هشدار پسکوف به اروپا در رابطه با پروژه «نورد استریم۲»

  • کد خبر : 190941
  • 27 شهریور 1399 - 0:34
هشدار پسکوف به اروپا در رابطه با پروژه «نورد استریم۲»
به گزارش افکارنیوز،

«دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه به اروپا هشدار داد که مسئله مسمویت ادعایی «الکسی ناوالنی»، چهره منتقد و مخالف دولت روسیه را به روند پیشرفت پروژه انتقال گاز « نورد استریم۲ » ربط ندهد. 

به نوشته وبگاه شبکه خبری الجزیره، پسکوف امروز در کنفرانسی مجازی در این خصوص گفت: «این موضوع (پروژه نورد استریم۲) نباید سیاسی‌سازی شود.» 

وی افزود: «این پروژه، تجاری است و کاملاً هم راستای منافع روسیه و کشور‌های عضو اتحادیه اروپا و در درجه اول آلمان است.»

«آلکسی آناتولیویچ ناوالنی»، سیاستمدار مخالف روسیه و «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور این کشور است که یکی از سران تظاهرات‌های اعتراضی علیه دولت روسیه در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بود.

او روز ۲۰ اوت هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسیه به سمت مسکو، پایتخت این کشور علائم بیماری از خودش نشان داد و بعد از فرود اضطراری هواپیما در شهر «امسک» به بیمارستانی در این شهر منتقل شد.

از همان روزهای اول این حادثه و پیش از آن که آزمایش و تحقیقی انجام شود، غرب علیه روسیه موضع‌گیری کرد و انگشت اتهام را به سمت مسکو نشانه رفت.

دولت آلمان روز ۱۲ شهریور (۲ سپتامبر) مدعی شد  یک آزمایشگاه متعلق به ارتش این کشور شواهد انکارناپذیری در اختیار دارد که نشان می‌دهند آلکسی ناوالنی ۴۴ ساله با عامل اعصاب مسموم شده است.

مسکو ضمن رد این ادعا‌ها گفته باید ثابت شود که مسمومیت ادعایی ناوالنی با عامل اعصاب درست بوده یا خیر. 

پروژه نورد استریم ۲ یک پروژه مشترک میان شرکت «گازپروم» روسیه و پنج شرکت اروپایی است و این خط لوله قرار است ۱.۹۴۲ تریلیون فوت مکعب گاز را در سال از روسیه و از طریق آب‌های منطقه‌ای یا مناطق انحصاری اقتصادی دانمارک، فنلاند، آلمان، روسیه و سوئد به آلمان منتقل کند.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=190941