان جهان است که که برای برابری مبارزه کرده اند. البته لازم به ذکر است در برخی از کشورها این نگاه سیاسی به روز زن کمرنگ رنگ شده است. ۸ مارس در ابتدا یک رویداد سوسیالیستی بود و به زنان کارگر تعلق داشت اما بعدها به مرور همه زنان شامل آن شدند و خود را در آن درگیر کردند. مراسم ۸ مارس اولین بار در سال ۱۹۰۹ برگزار شد.

روز جهانی زنان

تاریخچه ۸ مارس

در سال ۱۹۰۹ در شهر نیویورک، حزب سوسیالیست ایالات متحده آمریکا برای یادبود اعتصاب اعضای اتحادیه جهانی زنان کارگر صنایع پوشاک در سال ۱۹۰۸ مراسم ۸ مارس روز جهانی زنان امروزی را برگزار کرد. بعدها در باره صحت و سقم این ماجرا شبهاتی به وجود آمد اما هر چه بود این آغاز یک ماجرا محسوب می شود. در سال ۱۹۱۰ در کنفرانس جهانی زنان پیشنهاد یک روز بین المللی برای زنان مطرح شد که البته در آن کنفرانس هم به طور رسمی روزی مشخص نشد. روس ها هم در سال ۱۹۱۳ برای اولین بار روز زن را جشن گرفتند. زنان کشورهای دیگر هم به ترتیب خواستار داشتن چنین روزی در تقویمشان شدند. پس از انقلاب ۱۹۱۷ روسیه این روز در این کشور رسمی شد و پس از آن بود که کشورهای کمونیست یکی پس از دیگری این مراسم را برگزار کردند. درحال حاضر این روز آنچنان فراگیر شده است که بیش از ۱۰۰ کشور جهان آن را جشن می گیرند و بیش از ۲۰ کشور این روز را تعطیل رسمی اعلام کرده اند.اما در واقع ۸ مارس در غرب پس از سال ۱۹۷۷ وقتی سازمان بین المللی رسما اعلام کرد که باید تاریخ ۸ مارس را به عنوان روز حقوق زنان و صلح جهانی بدانند به رسمت شناخته شد و از آن پس اروپایی ها هم این روز را جشن می گرفتند.

تاریخچه 8 مارس

بزرگداشت ۸ مارس در ایران

در ایران هم بسیاری از زنان این روز را گرامی می دارند. بروشورهای آموزشی پخش می کنند و سعی می کنند برنامه های آگاهی بخش برای سایر زنان داشته باشند. به امید آن روزی که در سرتاسر گیتی حقوق زنان به رسمیت شناخته شود و نابرابری و خشونت علیه زمان بین هیچ انسان و هیچ ملتی وجود نداشته باشد.
بزرگداشت 8 مارس در ایران

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=19980

ثبت نظر

-