خواص ماست یونانی مواد مغذی آن به تقویت سلامت انسان کمک می کند

  • کد خبر : 173692
  • 10 مهر 1400 - 11:45
خواص ماست یونانی مواد مغذی آن به تقویت سلامت انسان کمک می کند

به گزارش نیوز: ماست یونانی را می توان ماست تقویت شده نامید. از قند کمتر نسبت به ماست معمولی برخوردار است. با حذف بخش مایع شیر، ماستی غلیظ تر و خامه ای تر با مزه ای ترش تولید می شود.ماست یونانی یکی از محبوب‌ ترین انواع لبنیات در بازار است. این نوع ماست که می‌توان آن را یک ماست تازه در بازار ایران دانست، مشتری‌های زیادی دارد. برخی افراد فقط به دلیل مزه‌ی خوب این ماست سراغ آن می‌روند اما افراد با فکرتر این ماست را به دلیل خواص ویژه‌ای که دارد انتخاب می‌کنند.در ادامه این بخش با نیوز همراه باشید و بیشتر با خواص ماست یونانی آشنا شوید:

خواص ماست یونانی

مصرف ماست یونانی ممکن است به لطف مواد مغذی موجود در آن به تقویت سلامت انسان کمک کند. از جمله این مواد مغذی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– کلسیم
– پروتئین
– پروبیوتیک ها
– ید
– ویتامین B12
از فواید سلامت بالقوه ماست یونانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
خواص ماست یونانی

بهبود سلامت استخوان

خواص ماست یونانی :مصرف ماست یونانی ممکن است سلامت استخوان ها را بهبود ببخشد زیرا سرشار از کلسیم و پروتئین است.
کلسیم سلامت استخوان ها را تقویت می کند و می تواند خطر پوکی استخوان، یک بیماری انحطاطی استخوان، را کاهش دهد. مصرف پروتئین کافی نیز برای سلامت استخوان ها ضروری است.

کاهش اشتها و گرسنگی

ماست یونانی سرشار از پروتئین است، از این رو، ممکن است به افراد در احساس سیری برای مدت زمان طولانی تر کمک کند. نتایج یک پژوهش نشان داد که افراد ممکن است پس از یک وعده غذایی با محتوای پروتئین زیاد، غذای کمتری در ادامه روز مصرف کنند.
پژوهشی دیگر نیز نشان داد که افزایش پروتئین غذایی به مصرف کالری کمتر در افراد منجر شده که کاهش وزن بیشتر را به همراه داشت.

تقویت سوخت و ساز

خواص ماست یونانی: نتایج یک پژوهش نشان داد مصرف یک رژیم غذایی با محتوای پروتیین زیاد ممکن است میزان کالری سوزی روزانه را افزایش دهد. از این رو، بهتر است مقداری پروتیین به هر یک از وعده های غذایی روزانه اضافه شود.
خواص ماست یونانی
جدا از محتوای پروتیین ، ماست یونانی احتمالا به تنهایی موجب کالری سوزی بیشتر نمی شود. اما مصرف آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل که شامل پروتئین کافی، کربوهیدارت های فیبری، و چربی های سالم می شود، ممکن است به کاهش وزن و تقویت سوخت و ساز کمک کند.

بهبود سلامت روده

خواص ماست یونانی: ماست یونانی حاوی پروبیوتیک ها است. این باکتری های خوب و مفید ممکن است تعادل باکتریایی سالم را در روده تقویت کنند.
اما پژوهشی جدید این فواید را زیر پرسش برده است. این امکان وجود دارد که همه به روشی مشابه به پروبیوتیک ها واکنش نشان ندهند.
مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ نشان داده است که روده برخی افراد در برابر فواید پروبیوتیک ها مقاوم است، در شرایطی که دیگران پذیرش بیشتری دارند.

ساخت توده عضلانی

غذاهای سرشار از پروتیین، مانند ماست یونانی، ممکن است به ساخت توده عضلانی کمک کنند. نتایج یک پژوهش نشان داد که یک رژیم غذایی با محتوای پروتیین زیاد ممکن است توده عضلانی را در افرادی که تمرینات قدرتی انجام می دهند، افزایش دهد.
خواص ماست یونانی

کاهش فشار خون

از جمله خواص ماست یونانی این است که ماست یونانی یک نوع شیر تخمیر شده پروبیوتیک است که ممکن است فشار خون را کاهش دهد.
یک تجزیه و تحلیل بزرگ در سال ۲۰۱۳ که ۱۴ مطالعه و بیش از ۷۰۰ شرکت کننده را شامل می شد، نشان داد که شیر تخمیر شده با پروبیوتیک ها به کاهش فشار خون کمک می کند.
با این وجود، نتایج مطالعات در این باره یکدست نیستند. به عنوان مثال، مطالعه ای دیگر در سال ۲۰۱۵ با حضور ۱۵۶ شرکت کننده دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف ماست پروبیوتیک بر فشار خون یا دیگر خطرات قلبی عروقی اثری ندارد.
لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=173692

ثبت نظر

-