نکات مهم گزارش جدید آژانس اتمی از زبان نماینده ایران

  • کد خبر : 174702
  • 14 شهریور 1399 - 23:13
نکات مهم گزارش جدید آژانس اتمی از زبان نماینده ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم: کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمانهای بین المللی در وین با اشاره به انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد راستی آزمایی اجرای برجام در ایران، اظهار داشت: این گزارش تفاوت محتوایی چندانی با گزارش قبلی آژانس ندارد و در واقع، برخی اطلاعات فنی را بروزرسانی کرده است، به گونه ای که در بردارنده اطلاعات لازم در خصوص اقدامات ایران در اجرای تصمیمات پیشین خود در جهت توقف بخشی از تعهدات خود تحت برجام می باشد.

غریب آبادی افزود این گزارش به پیشرفتها و تحولات زیر اشاره می کند:

تا ۲۲ آگوست، میزان آب سنگین ایران به ۱۲۸.۵ متریک تن رسیده است (علت کاهش نسبت به گزارش قبلی، صادرات بخشی از این آب سنگین و همچنین استفاده مقادیری در فعالیتهای تحقیق و توسعه می باشد.)

تداوم استفاده از ماشینهای جدید و غنی سازی با ماشینهای آی.آر۴، آی.آر ۵، آی.آر ۶، آی.آر.اس و آی.آر.اس ۶، در خطوط تحقیق و توسعه.

تداوم غنی سازی اورانیوم تا سطح ۴.۵ درصد و فراتر از حد تعیین شده در برجام؛

تولید ۲۱۰۵.۴ کیلوگرم اورانیوم غنی شده که ۵۳۳.۸ کیلوگرم بیشتر ازگزارش ماه ژوئن بوده و ۱۸۹۰.۳ کیلوگرم آن نیز اورانیوم با غنای ۴.۵ درصد است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین اظهار داشت که این گزارش همانند گزارش قبلی، بر تداوم اجرای فعالیتهای راستی آزمایی اجرای برجام در ایران توسط آژانس به ویژه با توجه به شرایط خاص ناشی از کرونا و نیز تداوم اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران و همچنین تداوم راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت های هسته ای اظهارشده در ایران، تأکید دارد.

غریب آبادی در پایان افزود: در نتیجه توافق اخیر میان ایران و آژانس، بند مربوط به همکاری ایران با آژانس در رابطه با ارائه دسترسی های تکمیلی که در چند گزارش اخیر آژانس حذف شده بود، مجدداً به متن گزارش مدیرکل برگردانده شد. 

 

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=174702
-