تاثیر بارداری بر بیماری ام‌اس که نوعی بیماری خودایمنی است

  • کد خبر : 189846
  • 06 مرداد 1400 - 12:55
تاثیر بارداری بر بیماری ام‌اس که نوعی بیماری خودایمنی است

نیوز: یکی از مسائل مورد توجه در بیماری­های مزمن است.اطلاعات اندکی در مورد اثرات بارداری در ام اس موجود می­باشد مطالعه دانشمندان استرالیایی بر روی ۳ هزار و ۶۰۰ زن باردار نشان می‌دهد که بارداری به طور میانگین ۳.۳ سال ابتلا به بیماری ام اس را به تاخیر می‌اندازد.در ادامه مطلب با تاثیر بارداری بر بیماری ام‌اس آشنا می شوید.

به گفته این محققان مادرانی که کودک خود را به طور سالم به دنیا آوردند، بیماری ام اس در بدنشان پیشرفت کمتری خواهد داشت و با تاخیر بیشتری ممکن است به ام اس مبتلا شوند. نتایج این تحقیق زمینه را برای مطالعه درباره روش‌های درمانی جدید برای به تأخیر انداختن شروع این بیماری فلج کننده فراهم می‌کند.

تاثیر بارداری بر بیماری ام‌اس

تاثیر بارداری بر بیماری ام‌اس

دانشمندان معتقدند هورمونی در بدن مادران باردار وجود دارد که بیماری‌ها را به تاخیر می‌اندازد که می‌توان با استفاده از این هورمون‌ از شروع بیماری ام اس در سایر افراد نیز جلوگیری کرد.

ویلیجا جوکوبایتیس، محقق ارشد این مطالعه، گفت: این تاخیر بیماری ام اس در مادران باردار ممکن است بخاطر عوض شدن دی ان‌ ای مادر در دوران بارداری باشد.

او افزود: ما نمی‌دانیم که بارداری چگونه باعث تاخیر بیماری ام اس می‌شود، اما معتقد هستیم علت آن تغییر در ژن زنان است. تغییر در ژن از فعالیت سیستم ایمنی بدن می‌کاهد در حالی که بیماری ام اس به دلیل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی به وجود می‌آید.

>>>بیشتر بخوانید:

شناسایی فرایند تشدیدکننده بیماری ام اس

تاثیر بارداری بر بیماری ام‌اس

گفتنی است؛ ام اس یک بیماری عصبی است که میلین نورون‌ها در آن از بین می‌رود و علائم این بیماری از دست دادن تحرک، مشکلات بینایی، خستگی و درد طاقت فرسا است.

ام اس نوعی بیماری خودایمنی است که سیستم ایمنی بدن خود فرد با حمله به نورون‌ها باعث اختلال در عملکرد آن‌ها می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد خانم‌ها سه برابر بیشتر از آقایان احتمال دارد به ام اس مبتلا شوند.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=189846
-