تاریخ توافق با ایران بسیار بسیار نزدیک است

  • کد خبر : 164188
  • 06 شهریور 1399 - 7:00
تاریخ توافق با ایران بسیار بسیار نزدیک است

«رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی بامداد پنجشنبه پس از سفری دو روزه به تهران و در بدو ورود به وین به پرسش خبرنگاران درباره توافق با ایران پیرامون دسترسی به دو سایت و انجام راستی‌آزمایی‌های مورد نظر این آژانس پاسخ داد.

گروسی در پاسخ به این پرسش که تاریخ مورد توافق برای دسترسی به دو سایت مورد نظر آژانس چه زمانی است، گفت: ما معمولا تاریخ دقیق را افشا نمی‌کنیم، چراکه بخشی از اطلاعات پادمانی محرمانه است… اما می‌توانم بگویم که ما روی این مسئله توافق کرده‌ایم و این زمان بسیار بسیار نزدیک است.

وی درباره اینکه چگونه این توافق با ایران از نظر او  برای «صلح و امنیت» مهم است، بیان داشت که آژانس بین‌الملل انرژی اتمی با موانعی در مسیر بازرسی‌های خود مواجه شده بود که باعث نگرانی جدی بود و این توافق این موانع را برطرف کرد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اینکه چگونه توافق با تهران حاصل شد، تصریح کرد: هیچ ترفند جادویی در کار نبوده و این نتیجه گفت‌وگویی مجدانه و سیستماتیک بوده است.

به گفته گروسی، آژانس و مقام‌های ایرانی از هفته‌ها و روزهای پیش در حال مذاکره و آماده‌سازی این توافق بودند و این اتفاق به صورت ناگهانی روی نداده است.

گروسی با اشاره به اینکه موضوع تنش میان تهران و واشنگتن در مذاکرات او با مقام‌های ایرانی مطرح شده، افزود: اگرچه آژانس عامل موثر در همه این مباحث است، اما بازیگری فعال نیست… تلاش ما این است که کارمان را به بهترین نحو انجام دهیم.

مدیر کل آژانس در پاسخ به این پرسش که آیا اطمینان دارد که ایران دسترسی کامل را به صورتی که باید فراهم می‌کند، تاکید کرد: البته، کاملا مطمئنم هستم هیچ محدودیتی اعمال نشده است؛ البته براساس معیارهای پذیرفته شده و توافق‌های موجود.

روز گذشته در پایان سفر دو روزه «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس به تهران با مقامات کشورمان، بیانیه مشترکی صادر کردند.

 

157580829

بر اساس این بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق کردند تا همکاری های خود را بیش از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ بصورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند.

در این بیانیه ‌آمده است: بعد از مشورت‌های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در خصوص حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده، و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد. تاریخ های مربوط به دسترسی های آژانس و فعالیت های راستی آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است.

 در این بیانیه همچنین‌آمده است: آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استانداردها و رویه های تثبیت شده‌ی آژانس، نگرانی های امنیتی ایران را همچنان مدنظر قرار خواهد داد.

لینک کوتاه : https://www.news.ir/?p=164188
-