آقای ساکت، هوای نویدکیا را داشته باش

  • کد خبر : 180737
  • 19 شهریور 1399 - 9:46
آقای ساکت، هوای نویدکیا را داشته باش

نیوز/ اردشیر لارودی؛ پرده اول- در اینکه محرم نویدکیا، یکی از بهترین‌های دهه ۸۰ فوتبال ایران بود، کمتر کسی تردید دارد، ولی آیا «محرم» مربی همان ویژگی‌های «محرم» بازیکن را هم دارد؟ باید صددر‌صد امیدوار بود ولی کمی صبر کرد! هنوز کتاب بسته شده فرهاد، کاملاً هم بسته نشده!
چه بسا «سحری» که در آسمان فوتبال ایران منتظر آنیم، بدمد! و شاید که از اصفهان هم! با تیم سپاهان و مرد مصمم و پرارادهاش! نویدکیا در قالب یک تکنیسین و استراتژیست داخل زمین، جای خود را در دل همه باز کرده بود! در قامت محرم، همه نوید یک راهبر و یک مدیر را میدادند! بازیاش با توپ زیبا بود و حرکاتش، چون نوبت به دویدن‌های بدون توپ میرسید، دیدنی و فراتر از فوتبال رایج لیگ برتر! نویدکیا، جلوتر از همدورههایش خودش می‌نمود! راستی مهرداد سرتیپی، همبازی محرم، اینک کجاست؟

فصل بزرگ خواستن
نسلی شکوهمند، برای توانستن
پرده دوم- رسیدهایم به همان نسل و همان امیدآفرینان سرشار از قابلیت! اینبار در نقشی مهمتر! و امروز با خلق امیدواری‌های به مراتب افزون‌تر از آنچه که به عنوان یک بازیکن نهالش را در دل‌ها غرس کرده بودند!
اینان مربیان امروز و فردای فوتبال مایند! با دانشی که باید بیشتر باشد! اینک و این روز‌ها باید به نام تکتک اینان سکهاش را ضرب کرد! هم آن‌ها که گفتیم و هم مهدی تارتار و مازیار زارع و محمد نصرتی و میثم منیعی و چه بسا که فریدون زندی!
جواد نکونام و محمود فکری، هر دو در این یکی دو سال امید‌ها را آبیاری کردند! تا جوانه‌های سبز و تردی از درخت نوآوری و نوباوری بکارند! یک جور بنزین سبز- این پرورده ذهن خلاق ابراهیمی- و این‌بار در دایره مربیگری! میدانی بزرگ‌تر و بزرگ‌تر و بزرگ‌تر! باز هم بزرگ‌تر از خیالمان!
حیف که فرهاد، به عنوان یک برگ برنده، هم خودش و هم نادوستان خودش را در سوزاندن یکی از استعداد‌های بالقوه- فرهاد علیه فرهاد- موفق کرد! و الا چه میشد، شهرآورد مربیانی که خون تاز‌های را در رگ‌های فوتبال ایران جاری کردند و میکنند!

فرصتی دوباره برای فرهاد
پرده سوم- به استقبال محرم نویدکیا میرویم تا جریانی پیشواز از اندیشهورزی و صاحبان دانسته‌های نو، به نگهبانان فردا مستحضرتر از همیشه، با نشاط و غرق در باور به آینده، نبرد خود را آغاز کند! با یادی از رسول کربکندی و با فاتح‌های برای آمرزش و شادی روح مرحوم استانکو! که فوتبال محرم را استانکو تبدیل کرد به فوتبال فکورانه، تکنیک‌محور و تاکتیک‌پذیر! رسول کربکندی هم در تورنمنت کیش بود که نویدکیا را به عنوان یک پدیده، معرفی کرد!
محرم را نترسانیم ولی او و همدوره‌های او، وظایف تاریخسازی برعهده دارند! بهتر بازی کردن! صحیح‌تر بازی کردن! دوره فوتبال بنداز و دررو را به پایان رساندن! سواد و دانش فنی را مسلط کردن! همراهان نویدکیا را نام بردم و در این جمع، لیدر این جریان نواندیش، عبدا… ویسی را فراموش کردن ممکن نیست! باید صبورانه شکیبایی ورزید که محمد ربیعی با مس رفسنجان به کجا میرسد! و آیا محمود فکری متخصص فوتبال فیزیکی و پر از درگیری فوتبال «مازنی» خواهد شد؟
اشکان دژاگه و مسعود شجاعی را عصای دست ساکت الهامی باید شمرد یا اینان خود مستقلاً درخت دانش‌شان را رو خواهند کرد؟ و سرانجام باز هم متوجه آقای ساکت میشویم که مراقب و مواظب محرم باش! که او را نشکنند! به بهانه واهی چند اشتباه!

نامجومطلق و انجام وظیفه
گر عاشق صادقی ز رفتن مگریز
… براوو مجید، براوو همه کسانی که نامجومطلق را در انجام وظیفه و کمک به استقلال، در یکی از بزنگاه‌های مهم زندگی این تیم هشتاد و چندساله تشویق و ترغیب کردند!
نامجومطلق در قبال استقلال که در حال افتادن به چاهی بود که خود در راه خود کنده بود، هر کاری غیر از این کار را بر خود فرض و واجب میدید، حکم ساکت نشستن در هنگام‌های بود که سقوط و سرنگونی در چاه بیتدبیری را در پیداشت!
اگر استقلال بزرگ‌تر از همه است (نزد آبیدلان باید که چنین باشد) پس زمانی که این بزرگ عوضی گام برداشت و حالا باید جبران مافات کند، نه گفتن، رسم دوستی و عشقورزی و استقلالی بودن نیست! مجید نامجو، بهزاد غلامپور و مصطفوی باید به دعوت استقلال لبیک میگفتند! این‌ها همه، کاری را کردند که باید میکردند! آن‌ها که جور دیگری فکر میکنند، اصلاً فکر نمیکنند! آن‌ها که به انتقام تلافی می‌اندیشند، از عشق و حتی انجام وظیفه، بویی به دماغشان نخورده است!

پایان ذوب‌آهن
امروز نه فردا
این حکایت یک خطی، سرنوشت کدام تیم است که برای خود رقم زده:
… یکی بر سر شاخ، بن میبرید!
این روز‌ها بلکه از سال پیش، کدام تیم را میشناسید که تیشه در دست، به ریشه‌های خود میکوبد!
هان؟ ذوبآهن؟ بارکا…، درست گفتید! این تیم ۴۷ ساله، سخت به جان خودش افتاده! سال پیش به یک ترتیب، امسال به شکلی دیگر! ذوبآهن چوب حراج زده است به سرمایه‌های انسانیاش! بازیکنان بهتر ذوبآهن به سپاهان، تراکتور، پرسپولیس و نیز به گلگهر رفته‌اند یا خواهند رفت و تمام خواهند کرد! آفرین و صدآفرین به مدیران بالادستی ذوب!
یعنی این سیاست تیم‌نابودکن منبعث است از استراتژی ذوبآهن بی‌دلیل نیست که فولاد کشور این همه رشد داشته باشد!

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=180737

ثبت نظر

-