منتظر تایید اساسنامه در هیئت دولت هستیم

  • کد خبر : 19460
  • 17 اسفند 1398 - 17:16
منتظر تایید اساسنامه در هیئت دولت هستیم

به گزارش نیوز و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، حیدر بهاروند سرپرست فدراسیون فوتبال در گفت و گویی درباره موضوعات مختلف حول و حوش این روزهای فدراسیون توضیحاتی ارائه کرد.

این روزها مباحث مختلفی پیرامون وضعیت حضور شما در انتخابات فدراسیون فوتبال مطرح شده است.در این باره چه نظری دارید؟
همین طور است. متاسفانه در بیش از یک سال و نیم گذشته با عنوان بازنشسته بارها و بارها به من حمله شده و به طور یکطرفه قضاوت شدیم در حالیکه واقعیت جز این بود.

کمی بیشتر توضیح می‌دهید.
روشن است که ما تابع قوانین هستیم و همین قانون بازنشستگی که اجرایی شده در همین قانون روشن است در تبصره ۲ تصریح شده افراد با مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر می‌توانند ۶۰ سال کارکرد و یک سوم حقوق در همان سمت فعالیت کنند. نواب رئیس و اعضای هیئت رئیسه فدراسیون طبق ماده ۳۴ اساسنامه در سال حداقل ۹ جلسه برگزار می‌کنند. فرض بر این بگذاریم که ۲۰ جلسه یا حتی ۳۰ جلسه در سال برگزار می شود که جمع آن اندازه یک ماه قانونی موضوع تبصره ۲ یعنی ۶۰ ساعت در ماه نمی‌شود.

در این باره به مسئولان زیربط توضیحاتی ارائه کردید؟
دقیقا. در این باره در پایان سال ۹۷ جلسه ای با حضور جناب آقای عرب انصاری معاونت محترم سازمان بازرسی کل کشور و برخی همکاران برگزار شد. در ادامه جناب آقای عرب انصاری و جناب آقای زارعیان مدیر کل محترم دفتر حقوقی سازمان تاکید و تصریح کردند که نواب رئیس و اعضای هیئت رئیسه فدراسیون مشمول قانون بازنشستگی نمی‌شوند و فعالیت آنها بلامانع است.

با این وجود من به این موضوع هم بسنده نکردم و بحث را به همراه آقای طالقانی از طریق دیوان محترم عدالت اداری پیگیری کردیم و درخواست ابطال بخشنامه وزارت ورزش به شماره ۴۴۲۷ مورخ ۲۲/۸/۹۷ را داشتیم.

نتیجه چه شد؟
پس از بررسی های لازم از سوی دیوان محترم عدالت اداری وزارت ورزش طی نامه شماره ۶۳۳۵ مورخ ۲۲/۳/۹۸ بخشنامه فوق الذکر را اصلاح کرد. بنابراین با اصلاح بخشنامه وزارت ورزش دیوان محترم عدالت اداری رای خود را اعلام کرد که صحه بر حضور افراد در نواب رئیسی فدراسیون و اعضای هیئت رئیسه گذاشت اما متاسفانه باز هم شاهدیم افرادی به صراحت دروغ گفته و حضور نواب رئیس را غیر قانونی و نواب را پست تلقی می‌کنند. آنها حتی به روسای خود هم احترام نمی گذارند. البته این موضوع از طریق مراجع ذیصلاح در حال پیگیری است.

آیا نواب رئیس پست محسوب می‌شوند که این افراد که حتی کارکردشان در سال ۶۰ ساعت هم نمی‌شود و حقوقی دریافت نمی‌کنند. از نظر من برخی اظهارات و تفسیر قانون شخصی است. شما الان ببینید فدراسیون مدتی است نایب رئیس اول ندارد. آیا اتفاقی رخ داده و اموری معطل مانده است؟ح ضور فردی مثل آقای کفاشیان در فدراسیون، کمک و همراهی ایشان به بخش‌های مختلف فدراسیون بوده وگرنه حضور نواب رئیس فقط جهت شرکت در جلسات هیئت رئیسه است و در واقع این حضور این قدر کوتاه است که حتی پاره وقت هم محسوب نمی‌شود. این موضوعات نشان می‌دهد نواب رئیس و اعضای هیئت رئیسه شامل قانون بازنشستگی نمی شوند و می‌توانند از تبصره ۲ قانون بازنشستگی بهره‌مند شوند. لذا هرگونه اظهارنظری درباره عدم حضور افراد بازنشسته به عنوان نایب رئیس خلاف مقررات است و قابل قبول برای این فدراسیون نیست. نظر دیوان محترم عدالت اداری هم ارجح بر نظر شخصی افراد است.

ادامه پیگیری این موضوع به کجا رسید؟
پس از اینکه درباره نواب رئیس آقایان پذیرفتند که نواب مشمول قانون بازنشستگی نیستند و می توانند با استفاده از تبصره ۲ قانون بازنشستگی فعالیت کنند ادعایی درباره خصوصی بودن یا دولتی بودن سازمان لیگ داشتند که پس از مکاتبات زیاد موضوع را به مقام محترم قضایی ارجاع دادند. بعد از بررسی های لازم در تاریخ ۲۵/۹/۹۸ بازپرس محترم رای بر منع تعقیب و خصوصی بودن سازمان لیگ داد اما مورد اعتراض قرار گرفت و پس از بررسی های لازم دادگاه کیفری قرار رد اعتراض صادر و رای صادره را قطعی اعلام کرد.

موضوع انتخابات فدراسیون هم در این مدت تحت تاثیر این مباحث بود.در این باره چه نظری دارید؟
درباره انتخابات فدراسیون فوتبال برنامه ریزی شده بود که قبل از موعد انتخابات برگزار شود. ما همه مقدمات را فراهم کردیم و در حال حاضر هیچ مشکلی برای برگزاری انتخابات نداریم اما فیفا اعلام کرد قبل از برگزاری انتخابات اساسنامه باید اصلاح شود.

اینجا باید موضوعی را مطرح کنم. چندسالی می شود که قرار بوده این اساسنامه توسط دولت محترم تصویب شود اما هیچ اتفاقی رخ نداده است. بیش از یک سال است اساسنامه مورخ سال ۹۰ منتظر تایید هیئت دولت است. اگر این اساسنامه تایید شده بود الان فیفا این قدر سخت گیری نمی‌کرد و قطعا با همین اساسنامه انتخابات برگزار می شد اما در حال حاضر تاکید بر اصلاح اساسنامه قبل از برگزاری انتخابات شده در حالیکه اگر اساسنامه اصلاح هم شود باز هم نیاز به تایید در هیئت محترم دولت دارد. در حال حاضر منتظر پاسخ فیفا هستیم.اگر پاسخی دریافت نشود،هیئت رئیسه درباره برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات اعلام نظر خواهد کرد.

نکته دیگری؟
این را تاکید کنم که درباره حضور افراد در انتخابات،طبق مستندات قانونی حضور افراد بازنشسته در نواب رئیسی و اعضای هیئت رئیسه مشکل قانونی ندارند و می توانند از تبصره ۲ قانون بازنشستگی استفاده کنند. ضمن اینکه در اساسنامه فقط سن ۶۵ سال مطرح است و قانون بازنشستگی وجود ندارد. در استعلامی که از وزارت ورزش و جوانان گرفته شد نیز تاکید بر برگزاری انتخابات مطابق اساسنامه سال ۹۰ بود.

تاکید می کنم حضور افراد در هیئت رئیسه صرفا به صورت جلسه ای است و اگر احدی این موضوع را خلاف قانون می داند می تواند آن را از طریق مراجع قضایی محترم پیگیری کند. درباره کاندیداهای ریاست و در میان افراد فعلی طبق مستندات بازنشسته نداریم و مدارک لازم را درباره عدم بازنشستگی افراد در مجمع محترم ارائه خواهیم داد. به هر حال مشئولیت برگزاری انتخابات با فدراسیون فوتبال است و قطعا سعی می‌کنیم انتخابات را در مسیر و محور قانون برگزار کنیم و فرآیندهای مرتب را در روزهای آتی از طریق سایت فدراسیون و به صورت رسمی اطلاع رسانی می‌کنیم.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=19460

ثبت نظر

-