گزارش «نیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ خیز دلار برای کانال ۱۴ هزار تومان و رشد آرام سکه

  • کد خبر : 1774
  • 21 بهمن 1398 - 2:54
گزارش «نیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ خیز دلار برای کانال ۱۴ هزار تومان و رشد آرام سکه

به گزارش نیوز؛ در دومین روز هفته، دلار به سوی مرز ۱۴هزار تومانی حرکت و سکه در کانال ۵ میلیون تومانی پیش روی کرد. روز یک شنبه، شاخص ارزی ۱۵۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و روی عدد ۱۳ هزار و ۸۹۰ تومان قرار گرفت. 

افزایش دلار در بازار آزاد در شرایطی رقم خورد که صرافی های منتخب بازارساز حاضر بودند با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اقدام به عرضه اسکناس آمریکایی کنند. به نظر می رسد که بازارساز عامدانه چنین قیمت گذاری را در پیش گرفت و سعی داشت پیامی را به بازار مخابره کند که در شرایط بنیادی عرضه و تقاضا تغییر خاصی رخ نداده است که قیمت ها دچار تغییرات زیادی شوند. یک یاز نشانه های عامدانه بودن نوع قیمت گذاری بازارساز،‌ واکنشی بود که نسبت به نرخ حواله درهم داشت.

در واقع از همان ابتدای روز یک شنبه حرکت افزایشی و پله ای نرخ حواله درهم مشخص بود؛ به طور سنتی معامله گران بازار داخلی در همان ابتدای روز روند نرخ حواله درهم را رصد می کنند و در صورتی که درهم صعودی باشد، آن ها نیز تمایل بیشتری به خرید دلار  پیدا می کنند.

در نتیجه می توان گفت که طبیعی بود انتظار داشته باشیم، دلار بازار آزاد در خیابان فردوسی از همان ابتدای روز حرکت افزایشی را آغاز کند؛ بازارساز با آگاهی نسبت به این موضوع (افزایش قیمت دلار در بازار آزاد در واکنش به رشد نرخ حواله درهم)، قیمت ابتدای روز خود را ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد که تغییری نسبت به روز قبلی نداشت.

به باور برخی فعالان، بازارساز قصد داشت با چنین قیمت گذاری چنین سیگنالی را به بازار بدهد که تغییر خاصی در شرایط بنیادی بازار رخ نداده است؛ رییس کل بانک مرکزی نیز در بیانیه ای دلیل رشد قیمت دلار را بیشتر جوسازی های معامله گران دانست و عنوان کرد که «این روزها سفته بازان و رانت جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگی‌ها ی روند آن، عدم تمدید قلمداد کرده و در خصوص تاثیر آن بر نرخ ارز تبلیغات زیادی در کانال‌های تبلیغاتی خود راه انداخته‌اند.»

در واقع به نظر می رسد رییس کل بانک مرکزی نیز تصمیم داشت چنین سیگنالی را به بازار مخابره کند که افزایش روزهای اخیر دلار از سوی عوامل بنیادی حمایت نمی شود و این رشد ناشی از جوسازی معامله گران پیرامون رای آتی FATF  بوده است. رییس کل برای شفاف سازی و برطرف کردن نگرانی افرادی که تصور می کنند، ایران به لیست سیاه FATF  خواهد رفت،‌ عنوان کرد که «تصمیم آتی FATF  اعم از تمدید یا عدم تمدید نمی‌تواند تاثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد».

به عبارت دیگر بازارساز در روز یک شنبه از دو گزینه سعی کرد که به بازار سیگنالی را مخابره کند که شرایط حاکم بر روند دلار تغییر خاصی نکرده است: یکی از طریق قیمت گذاری صرافی های بانکی و دیگری از مسیر صحبت های رییس کل بانک مرکزی.

با این حال، به نظر می رسد در روز دوم هفته نوسان گیران دست بالاتر را در دست داشتند و توانستند با تکیه بر رشد نرخ حواله درهم قیمت دلار را در جاده صعودی حرکت دهند.

در واکنش به افزایش قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز در جاده صعودی قرار گرفت و توانست در کانال ۵ میلیون تومانی پیش روی کند. بر اساس اظهارات فعالان، ساعت ۴ بعدازظهر امروز هر سکه تمام بهار آزادی با قیمت ۵ میلیون و ۷۰ هزار تومان به فروش می رسید که ۴۰ هزار تومان بیشتر از روز شنبه بود. فلز گران بهای داخلی در روز اول هفته ۶۵ هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رسانده بود.

در این میان، باید دید آغاز به کار طلای جهانی در معاملات روز دوشنبه به چه صورت خواهد بود و می تواند چاشنی افزایشی برای سکه شود یا راه را تغییر مسیر فلز گران بهای داخلی فراهم می کند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز یکشنبه ۲۰ بهمن‌ماه قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین ۱۳۷۸۰ تا ۱۴۰۰۰ تومان نوسان داشت و ساعت ۷ عصر بین ۱۳۹۴۰ و ۱۳۹۷۰ تومان ثبت شد

نرخ حواله درهم نیز در بازار دوبی از ۳۷۴۰ تومان امروز به ۳۷۸۵ تومان افزایش یافت.

همچنین قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد ۱۵۳۵۰تا ۱۵۴۵۰ تومان و پوند انگلیس نیز بین ۱۷۸۵۰ تا ۱۸۰۰۰ تومان قیمت خورد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا ۱۰۶۷۰ تومان، دلار استرالیا ۹۳۰۰ تومان، فرانک سوییس ۱۴۳۷۰ تومان، یوان چین ۲۰۰۰ تومان و لیر ترکیه ۲۳۷۰ تومان بوده است.

امروز یکشنبه ۲۰ بهمن‌ماه صرافی ملی نرخ خرید و فروش دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  ۱۳٫۲۰۰ تومان          قیمت فروش دلار آمریکا:  ۱۳,۵۰۰ تومان

قیمت خرید یورو:  ۱۴٫۷۰۰ تومان                    قیمت فروش یورو:  ۱۵,۰۰۰ تومان

آخرین قیمت طلا و سکه

همچنین در بازار طلا سکه طرح جدید روی ۵ میلیون و ۷۰ هزار تومان به ثبت رسید و سکه طرح قدیم ۵ میلیون ۵۰ هزارتومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۵۷۰ هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت ۹۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز حدود ۱۵۷۰ دلار بود. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده با قیمت ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان معامله شد که این رقم معادل هر  هر گرم طلای ۱۸عیار  حدود ۵۱۷ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۴٫۰۰۰

۱۳٫۷۸۰

دلار صرافی ملی

۱۳٫۵۰۰

۱۳٫۲۰۰

یورو صرافی ملی

۱۵٫۰۰۰

۱۴٫۷۰۰

نرخ حواله درهم امارات

۳٫۷۸۵

۳٫۷۵۰

سکه طرح جدید

۵٫۰۸۰٫۰۰۰

۵٫۰۴۰٫۰۰۰

سکه طرح قدیم

۵٫۰۵۰٫۰۰۰

نیم‌سکه

۲٫۵۸۰٫۰۰۰

ربع سکه

۱٫۵۷۰٫۰۰۰

سکه گرمی

۹۳۰٫۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۲٫۲۴۲٫۰۰۰

۲٫۲۳۱٫۰۰۰

 

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=1774

ثبت نظر

-