پرسپولیس – الدحیل؛ شاه‌بازی بازی‌ها

  • کد خبر : 195997
  • 31 شهریور 1399 - 8:56
پرسپولیس – الدحیل؛ شاه‌بازی بازی‌ها

نیوز/ اردشیر لارودی؛ یکم- در بازی‌های پرسپولیس، شاهد برتری بازی زیبا و بازی منطقی، هر دو با هم و هر دو در آن واحد هستیم!
استقلال به بازی چشمنواز و خوشایندش از پارسال یا پیرارسال نزدیک شده بود، از روزی که وینفرد شفر مربی استقلال شد و سپس با استراماچونی، همین روند خوش بازی کردن پیگرفته میشد و در عمر کوتاه حضور فرهاد مجیدی به عنوان مربی، استقلال متفاوتی را تماشا کردیم! استقلال، چه برنده یا بازنده، بازیاش کیفیت داشت!
سپاهان را هم داریم که داستانش چیز دیگری است و «شهرخودرو» هم که «مال» خودشان است و هر جور که بخواهند، راه میبرندش! به کسی هم مربوط نیست! به همین دلیل هم شهرخودرو، وقتی با «یحیی» بود، منظمترین بازی را دنبال میکرد! بدون یحیی هم با ۱۸۰ درجه اختلاف! گاهی یک شهر بیکلانتر را میماند و گاهی به شهر‌های ۱۰۰ کلانتر شباهت دارد! تیم خودشان است و به کسی مربوط نیست!
اما سپاهان را کوتاه و مختصر، چنین باید معرفی کرد: … تیم امیر بود که ویژگی‌های مخصوص به خود را داشت، حالا نه امیر را دارد و نه میخواهد فوتبال او را از «آب» دربیاورد! سپاهان دنبال این است شناختنامه فوتبالش برپایه «خودبه‌خود»‌ی و اتوماتیزم خوشنما باشد! و این منوط است به یکسری «ترک عادت!»

یحیی، توقع میآفریند
دوم- استقلال برابر پلیس عراق، آن کرد که کرد! بحث درباره استقلال که نظم خود را به سختی و با پادرمیانی و حرمت رعایت شده نامجومطلق، سرپا ماند و دچار تلاشی نشد، یک‌جور است، بحث درباره پرسپولیس که بعد از دو بازی خیلی سخت، تازه رسیده به اصلیترین و قویترین حریفش، نقدی میطلبد کاملاً متفاوت!
در تیم پرسپولیس، هم «تیم» را به خوبی و در کمال وضوح میتوان دید و هم «فرد» را که هرچه دارد، آگاهانه و در چهارچوب تعریف شده به خدمت آنچه که در «تیمیت» نامیده میشود، میگذارد!

خودسازی و بازیکنسازی
سوم- پرسپولیس صاحب نوعی دوست داشتن از خودباوری است که موتور درونی و «دینام» تیمش را به حرکتی موزون شونده وامیدارد!
پرسپولیس در «تیمی»‌ترین شکل ممکن بازی میکند! پرسپولیس از رفتن ترابی و علیپور که باید اضافه شود به رفتن رامین رضاییان و مهدی طارمی و علیرضا بیرانوند، کمال استفاده را کرد! تهدید را تبدیل به فرصت کردن! بازیکن معمولی را به ستاره مبدل کردن: پروژ‌های که سرلک در متن آن است! در تیم یحیی برای پرسپولیس، سعید آقایی مرد شماره یک می‌شود تا در مجموعه تیمی، بشار رسن بهترین بازی بلکه عمرش را به نمایش بگذارد!
پرسپولیس و برانکو، ۳ سال بود میگشتند و نمیجستند! ولی برگ برنده یحیی میتواند آرمان رمضانی باشد! آرمان رمضانی!

سپاهان، جوری که میتواند
چهارم- محرم را گفتیم که تنهاست! محرم را دیدیم که باید از تنهایی درآید! سپاهان امروز با العین بازی دارد، حریفی که بایدش مغلوب کرد! حریفی که در اولین بازی لیگ آسیا -امسال- ۴ گل از سپاهان خورد! محرم شاید لازم باشد از سپاهان جوری بازی بگیرد که اینان توانش را دارند نه آن‌طور که سرمربی خواستارش است و نه خواهش‌کنندهاش!
شاید برای تغییر عادت، این بازی‌ها وقت مناسبی نبود! میدانیم ولی این را میدانیم که استقلال هم در دیواره‌های لرزان و شکننده دفاعیاش که در‌های همیشه بازی دارد، دستی ببرد و هم یاد بگیرد که چگونه باید از مردان مهاجمش –که تنبلانه بازی میکردند- استفاده کند! در تیم سپاهان، اسم زیاد است ولی اسمی‌ها کاری از پیش نمیبرند!

کمک مربی یا کمک به دوستان
پنجم- فوتبال ما دارد یک عادت را به همه تیم‌ها تسری میدهد: کمک مربی نمیخواهد! دستیاران هستند که باشند! ویترین جور شود کافی است! کنار سفره پروپیمان و شلوغ پلوغ باشد، بس است! سپاهان را گفتیم، نفت آبادان را هم باید گفت، ذوبآهن را هم باید دقیق شد! ماشین‌سازی و حتی خود تراکتور! کمک مربی، یعنی کمک حال مربی! یعنی یک مربی دوم برای تیم! بعنی وزن‌های معادل نفر اول! چرا از شهرخودرو چیزی نمیگوییم؟ چون مال خودشان است!

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=195997

ثبت نظر

-