بمب افشاگر واترگیت علیه ترامپ

  • کد خبر : 182055
  • 20 شهریور 1399 - 6:16
بمب افشاگر واترگیت علیه ترامپ

به گزارش نیوز، واشنگتن پست و شبکه سی.ان.ان از جمله رسانه‌هایی هستند که چهارشنبه شب و پنج روز پیش از انتشار کتاب جدید وودوارد با عنوان «خشم» به نسخه‌ای از آن دست یافته و قسمت‌هایی از آن را منتشر کردند.

وودوارد که پس از انتشار گزارش رسوایی واترگیت به شهرت رسیده، قرار است کتابش جدیدش ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) منتشر شود.

کتاب خشم که بخش‌های زیادی از آن بر اساس ۱۸ مصاحبه طولانی با ترامپ نوشته شده، رئیس جمهوری را به تصویر می‌کشد که به اعتماد عمومی خیانت کرده و از مهمترین مسئولیت‌های خود در مقام ریاست جمهوری شانه خالی کرده است.

انکار و اعتراف ترامپ درباره کرونا

به گزارش سی.ان.ان، وودوارد در کتابش نوشته است که ترامپ چند هفته پیش از شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونا در آمریکا به خطرناک بودن، مسری بودن و انتقال این ویروس از طریق هوا اذعان کرده بود اما این در حالی است که وی در محافل عمومی بارها خطر این ویروس را کم اهمیت جلوه داده بود.

ترامپ با اعتراف به اینکه کرونا «بسیار مرگبارتر از واگیرترین آنفلوانزاهاست» هفتم فوریه گذشته در کاخ سفید به وودوارد گفته بود: این ویروس چیز مرگباری است.

ترامپ سپس در مصاحبه دیگری در ماه مارس به وودوارد می‌گوید که اطلاعات مربوط به کرونا را از مردم پنهان کرد. وی افزود: همیشه می‌خواستم که آن را کم اهمیت جلوه بدهم. هنوز هم می‌خواهم که آن را کم اهمیت جلوه بدهم زیرا نمی‌خواهم وحشت ایجاد کنم.

«رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید ۲۸ ژانویه گذشته به ترامپ هشدار داده بود که کرونا «بزرگ‌ترین تهدید امنیت ملی» در دوره ریاست جمهوری وی خواهد بود.

«کایلی مک‌انانی» در واکنش به افشاگری کتاب خشم گفت: رئیس جمهوری در مورد کرونا هرگز به مردم آمریکا دروغ نگفت. رئیس جمهوری می‌خواست بیان آرامی داشته باشد و اقداماتش این را نشان می‌دهد.

توصیف وزیر سابق دفاع از ترامپ:خطرناک است

وودوارد که دو بار برنده جایزه پولیتزر شده است، علاوه بر گفت‌وگو با ترامپ، صدها ساعت با افراد مهم و معروف مصاحبه کرده و به «یادداشت‌ها، ایمیل‌ها، یادداشت‌های روزانه، سررسیدها و اسناد محرمانه» نیز دسترسی داشته است.

وی در کتابش خود ارزیابی‌ها و نگاه بسیاری از مقام‌های ارشد سابق دولتی درباره ترامپ را نیز منتشر کرده است.

بر اساس این کتاب، «جیمز متیس» وزیر دفاع سابق دولت ترامپ، رئیس جمهوری را فردی «خطرناک» و «نامناسب» برای فرماندهی کل قوا خوانده است.

متیس پس از آنکه از دولت استعفا داد با «دن کوتس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا درباره این گفت‌وگو کرده بودند که آیا باید «در اقدامی جمعی» علیه ترامپ صحبت کنند یا نه.

وودوارد همچنین نوشته است که «آنتونی فائوچی» مدیر «موسسه بیماری‌های عفونی و آلرژی» آمریکا به یکی از نزدیکانش گفته که تنها هدف ترامپ، انتخاب دوباره به ریاست جمهوری است.

در آستانه جنگ هسته‌ای با کره شمالی

افشاگر واترگیت در بخش دیگری از کتابش نوشته که تیم امنیت ملی آمریکا نسبت به عملکرد ترامپ در قبال کره شمالی بسیار نگران بود زیرا ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ به جنگ هسته‌ای با کره شمالی نزدیک شده بود.

وودوارد به نقل از «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا نوشت که «ما اصلا نمی‌دانستیم که این مساله واقعیت دارد یا فقط یک بلوف است» اما ماجرا به قدری جدی بود که متیس با لباس‌هایش می‌خوابید تا در صورت حمله کره شمالی، آمادگی داشته باشد و بارها به «کاتدرال ملی واشنگتن» رفته بود تا دعا کند.

157607918

لو دادن سلاح هسته‌ای جدید

ترامپ در یکی از مصاحبه‌هایش به وودوارد گفته بود: من یک سلاح هسته‌ای ساخته‌ام، یک سیستم تسلیحاتی که هیچ کسی تا پیش از این در این کشور آن را نداشته است.

وودوارد نوشته که سایر منابعی که با آنها مصاحبه کرده است، اطلاعات مربوط به این سلاح را تایید کرده‌اند اما از اینکه ترامپ چنین اطلاعاتی را به وی داده بود، متعجب شده بودند.

افشاگر واترگیت همچنین به ۲۷ «نامه عاشقانه» ترامپ و «کیم جونگ اون» دست پیدا کرده که رئیس جمهوری آمریکا در آنها رهبر کره شمالی را «عالیجناب» خطاب می‌کند. پیشتر فقط درباره ۲ نامه اطلاع‌رسانی شده بود و خبری درباره ۲۵ نامه دیگر منتشر نشده بود.

آلیس در سرزمین عجایب

«جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ نیز از جمله افرادی است که صحبت‌های وی درباره ترامپ در کتاب خشم منتشر شده است. وی گفته که چهار کتاب که یکی از آنها «آلیس در سرزمین عجایب» است، راه شناخت ترامپ را نشان می‌دهد.

وودوارد در مصاحبه‌هایش درباره نقش «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار عربستان نیز سوال کرده و ترامپ برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا در مورد نقش بن سلمان در قتل این روزنامه‌نگار را رد کرده و جواب داده است: او (بن سلمان) قویا می‌گوید که این کار را انجام نداده است.

بر اساس کتاب خشم، ترامپ درباره «جورج دبیلو بوش» رئیس جمهوری اسبق آمریکا گفته که «او یک سبک‌مغز ابله است» و در مورد «باراک اوباما» هم گفته: فکر نمی‌کنم باهوش باشد.

به نوشته وودوارد، ترامپ همچنین به وی گفته است که در قبال رنجی که آمریکایی‌های سیاهپوست تحمل می‌کنند، مسئولیتی ندارد.

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=182055

ثبت نظر

-